Outfit hoden dokonalé dámy

1
2560

Jaké má žena zvolit oblečení do společnosti? To se na pozvánkách většinou nedočteme. I feministky musí překousnout, že se v tomto orientují převážně podle muže („black tie“ apod.), aby do prostředí pasovaly. Výhodou ovšem je, že u oděvu pro ženy nejsou tak striktní pravidla jako u pánského. Větší prostor pro kreativitu a tolerance drobných přestupků lehce vyrovnávají, že se na pozvánkách na vodítko pro něžné pohlaví zapomíná. Navíc optimista by mohl tvrdit, že ženy, díky svému vrozenému citu pro módu, beztak žádná vodítka nepotřebují. I tak ale, pro jistotu,  přinášíme pár užitečných rad, jak na outfit vyzrát.

1086917-1366x768-[DesktopNexus.com]

Kalhotový, nebo sukňový kostým je skvělou volbou do práce nebo na odpolední akce. Halenka může být téměř jakákoliv, můžete sáhnout i po tričku. Podle moderní etikety lze mít pod sakem i pouze spodní prádlo! V takovém případě ale sako neodkládejte, ani úplně nerozepínejte („dejte tomu čas“, vzkazuje globální oteplování).

Kalhoty plus sako, nebo blejzr je komplet méně elegantní než kalhotový kostým, ale také se do práce, na schůzky, na odpolední party… považuje za vhodný. S džínami ale opatrně. Stále se jedná o volnočasový kousek, který je vhodné doplnit elegantnějšími prvky a především promyslet, zda odpovídá charakteru akce.

Sukně jsou nedílnou součástí dámského šatníku. Vhodná délka a styl se volí především podle postavy. Dámou můžete být i v minisukni! Pokud se bojíte, abyste to s minimalismem nepřehnala, můžete si pomoci snadným měřením: v sukni se posaďte a položte dlaň těsně nad koleno – to je ideální mini délka, s kterou se nemusíte bát. Při zvolení takové sukně se doporučuje konzervativnější triko, nebo halenka… Zlaté pravidlo říká, že by si žena měla vybrat, zda odhalí nohy, nebo dekolt.

„Šaty mají být tak těsné, aby bylo vidět, že jde o ženu,
ale přece jen tak volné, aby bylo vidět, že jde o dámu.“

Malé černé využijete velmi často. Hodí se k tmavému obleku i ke smokingu: „black tie“. Podobně je to i s koktejlkami, které jsou na ramínka, nebo bez ramínek. Lze je nosit po celý den. Na večerní nebo oficiální akce též můžete, stejně jako muži, zvolit šik dámský smoking, který podtrhuje ženskou sílu. Tyto outfity jsou nevhodné, pouze když pozvánka uvádí: „velká večerní“ případně podle pánského: „white tie“. Pokud ale chcete dlouhé společenské šaty více unosit, můžete si je také vzít, když má muž smoking, tedy „black tie“.

„Pravá dáma nenosí šaty. Dovoluje šatům, aby byly na ní nošeny.”
Vivien Leighová

Pánové jsou ve společnosti „omezováni“ sakem, dámy punčochami. Na důležitá jednání a večer jsou punčochy, stejně jako u pánů saka, nutné!

Za vhodnou společenskou obuv se považují lodičky a střevíce. Důležité je dbát na barvy a styl, aby nenarušovaly a odpovídaly zbytku outfitu.

Doplňky mohou celkový dojem zlepšit, nebo naopak. Dejte si proto na nich záležet.
Klobouky se opět vrací do módy. Dáma klobouk (na rozdíl od muže) nesmeká ani nesundává. Dokonce ani v místnosti – pouze v řadě divadla ano. Rukavice se ke krátkým šatům berou krátké, k dlouhým zase dlouhé, nejsou však nutností, jak tomu bylo dříve. U šperků dbejte na to, aby ladily spolu i s oděvem. Pokud si nejste jistá, mějte na paměti, že méně je někdy více.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here