Spánkem k úspěchu a pohodě, aneb každá hodinka je dobrá!

0
1942

Přináší úlevu, uklidňuje, je tu pro dobrou náladu, zdraví a pro životní funkce zcela neodmyslitelný. Je základní lidskou potřebou, kterou potřebujeme, aby nám fungoval organismus. Ovlivňuje i psychologickou stránku a nervový systém. Jestliže ho budeme opomíjet a odepírat si potřebnou dobu spánku, odepřeme si i možnost zdraví, psychické pohody, štěstí a úspěchů v práci. Jak se tedy vypořádat s otázkami, kolik hodin spánku potřebujeme, jak usínat a jak spánek podpořit, když se mu zrovna nechce do našich peřin.

Proč se naše tělo neobejde bez spánku

Bez kvalitního spánku se naše tělo zkrátka neobejde. Nejprve se zhorší naše koncentrace, únava jede na plné obrátky a my nemůžeme pořádně myslet. Jsme nepozorní, roztěkaní a postupně nám začíná ochabovat imunitní systém. Ano i na ten má spánek vliv, ne nadobro se říká, že spánek léčí. Proto když je vám špatně, jdete si lehnout a do rána se zdá svět zase veselejší. Bez pořádného a kvalitního spánku nebudete úspěšní ani v práci. Pokud se rozhodnete držet dietu, ať už redukční nebo objemovou, bez spánku vám to těžko půjde podle plánů. Bez spánku svaly nebudou regenerovat tak, jak by měly, a tělo nebude mít dostatek energie, tudíž pak spořádáte o větší množství jídla, abyste energii natankovali jinde. A v neposlední řadě, každý z nás dbá na to, aby vypadal dobře, a rozhodně netouží po tom, aby mu na potkání v chodbě lidé místo pozdravu říkali, že dnes v noci zase flámoval, nebo že vypadá hrozně.

Dobrou noc a sladké sny

Jak se spánek vkrádá do našich ložnic, začínáme být příjemně unavení, oči se nám klíží a pomalu usínáme. Spánek se dělí na několik fází. Na to příjemné usínání, kdy šum okolo utichá a my se noříme do NREM fáze, pak REM fáze a ráno se v ideálním případě budíme odpočatí a připraveni vstávat. Podstatné jsou právě NREM a REM fáze, při kterých naše tělo regeneruje a čerpá sílu n a další den.

Kolik hodin musím spát?

Jak dlouho spát …toť je otázka. Všeobecně se uvádí, že by měl člověk spát sedm až osm hodin denně. Podle našeho názoru jsou však hodiny spánku ryze individuální záležitostí a potřeba spánku se odvíjí od způsobu a stylu našeho života. Od aktivit, které během dne vykonáváme, práce, ve které se soustředíme a psychické pohody, ve které se zrovna vynacházíme.

Někomu stačí šest hodin a je čilý, druhý si nedokáže představit vstát dřív než po devíti hodinách. Je na vás, abyste si vyzkoušeli, kolik hodin vám vyhovuje. Vše také záleží, v jakou dobu chodíte spát a v kolik hodin ráno vstáváte. Jste-li sovy nebo ranní ptáčata, to je taky důležité. Testujte své tělo a vliv spánku.

Ideální ráno bez potřeby nutné dávky kofeinu

Tak je to správné, pokud se probudíte se slovy jako zatraceně, a podobně, nebudete spát asi tolik hodin, kolik byste měli. Když potřebujete po probuzení okamžitě dávku kávy, abyste byli schopni fungovat, je něco špatně. Červené a unavené oči, které sotva rozlepíte, také nesvědčí o kvalitě spánku a bolest hlavy, hlava, která se motá už vůbec ne.

Jak navodit ten správný spánek

Pokud víte, že ráno musíte vstát v určitou dobu a ne později, a zároveň bojujete s tím, že nedokážete usnout brzy, abyste byli vyspalí, musíte si pomoct. Velmi šikovnou pomocnicí je levandule, která uklidňuje a navozuje příjemnou vůni ke spánku. Pomáhá i meduňkový a mátový čaj. Jestliže vám to povolání dovoluje, choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu. Pravidelný spánek totiž napomáhá lepšímu zdraví. Spánek ovlivňuje i to, co během dne sníte a vypijete. Hodně lidem pomáhá i uklidňující meditace a pohodlí před spánkem, osobité rituály a čtení knížky. V ložnici by vás neměly vyrušovat ani moderní technologie, které vás budou jen rozptylovat. Na ráno si nalaďte budík s vaší oblíbenou melodií, dejte si šálek zeleného čaje s citronem, otevřete si okno dokořán, protože čerstvý vzduch dělá hodně.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here