5 rad, jak si dopřát kvalitní spánek

1
2801

Pro to, abyste dokázali fungovat každý den na sto procent, potřebujete doplnit baterky a to vám zajistí jedině kvalitní spánek. Nejde tak ani o délku spánku jako o to vyspat se dostatečně kvalitně. Pokud se polovinu noci proházíte, nebo koukáte dvě hodiny do stropu, než zaberete, zkuste pár triků, díky kterým se vyspíte prostě do růžova.

kvalitní spánek

Vytvořte si rituál

Nemusíte se hned bát, že trpíte neodstranitelnou poruchou spánku. Mnohým z nás stačí, pokud zavedeme do našich dní pravidelnost. Vytvořte si ze spánku rituál a dodržujte pravidelný časový harmonogram každý den. Pokud si tělo zvykne, že chodíte spát v 11 hodin a vstáváte ráno v šest, zvykne si na pravidelnost, což může váš problém s usínáním zcela odstranit.

Do rituálu nepatří pouze pravidelný čas odchodu do postele, ale také úkony, které provádíte před tím, než si jdete lehnout. Zklidněte mysl čtením, nebo si dopřejte pravidelnou čtvrthodinu cvičení jógy – např. pozdrav měsíci.

Ke spaní je ložnice, nikoli gauč

Usínání na gauči před televizí pouze podporuje povrchový neklidný spánek. I šestihodinový kvalitní spánek vás nabije energií více, než osm hodin převalování se před blikající televizní obrazovkou. Vytvořte si místo, které bude sloužit pouze pro spaní. V ložnici vám stačí postel s pohodlnou matrací, kvalitní polštář a přikrývka. Vždy si před spaním vyvětrejte, platí to i pro zimní měsíce. Čerstvý vzduch vám pomůže lépe a klidně usnout. Ložnice by měla být zařízená jednoduše bez zbytečného nábytku. Dle feng-shui by měla vaše postel vždy směřovat do prostoru, čelem ke dveřím.

Tip: Vyneste z ložnice veškerou elektroniku, jako jsou počítače, televize i mobilní telefony. Všechny tyto zařízení ruší klidný spánek.

S nespavostí si poradí totální tma

Poté, co ložnici pět minut vyvětráte, okno zavřete a důkladně zatemněte. Určitě se vyplatí investovat do závěsu, který nepropouští světlo a zakryje okno i jeho okolí. Častou příčinou snížené kvality spánku jsou civilizační vlivy, mezi které patří i přítomnost nadměrného množství světla v noci.

Velmi důležitou roli sehrává hormon melatonin (“spánkový” hormon řídící naše biologické hodiny), který je pro kvalitní spánek nepostradatelný. I slabé světlo, pronikající skrze žaluzie, může jeho množství v těle snížit. Pokud se tmy bojíte a za žádnou cenu nedokážete usnout bez alespoň minimální viditelnosti, můžete vyzkoušet melatonin v tabletách jako potravinový doplněk.

Nejezte přibližně hodinu před usnutím

Pokud chcete docílit vysoké kvality spánku, musíte si odepřít těžké jídlo minimálně hodinu před spaním. Jít na lačno se však také nedoporučuje. Pokud chodíte spát kolem desáté, dejte si lehkou večeři třeba kolem deváté. Dopřejte si lehce stravitelné potraviny, které nebudou příliš zatěžovat váš žaludek. Pokud se budete cítit i přesto hladoví, vypijte hrnek teplého čaje, ideální pro usnutí je meduňka, která tiší podrážděné nervy a navozuje pohodový spánek.

Nekoukejte do počítače ani na televizi

Výzkumy dokazují, že mezi hlavními rušiči kvalitního spánku patří zejména užívání televize a počítače bezprostředně před odchodem do postele. Zjistilo se, že lidé trávící více hodin před spaním u internetu nebo sledováním televize, trpí daleko častěji poruchami spánku než lidé, kteří internet a televizi nesledují. Radši si přečtěte zajímavý článek v časopise, další kapitolu vaší oblíbené knížky, nebo si s partnerkou pro jednou popovídejte o tom, jaký měla den.

© Gabriela Otteová

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here