Osobnostní kvízy: Jsou vůbec k něčemu nebo říkají pravdu?

0
3207

Jsou osobnostní kvízy ideálním vodítkem k poznání sebe sama? Rádi si sednete do křesla a vyplníte si sem tam podobný kvíz? Mnoho z nás si vyplní otázky a čeká na to, jak asi dopadne ve výsledcích. Někdo ale v otázkách podvádí a dělá ze sebe lepšího člověka. Jakou však mají osobnostní kvízy váhu v očích odborníků? Pokusíme se vám nastínit situaci. y01vdyax63

Jak se zrcadlí vaše osobnost ve výsledcích osobnostních kvízů

Vezměte si například testy Scio, nebo testy na základních školách, podle kterých se rozhodujete, na kterou školu si podat přihlášku. Mají obrázkové testy se skvrnami dobrou výpovědní hodnotu? Pokud hledáte ten pravý, musíte podrobně vybírat z velkého množství. Kvízy a horoskopy s křížovkami obklopují naše oči v různých časopisech a novinách. Lidé je vyplní a ihned na ně zapomenou a je to tak lepší, protože úroveň postupně klesá. Kvízy jsou častěji vyhledávány za účelem pobavení než poznání.

Nedávno jsme psali o fobiích, konkrétně arachnofobii. Ale dokážete si představit, že budete trpět testofobií? Patrně vám to přijde zábavné, ale testofobie skutečně existuje a nedovedeme si ani představit, jak moc takový strach z testů znemožňuje pacientům život. Testy dnes otvírají dveře na většinu škol, od středních po univerzity. Testem získáme řidičský průkaz, jazykový certifikát a budoucí zaměstnavatel si o nás dělá obrázek podle testů z výběrových řízení.

Nechme ale testofobii raději v pozadí a věnujme se osobnostním kvízům, které nám slibují poznání našeho já a s ním dokonalé prozření. Jak si ale vybrat ten správný a hodnotný test? Vyhněte se raději testům, které jsou připravované studenty nebo lidmi, kteří si chtějí pouze přivydělat a testy tvoří na koleni. Jestliže budete v kvízech odpovídat na otázky typu ,,Kolik měří Jennifer Aniston“, tak se pravděpodobně nedozvíte podstatné informace o vaší osobnosti.

Baví vás luštění kvízů jen díky závěrečnému zjištění, že jste inteligentnější než váš soused a vaše IQ převyšuje IQ všech v rodině? Jakou ale mají kvízy hodnotu? Myslíme kvízy v časopisech pro ženy a muže, časopisy zaměřené na různá hobby a časopisy o stylu. Váha a odbornost podobných kvízů se pohybuje zhruba na stejné úrovni jako neodborné horoskopy.

Pokud opravdu prahnete po tom, dozvědět se jaké máte IQ, nechte si ho raději změřit odborníky. Můžete vyzkoušet uznávaná střediska Mensy, která se nacházejí ve větších městech. Jedná se o střediska, jež sdružuje mezinárodní společenská organizace. Byla založena v roce 1946 v Oxfordu a zastupuje nadprůměrně inteligentní jedince. Mensa bude rozhodně předkládat jiné testy než ty, ze kterých se dozvíte, jaký jste typ, jestliže vlastníte ohaře nebo dobrmana.

Kde se testy zrodily? Prvním psychologem, který se zabýval rozborem lidské osobnosti, byl Rorschach Hermann. Test švýcarského psychologa byl poprvé uveden v roce 1921 a na jeho vzniku má podíl například i C. G. Jung. Rorschachův test je založen na projektování myšlenkových pochodů skrze inkoustové skvrny na papíře. Díky těmto pochodům se dají určit osobnostní rysy testovaného.

Během několika let byl Rorschachův test překonán, ale pro lidstvo znamenal velký přínos. Zvažujte, jakým testům budete dávat přednost a vybírejte pečlivě. Mnozí psychologové a odborníci si v posledních letech stěžují, že se osobnostní kvízy rapidně zhoršují. Existuje nespočet testů slibujících validitu, ale mnoho z nich nevykazuje odborné hodnoty a sestavují je nekvalifikovaní pracovníci v redakcích. Kvízy pak slouží především k zábavě, a s kvalitními a odbornými testy nemají nic společného. Většinou je lidé luští na dovolených, ve volných chvílích a často pro pobavení. Nečekají od nich nic závratného a někdy v nich i podvádí.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here