3 nejčastější brzdy: Jak se jich zbavit?

1
3266

Každý problém má své řešení a nejinak tomu je i s nechvalně známými brzdami v rozvoji, štěstí a úspěchu. Přinášíme vám pár tipů, jak tyto brzdy odblokovat.

Laziness-Work

  1. Lenost

Pohodlnost a nedostatek energie vám nedovolí větší aktivitu? Nemáte sílu ani chuť? Občas se v hlavě zrodí nápad, někdy i plán, ale odložíte ho, nebo dokonce zapomenete?

Řešení vycházející z Vás:
Vycvičte se! Pomůžou vám dvě vzpomínky, které jistě máte:
1) Energický den: to byl den, kdy jste zvládli 150 věcí a byli jste i přes to plní energie. Na mysl vám ani nepřišlo, že byste měli něco odložit, neudělat. Zvládali jste toho tolik… vše, co jste chtěli! Vidíte – jasný důkaz, že to jde. Proč tomu tak bylo tehdy a nyní ne? Zkuste se k tomu vrátit. Jezte, spěte… ale buďte i akční! Víte, že jedním z klíčů k dlouhověkosti je činorodost? Pracovat, hýbat se, udržovat se svěží… Zkuste si opět získat svou nejlepší kondici, možná i lepší!

„Odvykání činnosti plodí lenost, lenost pak ochablost.“
Lucius Apuleius

2) Překonání: Pro vás samotné překvapivý okamžik, kdy akčnost nad leností zvítězila. Nechtělo se vám, ale pak jste byli moc rádi, že jste se překonali. Vzpomínáte například na dětství, kdy vás rodiče posílali ven, ale vám se nechtělo? „Rozkaz“ jste uposlechli, byli jste venku celé hodiny a nechtělo se vám nakonec ani zpátky domů? Mějte to na paměti vždy, když se nebudete moci rozhoupat.

„Zvyk je železná košile“, tak se postarejte o to, aby byla volná, pohodlná a aby se vám líbila. Když budete dělat to, co chcete, budete tím, kým chcete být.To, po čem toužíte, si přeci nezaslouží být brzděno něčím, co si můžete o nedělním odpoledni vyválet u televize. Zvykněte si tedy svou lenost překonávat: začněte jedním menším krůčkem…

„Zasej skutek, sklidíš návyk. Zasej návyk, sklidíš povahu. Zasej povahu, sklidíš osud.“
William Makepeace Thackeray

Řešení vycházející z okolíMotivujte! Buďte dobrým příkladem, odměňujte, sdělujte plány, vize, cíle… Někteří potřebují vhodného parťáka nebo popostrčit. Buďte trpěliví, a pokud uvidíte snahu, nevzdávejte to. Pokud je snaha marná nebo odmítaná, poohlédněte se po vhodnější společnosti.

  1. Závist

Má někdo něco, co chcete a je to tak silné, že závidíte, nebo to dokonce druhému nepřejete?

Řešení vycházející z Vás: Když vstupujete do vztahu nebo projektu (pracovního či osobního), měli byste mít čistý štít. Je přirozené, že pro sebe chcete to nejlepší a můžete i k někomu vzhlížet, nechat se inspirovat, ale nesmí to překročit meze. Pokud závidíte v malém měřítku, lze to dokonce využít ve svůj prospěch – jako ukazatel touhy i opomíjených snů. Nedopusťte ale, aby to přerostlo v negativní emoci (nepřejícnost, pomluvy, deprese, sabotáže…)

Když např. závidíte, že si kamarád pořídil nové auto, tak Vás trápí to, že on má nové auto, nebo to, že vy ho nemáte? Buďte k sobě upřímní. Nezlobte se na něj, ale motivujte sami sebe! To, že on má, je jeho práce (zásluha, štěstí) ale to, že vy nemáte, je práce (zásluha, štěstí) vaše. Mějte radost z druhých a pokud vás trápí, že máte objekt zájmu stále před nosem (přátelé, kolegové, sousedé), tak to přeformujte v klad. Buďte vděční, že znáte tak úspěšného člověka, který vám může být inspirací.

Přej a bude ti přáno.“ Dále je důležité nesrovnávat. Ačkoli sousedův trávník se zdá zelenější, nic si z toho nedělejte. Vy ho máte zase barevnější díky tulipánům, které jste všude vysázeli.  Jsme příliš malá zemička s malým počtem obyvatel na to, aby se zde úspěšní lidé schovali, ale zase moc velká s velkým počtem obyvatel na to, abychom se brali jako rodina a přáli si to nejlepší. Proto je zde tato negativní vlastnost poměrně běžnou, ale nedejte se! Mějte mysl otevřenou, každý má svou jedinečnou cestu.

Řešení vycházející z okolí:  Pokud přichází závist z okolí a brzdí vás, není nic efektivnějšího, než povznést se nad ni. „I závist si musíte zasloužit“, říká jedno přísloví. Můžete zkusit své okolí pozměnit, být přející, tolerantní a měnit závistivé projevy okolí v legraci a zkusit, zda se okolí nechytne. Ovšem pokud je situace neúnosná, vezměte si z toho jen onu skrytou pochvalu a eliminujte vztahy s osobami, které vás negativní energií zásobují, ať nejste brzděni ve svém rozkvětu.

  1. Faleš

Nepoctivost, klam, lež, přetvářka, tahání za nos, nedodržení slibů?

Jistá přetvářka, ať už chceme, či nikoliv, je součástí našich životů. Faleš je ale další stupeň, který by v čestné společnosti být neměl. Když se nám korpulentní kamarádka chlubí novou svítivou halenkou podivného střihu, tak jí nevmeteme do tváře, že vypadá jak gigantický tenisák, ale pochválíme, že barva je to veselá a krásně kontrastuje s jejími vlasy. V takovém případě se nejedná o faleš jako takovou, ale pouze o malé utlumení našich dojmů, jejichž sdělení by nebylo prospěšné ani pro jednu stranu.

Pravda se nesmí zaměňovat s názorem většiny.“
Jean Cocteau

Pak jsou ale situace, kdy se na upřímnosti zakládá, kdy potřebujeme, aby lidé byli jako rytíři z dívčích románů slovem i činy a právě o tom bude nyní řeč.

Řešení vycházející z Vás: Vžijte se do situace druhého. Lež je zbytečný „zářez“ jak pro vás, tak pro druhé. Že na to nemáte kuráž? Pravda, čest ani přímost nezpůsobují samy o sobě bolest nebo zklamání. Vše je o formulaci. Zkuste to zaobalit! Pravda: „Tam se mi nechce“, zmírnění: „ale co třeba zajít do kina“? Nebo: „Bohužel pro vás nemáme místo, aktuálně hledáme někoho jiného. Nicméně jste velice šikovný, určitě si najdete brzy výbornou práci. Bylo nám potěšením.“

Uchopte to tak, aby v důležitých záležitostech byla pravda lepší než jakákoli lež. Uvědomte si, že získat přátele, partnery, kolegy díky lžím není obohacující. Buďte důvěryhodní! Chtějte pro sebe i pro druhé víc, chtějte to nejlepší!

Řešení vycházející z okolí:  Upozornit, že vám tento systém nevyhovuje. Uvést příklady, vzbudit pochopení. Pokud je to marné, jít za něčím/někým opravdovým.

„Pravda zvítězí, ale dá to fušku.“
Jan Masaryk

Lež, závist i faleš spolu často souvisí. Někdy bohužel narazíme na lidi, kteří disponují všemi třemi vlastnostmi ve velkém. Jsou líní, závidí nám, a aby si nás udrželi, ale zároveň mohli žít sami se sebou, tak jsou falešní. Okolí se mění těžko, protože největší síla přichází ne z vnějšku, ale z vnitřku. Proto jsme se zaměřili spíše na sebezdokonalování, které pomůže v první řadě Vám. V řadě druhé můžete být pro okolí inspirací a přispět i nevědomky k jeho zlepšení.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here