Charita 2013: Miliardáři s největším srdcem

Nejbohatší Američané dále bohatnou, a v posledních letech dokonce mnohem vyšším tempem. Současně však financují daleko více charitativních projektů a organizací. Desítka největších darů uplynulého roku měla hodnotu 3,45 miliardy dolarů!

Největším dárcem se stal Mark Zuckerberg s manželkou Priscillou Chan. Mark má za sebou úspěšný rok, kdy své jmění zdvojnásobil na 25 miliard dolarů. Pár podobně jako v roce 2012 daroval 18 milionů akcií nadaci Silicon Valley Community Foundation, hodnota daru se na konci roku pohybovala kolem 992 milionů dolarů, o rok dříve to bylo přitom 500 milionů dolarů.

Následují Phil a Penelope Knight s darem 500 milionů dolarů nadaci pro výzkum rakoviny Oregon Health & Science University Foundation. Phil Knight je zakladatelem sportovní značky Nike.

Na třetím místě je odcházející starosta New Yorku a podnikatel Michael Bloomberg, ten věnoval 350 milionů dolarů Johns Hopkins University pro podporu mezioborových studií a práce stejně tak pro podporu studentů.

Investorský mág Warren Buffett se již před časem zavázal věnovat většinu svého jmění charitě a každým rokem na svém plánu pracuje – každým rokem převádí minimálně miliardu dolarů nadaci Billa a Melindy Gates. Letos převedl miliardy rovnou dvě, a pokud by sváj plán neohlásil již před více než sedmi lety, panoval by každý rok na čele žebříčku. Ten však bere v úvahu pouze nejnovější dary.

Další stovky a desítky milionů dolarů často putovaly na účty prestižních amerických univerzit, čtvrtý a pátý největší dar věnovali například Charles Johnson z Franklin Resources pro podporu Yale University nebo newyorský realitní developer Stephen Ross převedl dar pro změnu na University of Michigan. Výjimkou mezi zbývajícími osobnostmi žebříčku byl David Koch, ten svými penězi podpořil výstavbu nového ambulatního centra newyorské nemocnice.

Za pozornost také stojí investor a miliardář Ronald Perelman, ten svých 100 milionů dolarů zaměřil na podnikatele a podnikání. Z jeho daru by mělo vzniknout podnikatelské centrum pod kolumbijskou univerzitou, Perelman k tomu prohlásil: „Věřím, že studenty můžete naučit být inovativní a podpořit začátky jejich podnikání správnými nástroji a metodami. A to i přesto, že instinkt v podnikání hraje významnou roli.“

A co vy, kolik času nebo financí věnujete na charitu či pomoc bližním?

 

Tags: , , , , , , , ,

O autorovi: Tomáš Novotný

 

Spoluzakladatel magazínu Dreamlife.cz občas přispívající z finských Helsinek, kde trvale žije a podniká. Nadšenec a promotér startupů, iniciátor série českých konferencí o podnikání The Startup Kids. Na Twitteru ho najdete jako @tomtny.

 

Další články v kategorii Svět úspěšných

 

Buď první a přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

 

 
 

Přihlašte se k newsletteru


poskytuje MailChimp!
 
 
 

Už také na Instagramu!

 
 

Doporučujeme