Aaron Spelling: Mocný vládce Hollywoodu

0
2132

Aaron vyrůstal v Dallasu a pro svůj původ byl vytrvale šikanován spolužáky ve škole. Citlivého chlapce to velmi zraňovalo a dokonce to vyvrcholilo přes rok trvajícími psychosomatickými problémy, které mu zabraňovaly chodit. Čas strávený v posteli věnoval četbě. Oblíbil si Marka Twaina a O. Henryho. Začala se v něm budit touha psát.

V osmnácti letech narukoval k letectvu. Psal se rok 1943 a druhá světová válka byla v plném proudu. Aaron měl štěstí, protože prorazil se zábavným programem Whacky-Khaki (Bláznivé Khaky) a armáda ho pověřila bavením ostatních vojáků. Už při prvním potlesku prý věděl, co by chtěl v životě dělat …
Z války si odnesl i vyznamenání, které dostal za své žurnalistické působení pro vojenský časopis Stars and Stripes (Hvězdy a Pruhy). Byl pověřen psaním o invazi do Normandie a svůj úkol bral odpovědně; ve Francii se jeho vůz dokonce dostal pod palbu.

Po skončení války využil podpory pro veterány a přihlásil se na Southern Methodist University. Studiu sice příliš nedal, ale díky jeho divadelním úspěchům (za které mimo jiné dostal cenu Eugene O’Neill Award za originální jednoaktovou hru) mu profesoři ledacos odpustili. Studium úspěšně zakončil roku 1949. Poté šel k divadlu Edwarda Rubina, kde působil tři roky, ale pak se rozhodl přesídlit jinam kvůli nenávistné reakci některých kruhů na inscenaci černošského románu Syn černého lidu.

Po krátké epizodě v New Yorku se Aaron konečně dostává do LA. Samozřejmě, že úspěch nepřišel hned, někdy dokonce neměl co jíst, ale nakonec prorazil. Jeho herecký debut se odehrál roku 1953, když dostal roli ve filmu Vicki. Úspěchu jako scénárista a producent dosáhl několik let nato. Psal scénáře pro společnosti Wagon Train a Jane Wyman Presents, se Zane Grey Theater spolupracoval také jako producent. Dokonce je autorem dvou scénářů pro velké westerny, jmenovitě Zbraně z Timberlandu (Guns of the Timberland 1960) a Jednou nohou v pekle (One Foot in Hell 1960).

Počátkem šedesátých let nastala krize. Producentsky i scénáristicky zajišťoval The Dick Powell Show, avšak Powell roku 1963 zemřel. V této době se Aaron také rozvedl se svou první ženou Carolyn Jonesovou (mj. hvězdou Adams Family). Tvůrčí vakuum nenesl dobře. Naštěstí se postupem času našly další projekty, na kterých se mohl podílet, a v roce 1968 přišla série The Mod Squad, kterou Spelling produkoval. Tato show líčí příběh tří teenagerů, kteří se stanou tajnými policisty. Program si získal velký ohlas a producenta vyšvihl mezi celebrity.

Po krachu prvního manželství se Spelling oženil roku 1968 podruhé s téměř o dvacet let mladší Carol Jean Marer. Narodily se jim dvě děti, slavná Torri a její bratr Randy. Obě děti často hrály v projektech jejich otce. Nejznámější příklad je samozřejmě seriál Beverly Hills, který udělal z Torri hvězdu. O úspěšnosti Spellingova podnikání svědčí například i sídlo rodiny – podle odhadů má 123 pokojů, tělocvičnu, kinosál a garáž pro osm limuzín a patří mezi největší sídla v Hollywoodu.

V produkování Aaron našel nejlepší prostředek jak pomoci lidem bavit se, i proto se k jiným aktivitám jako je psaní scénářů vracel jen zřídkakdy. Jeho producentská práce je dobře známá i českým divákům – jmenujme třeba trampoty amerických milionářů v seriále Dynastie, kultovní seriál pro mladé Beverly Hills 90210, jen pro málo starší publikum určený Melrose Place, nebo z celovečerního zpracování známé Charlieho Andílky.

V roce 1999 byl Spelling zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejplodnější televizní producent, jehož (v té době!) dosavadní filmová tvorba by zabrala asi 3 roky nepřetržitého vysílání. Aaron samozřejmě vlastní i celou řadu „serióznějších“ ocenění, jmenujme třeba dvě ceny Emmy.

Pro Aarona se showbyznys stal posláním. Přičichl si k němu na vojně a už se ho nevzdal. Bral ho velmi vážně. Rád diskutoval s obyčejnými lidmi o tom, co se jim v televizi líbí, chtěl pro ně vždy to nejlepší. Svému poslání zůstal věrný až do smrti; jeho poslední producentský počin má rok vzniku totožný s rokem jeho smrti, rok 2006.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here