Fascinace týdne: Finanční krize, všichni dostali nafackováno

0
1322

Americká sebedůvěra přerostla v problém

Jak je známo, každý opravdový Američan věří v prvé řadě v sám sebe a právě to se stalo základním kamenem veškerých finančních potíží poslední doby. Na neschopnost amerických občanů ve splácení úvěrů a na nezodpovědný přístup hypotečních makléřů tak doplatily nejen tamní, evropské i asijské finanční ústavy a akciové trhy, ale i investoři nebo například také americké automobilky. Zní to neuvěřitelně, že? Někteří si mohli oddychnout, že existují regulátoři a záchranné brzdy v podobě centrálních bank. Jiným právě tento fakt stále nedává spát a čekají dříve či později další problémy…

Američané si brali úvěry, které nejsou schopni splácet, banky vytvářely investiční všehochutě vlastních aktiv s úvěry i hypotékami, prodávali je a vytvářeli rizikové, avšak jindy bezpečné, dluhopisy. Když pak nastala krize, nikdo nevěděl, kdo do rizikových hypoték investoval a kdo nikoliv, najednou všichni chtěli prodávat, nejlépe dříve než spadnou ceny. Tuto hysterii tak odneslo na sedmdesát hypotečních firem vlastním krachem, jenže odborníci říkají, že nebýt zásahů americké i evropské centrální banky, mělo krachů být více i mezi fondy nebo bankami. Nyní, když se situace pomalu zklidňuje, doléhají důsledky krize po bankách, fondech i maloobchodu na jiné oblasti obchodu, mimochodem také na americké automobilky (jejich jiné problémy jsme dříve zmiňovali zde). Investorům nyní chybějí peníze, to Fordu ničí plány na odprodej Jaguaru i Land Roveru, Daimler dokonce musel vypomoci kupujícímu úvěrem 1,5 miliardy dolarů z vlastních zdrojů, aby tak dotáhl do konce prodej Chrysleru! Tím však potíže nekončí, komplikace nastávají na již tak klesajícím americkém trhu automobilů, na které nyní bude méně hypoték, to donutilo General Motors k dočasnému zastavení části výroby pick-upů a terénních vozidel…

Česká republika vs. svět

Kvůli americkým problémům se splácením hypoték trpěli a nespali makléři po celém světě, v průběhu týdne byl měsíční výsledek poklesu cen akcií mínus 7% celosvětově a v Praze dokonce ztráta 8,8%. Zatímco však americká centrální banka Fed nalila do ekonomiky za nižší sazby miliardy, aby situaci uklidnila a podobně se zachovala i Evropská centrální banka, guvernér ČNB Zdeněk Tůma uklidňoval český trh pouze slovy: „Dopady krize na české hospodářství nejsou natolik významné, aby ČNB musela nějak zasahovat.“ ČNB tak zachovala své plány s brzkým zvýšením úrokové sazby, která je nejnižší v celé Evropské unii a její růst je nezbytný k zamezení nepřiměřeného zdražování při současném tempu růstu naší ekonomiky. Takže i díky tomuto dění si značně důvěryhodná česká koruna uchovala posilující trend vůči dolaru i euru.

Investorské guru s úsměvem na tváři

Pokud máte své peníze uložené v investicích, je dost možné, že vám přibylo za poslední dobu pár vrásek na čele navíc. To co mnoho drobnějších investorů získávalo i několik let, ztratili během okamžiku. Nyní ale situace vypadá už pomalu příznivěji a trhy v druhé polovině týdne zahájily opětovný mírný růst. Zejména v ČR lze očekávat díky úspěšné vládní reformě v delším horizontu významný růst akcií, na nižších daních totiž vydělají všichni, vyvarovat se bude vhodné akorát tabákovým firmám, kterým naopak daňové zatížení opět vzroste.

Během krize se na scéně objevily i některé tradiční osobnosti tohoto světa, zatímco si třetí nejbohatší muž světa -Warren Buffett (článek o investorském věštci z Omahy čtěte zde) v tichosti vyhlédl největší hypoteční firmu v USA – Countrywide Financial, která se potácí na hranici krachu, známý milionář a finanční rádce Robert T. Kiyosaki se rozhodl opět nabídnout své myšlenky (o jeho knize Bohatý táta chudý táta čtěte zde). Podle Kiyosakiho je nyní vhodné obrátit svou pozornost na celosvětově ubývající stříbro, pod hrozbou brzkého vytěžení by se mělo dočkat během krátké doby významného růstu cen.

Úspěšný a příjemný nový týden
Vám za tým Dreamlife.cz přeje
Tomáš Novotný

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here