6 rad, jak v sobě najít sílu a chuť začít znovu žít?

Život neběží přesně tak, jak si ho do puntíku naplánujeme. Občas se stane, že se odkloní jinam. Cítíme se nejlépe a přijde nečekaná facka od života. Jindy máme pocit, že už nemůže být hůř a najednou přijde vysvobození, nová příležitost, jiný směr. Chopte se ho a nepouštějte. Zkoušejte nepoznané, neplánované! ,,Musíme být ochotni vzdát se života, který jsme si plánovali, abychom měli život, jaký na nás čeká.“ Joseph Campbell

najít sílu

Mít okolo sebe dobré přátele, životního partnera a společné plány je pro každého sen. Jednoho dne se ale může stát, že vás zradí dosavadní přítel, milovaný partner a spolu s nimi odejdou i společné plány. Vy zradíte sami sebe a místo společných plánů přichází zranění, smutek a do vašeho nitra se vkrádají pesimistické myšlenky.

Zní to jako námět na negativní a bezvýchodné vyprávění? Omyl.  Problémy mají svá východiska, jen je potřeba je najít. Nesmíme zůstávat v bezradnosti a zírat do bezesných nocí.

,,Kdo dlouho hledí do propasti, toho propast pohltí.“ – Friedrich Nietzsche

Stojíte před oknem, na sklo dopadají těžké kapky deště, a když se otočíte, koukáte na prázdné místo, kde dřív postával váš blízký. Okolo se radují vaši přátelé ze složených zkoušek, kolegové byli povýšeni a posouvají se dál. Jejich cesta se line bez překážek za úspěchem. Zato vy jste uvízli na mostě vedoucího přes propast. Zastavili jste se a neposlechli Nietzscheho.

Kdo se lituje, nejspíš ničeho nedosáhne. Nesmíme podlehnout sebelítosti a nechat si uhnízdit závist v srdci. Těžké chvíle se během života objeví u každého a my tyto mezní situace musíme chtě nechtě zvládnout.

,,Život má ten smysl, který mu dáme.“ – Robert Fulghum

Svěřujte se a nezůstávejte sami

První chvíle budou nejtěžší, měli byste si jimi projít. Právě v nich si popláčete a povolíte uzdu emocím. Chcete křičet? Tak KŘIČTE! Potřebujete sednout na kolo a ujíždět rychle daleko od všeho? Tak JEĎTE! Na okamžik udělejte to, co vám radí srdce. Jakkoliv se to zdá iracionální. Protože v některých okamžicích, nemusí být všechny reakce logické. Jak říkává doktor Sobela ve filmu Přeber si to: ,,Truchlím…je to zkrátka proces…“ Stav samoty a smutnění však nesmí trvat dlouho.

Vykoukněte z bezpečné ulity

Jedním ze základních instinktů a smyslů bytí je tvorba párů. Lidé se od pradávna seznamují, aby vytvořili přátelství, vztah a rodinu. Vzájemné porozumění a pochopení dodává útěchu a klid. Neduste v sobě zlobu, trápení a smutek. Otevřete se jiným lidem a vyhledejte jejich náruč. Nemusíte se stydět za to, že jste v tuto chvíli slabí a nemáte nad vším kontrolu. Ostudou není ani vyhledání odborné pomoci.

Všechno může být zase nové a jiné

Poznejte nové přátele a vyzkoušejte aktivity, o kterých jste dříve nepřemýšleli, nebo na ně neměli čas. Tak, jako jste se spřátelili a seznámili před lety, dokážete se seznámit i nyní. Navíc budete mít výhodu.  Již neuděláte stejnou chybu a nebudete tolerovat to, co vám způsobili druzí. Lidé se obecně bojí změn. V těchto situacích nejste sami, každou sekundou je na světě řeší mnoho lidí. Rozhlédněte se okolo sebe, je možné, že bydlíte vedle souseda, který má podobné zájmy a vy o tom nemáte tušení. Je těžké udělat první krok, ale v dnešní době, kdy mají lidé přikované oči k displejům, lidské slovo mimo virtuální realitu vykouzlí úsměv na rtech. Můžete si najít kurz, kde se seznámíte, vyhledat nové sporty, taneční večery, jazykové výuky. Zkrátka cokoliv. Hlavně s něčím začněte.

Odpustit nebo zapomenout

Zrada bolí, ale odpuštění někdy pomáhá. Pokud situace a okolnosti dovolují a odpuštění je v souladu s vaším přesvědčením a vaším svědomím, odpusťte. Schopnost odpustit potřebuje čas a sílu. K prominutí se můžete dobrat i po letech, nebo se toho dobrat nemusíte nikdy. Někdy je dobré vyrovnat se s problémem i tím, že zkusíte zapomenout. Nic není jednoduché, a zapomenout na zradu už vůbec ne. Ovšem ,,občas není těžké zapomenout, ale naučit se začít znovu“ Nicole Sobonová. A právě na začátek se zaměřte. Skok do nového života a nových příležitostí ovlivníte spíš než staré rány a minulost.

Něco končí a něco začíná

Získejte nadhled nad minulými událostmi a postavte se na nohy. Než se tak stane, je potřeba získat sebedůvěru zpět. S každým dnem můžete mít větší radost z boje a síly, kterou do všeho vkládáte. Už víte, že před problémy se nedá utéct, pokud je nevyřešíte nejprve sami v sobě. Ze starých šrámů jste se poučili a můžete se vydat novým směrem. Pokud zklamete, nevadí. Nebude to jistě stejným způsobem jako minule. Celý život hledáme způsoby, které jsou nejlepší. Děláme velké kroky a překračujeme propasti. Posouváme se na mostě o kousek dál.

Nikomu nebyla dána jistota nad budoucností

Poznáváme nové kraje, nové lidi, děláme rozhodnutí, která ovlivňují nejen nás, ale i vše okolo. Hledáme, zlepšujeme se a rosteme. Musíme experimentovat a vědět, že jsme vyzkoušeli mnoho nepovedených způsobů, abychom nalezli ten nejlepší. Nevidíte, kam jdete? Most je zahalen mlhou a vy máte strach. Všichni se obáváme, ale mlha pokaždé někde skončí. Nežijeme na hraně, ze které se padá dolů. Objevujeme nové etapy života a tam se musí s odhodláním. Popadněte veškeré naděje a vydejte se přes most. A pamatujte na svoji důstojnost. Pokud si někteří lidé neváží vaší přítomnosti, nevnucujte se. Teď se radujte, jak jste zvládli předešlé dny a našli jste cestu z mlhy.

,,Každý člověk se stává hezčím, když má radost.“ – Walther von der Vogelweide

© Mikysková Barbora


 

Tags: , , , , , , ,

O autorovi: Martin Olejník

 

 

Další články v kategorii Myšlení

 

4 komentáře

 • Dominik

  Totální motivační krach,s tím si polib prdel ty čůzo, nevíš nic o životě.😊

  • Martin Olejník

   Nač ta silná slova, Dominiku? Každý to přeci vnímá jinak a za každé situace se lze vyjadřovat slušně. 😉

 • Jirka

  Bohužel bez peněz nejde být šťastný!

 • Lukáš Tichý

  Pokud nejde být šťastný bez peněz, tak nejde být šťastný ani s nimi. Dveře úspěchu se točí na malých pantech disciplíny. Když čtu výše uvedený vulgární komentář, tak je mi jasný, že ho může napsat jen člověk, který nic nedělá, nikam to nedotáhl. Úroveň žití je přímo úměrná úrovni vyjádřování či chování. Teda Dominiku, ty jsi ale borec, od Tebe se chci učit co je život, ty to víš jistě nejlíp.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

 

 

 
 
 
 
 
 

Už také na Instagramu!

 
 

Doporučujeme