Clint Eastwood: Muž bez jména

0
2497
10 nominací na Oscara a 13 dalších na Zlatý glóbus. To vše pro jediného muže. Herec, skladatel, producent a geniální režisér Clint Eastwood se narodil v posledním květnovém dni roku 1930 v kalifornském San Francisku. Kořeny předků rodiny Eastwoodových sahají do oblasti Irska, Anglie, Skotska a Dánska. Když mladý Clinton vystudoval na Oaklandské střední technické škole živil se prací v mlýně a na čerpací stanici. Později, v padesátých letech, se přihlásil k požárnickému sboru a po nocích si přivydělával hraním v baru na piano. Válka v Koreji jej přivedla do armády. Odvelen do prvních linií bojů nasedl na palubu vojenského letadla, které jej mělo s celou jednotkou do bojí zmítané Koreje přepravit. Snad prozřetelnost, možná osud, kdo zasáhli v ty okamžiky, když se krátce po vzlétnutí ze San Franciska letadlo s Clintem na palubě zřítilo do Pacifiku. Jen o vlásek unikl smrtelným zraněním. Byl předvolán před vojenský soud jako svědek při vyšetřování nehody a do Koreje se již nevrátil.

Dveře Hollywoodu se mu otevíraly postupně a Eastwood své herecké nadání začal uplatňovat v nevýznamných rolích béčkových hororů. Tu a tam si jej někdo všimnul a odkryl další kousek mozaiky pozdějšího fenomenálního úspěchu. Světem televizních seriálů a záporných rolí se prodíral až k opravdovému zlomu. Italský režisér Sergio Leone obsadil Clinta Eastwooda do hlavní role filmu Pro hrst dolarů. Mnoho velkých hvězd tuto roli odmítlo a někteří se nechali slyšet, že scénář je prostě otřesný. Byla to ale Clintova životní příležitost a proměnil ji ve zlato. Příběh Muže bez jména doprovázený hudbou Ennia Morricone se stal žánrovým standardem a rozvinul se v opěvovanou trilogii. Během šedesátých až osmdesátých let minulého století si zahrál v téměř čtyřech desítkách filmů z toho 15 i osobně režíroval. V roce 1988 získal cenu Cecil B. DeMille za celoživotní dílo ve filmu, která je udělována jednou ročně ku příležitosti Zlatých glóbů. Clint Eastwood se tak zlatým písmem zapsal na tabuli cti vedle legend formátu Walta Disneyho, Franka Sinatry nebo Johna Wayna.

Devadesátá léta přinesla Clintovi tři z devíti oscarových nominací udělených filmu Nesmiřitelní z roku 1992, dvě z nich proměnil. Paradoxně to ale nebyla ta za herecký výkon v hlavní roli, nýbrž za režii a nejlepší film. Jeho film Madisonské mosty z roku 1995 patří dodnes k nejemocionálnějším dílům světové kinematografie. Na konci poslední dekády dvacátého století, ve věku, kdy většina herců zvažuje odchod z branže, ale chytil sedmdesátiletý Eastwood druhý dech. Během posledních pěti let byly jeho filmy nominovány na 19 Oscarů a z toho sedm proměnily. Pod svojí režisérskou taktovkou přivedl k získání Oscarů hned několik hereckých osobností, byli to Morgan Freeman a Hilary Swank za snímek Million Dollar Baby (2004), Sean Penn a Tim Robbins za film Tajemná řeka (2003) a Gene Hackman za film Nesmiřitelní (1992). Za film o nemilosrdném osudu nadějné hvězdy ženského boxu – Million Dollar Baby, si Clint odnesl svého druhého Oscara za režii a stal se jedním ze tří režisérů, kterým se kdy dostalo dvou cen Filmové akademie za režii. Druzí dva jsou legendy Miloš Forman a Francis Ford Coppola.

Letos bude mít  doufejme na udílení cen Americké filmové akademie hned dvě želízka v ohni, snímky Gran Torino, který sám opět režíroval, produkoval a ztvárnil hlavní roli. Druhou nadějí je snímek Výměna s oscarovou Angelinou Jolie v roli matky, po jejímž dítěti se slehla země a její vytrvalý souboj s úřady odhaluje nitky rozsáhlé konspirace. Za celý náš magazín bychom Clintovi Eastwoodovi upřímně přáli, aby do třetice všeho dobrého poprvé proměnil nominaci za mužský herecký výkon v hlavní roli kritiky do nebes vynášeného Gran Torino. Nominace budou ale teprve oznámeny.

V roce 2007 získal Clint Eastwood čestný doktorát z Hudební fakulty v Berklee a vloni dvě nominace na Zlatý glóbus za nejlepší skladby k filmům Grace is Gone a Gran Torino. Za svůj život získal více než 158 nominací z udílení cen uznávaných asociací a velkých filmových festivalů. Proměnil jich rovných sto. Své rozervané filmové hrdiny ztvárňoval zkušenostmi z mnoha románků. Clint Eastwood má sedm dětí s pěti různými ženami. Dnes žije se svojí druhou manželkou v Kalifornii a ve volných chvílích se věnují péči o dva vlastní prestižní golfové kluby, dva hotely a restauraci. Jak pravil tentokrát zcela vážně a srdečně Jim Carrey při příležitosti předání ceny za celoživotní přínos: „Neznám nikoho v Hollywoodu, na jehož úspěchu by neměl podíl byť prachovou vrstvou Clint Eastwood.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here