5 tipů pro zdravotníky jak zůstat pozitivně naladění i když váš čeká dlouhá směna

0
3899

Dlouhé směny jsou v nemocnicích a zdravotních zařízeních stále velmi běžné. Nedostatek personálu a nutnost nepřetržité zdravotnické péče vede někdy až k extrémně dlouhým směnám. Náročnost zdravotnických profesí je umocněna stresem z pochybení, chronickou únavou, přepracovaností a ztrátou elánu a energie.

Pracujete v nemocnici a čekají vás dlouhé směny? Máme pro vás pár tipů jak si v práci udržet energii a dobrou náladu. Ve zdravotnictví totiž více než kdekoliv jinde platí, že nejprve se musíme postarat sami o sebe a až pak můžeme pomáhat druhým. Jinak ohrožujeme svoje vlastní zdraví a náš výkon může být navíc kontraproduktivní. Pečujte o sebe a o své kolegy, praktikujte duševní hygienu a v týmu se vzájemně podporujte.

1. Nachystejte si výživné svačinky

Během dlouhých směn je potřeba efektivně doplňovat energii. Práce zdravotníků je psychicky a fyzicky náročná, o to víc je důležité dbát v práci na dostatečný přísun energie. Pokud vás čeká dlouhá směna, nachystejte si s sebou několik svačin do krabiček. Optimální je i v noci dodržovat  mezi jídly tříhodinové odstupy.

Pokud vás čeká noční směna, připravte si s sebou spíše lehčí svačinky jako jsou jogurty, jogurtová mléka, kefíry, těstoviny, drůbeží maso a tuňákové, nebo tofu saláty. Saláty si připravte do krabičky již se zálivkou, s kapkou oleje pro vstřebávání vitamínů. Nezapomínejte také na ovoce a zeleninu. Pro rychlé dobití energie jsou ideální oříšky a semínka, které můžete mít nachystané v kapse, at jsou rychle po ruce, a stihnete je sníst, i když je na jídlo málo času. Připravte si obložené chleby s tvarohovými pomazánkami, či pomazánku do krabičky a k tomu pečivo a celozrnné sušenky.

V první půli směny zařazujte více komplexní sacharidy, které vám dodají energii, v druhé půli pracovní směny, pak spíše bílkoviny, které vás hlavně zasytí. V případě chuti na sladké mějte místo sladkostí či zákusků připravené ořechy a čerstvé nebo sušené ovoce.

Poslední menší, lehčí jídlo konzumujte 2-3 hodiny před tím, než půjdete domů spát. Optimální je se najíst ještě v práci, před koncem směny, abyste domů nepřišli hladoví. Po probuzení pak pokračujte ve standardním jídelním režimu.

2. Doplňte do těla energii pomocí vitamínů a mořského kolagenu

Kromě energeticky bohatých a výživných svačin nezapomínejte doplňovat také vitamíny a minerály, abyste předešli vyčerpání. Zařaďte do svého denního plánu potravinové doplňky, které účinně působí na podporu paměti a koncentrace a také zvyšují energii.

Důležitý je dostatek komplexu B vitamínu, hořčík, železo a kolagen. Mořský kolagen je doplněk stravy, který působí na mnoha úrovních našeho organismu. Podporuje přirozenou imunitu, zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému a přispívá ke zdraví našeho srdce.

Kolagen je perfektní volba pokud máte problémy s pohybem. Díky doplněnému kolagenu budete opět zažívat pohyb bez bolesti. Chrupavky, vazy, šlachy a klouby dostávají díky kolagenu tu správnou výživu a kolagen preventivně potlačuje projevy artrózy. Po zátěži navíc dochází k rychlejší regeneraci a hladina energie je vyvážená.

3. Dodržujte pitný režim

Během dlouhé směny nezapomínejte na pitný režim. Pití si připravte s sebou stejně jako pevné jídlo. Pokud jste citliví na kofein, v druhé půli směny už raději kávu a silný čaj nepijte, abyste mohli doma bez obtíží usnout. Dostatek tekutin vás může zachránit před bolestí hlavy a zmírní únavu.

4. Zaměřte se na pohodlné pracovní oblečení

I v práci je důležité cítit se pohodlně. Obzvlášť pokud je před námi dlouhá pracovní doba, která bude psychicky i fyzicky náročná. Při výběru oblečení a obuvi se zaměřte na kvalitu materiálů, pohodlný střih a pokud možno styl ve kterém se budete cítit sami sebou.

Pokud to vaše zařízení toleruje, oblečte se do barev, které vám zlepší náladu. Pořiďte si různé haleny s potiskem, které budete oblékat s radostí, boty ve kterých se cítíte jako v bačkůrkách, kalhoty, které vám přesně sednou a nebrání vám v pohybu. Zdravotnické oblečení nemusí být nudné, v nesedících velikostech a stereotypně bílé. Oblečte se tak, abyste se v práci cítili dobře a hned budete mít lepší náladu.

5. Před dlouhou směnou si pořádně odpočiňte

Nepravidelná pracovní doba může mít negativní vliv na náš spánkový rytmus. Lidský organismus je totiž naprogramovaný na to být aktivní během dne a v noci spát. Existují však různé tipy jak si práci v noci usnadnit.

Odpočinout si před dlouhou směnou je pro zdraví a duševní pohodu zásadní. Navykněte si proto o svůj spánkový režim pečovat. Po příchodu domů odolejte pokušení věnovat se různým aktivitám a jděte rovnou spát. Ložnici zatemněte a připravte si klidné prostředí na spaní.

Pomoci mohou špunty do uší, klapky na oči a vypnutý mobil. Pokuste se v rámci směnného režimu nastavit co nejpravidelnější režim, ve kterém si vyhradíte dostatek času na spánek i další formy odpočinku. Během směny se protahujte. I několik krátkých cviků vám pomůže cítit se výrazně lépe a znovu rozproudit energii.

Zdroj fotek: freepik.com

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here