6 rad, jak v sobě najít sílu a chuť začít znovu žít?

16
29179

Život neběží přesně tak, jak si ho do puntíku naplánujeme. Občas se stane, že se odkloní jinam. Cítíme se nejlépe a přijde nečekaná facka od života. Jindy máme pocit, že už nemůže být hůř a najednou přijde vysvobození, nová příležitost, jiný směr. Chopte se ho a nepouštějte. Zkoušejte nepoznané, neplánované! ,,Musíme být ochotni vzdát se života, který jsme si plánovali, abychom měli život, jaký na nás čeká.“ Joseph Campbell

najít sílu

Mít okolo sebe dobré přátele, životního partnera a společné plány je pro každého sen. Jednoho dne se ale může stát, že vás zradí dosavadní přítel, milovaný partner a spolu s nimi odejdou i společné plány. Vy zradíte sami sebe a místo společných plánů přichází zranění, smutek a do vašeho nitra se vkrádají pesimistické myšlenky.

Zní to jako námět na negativní a bezvýchodné vyprávění? Omyl.  Problémy mají svá východiska, jen je potřeba je najít. Nesmíme zůstávat v bezradnosti a zírat do bezesných nocí.

,,Kdo dlouho hledí do propasti, toho propast pohltí.“ – Friedrich Nietzsche

Stojíte před oknem, na sklo dopadají těžké kapky deště, a když se otočíte, koukáte na prázdné místo, kde dřív postával váš blízký. Okolo se radují vaši přátelé ze složených zkoušek, kolegové byli povýšeni a posouvají se dál. Jejich cesta se line bez překážek za úspěchem. Zato vy jste uvízli na mostě vedoucího přes propast. Zastavili jste se a neposlechli Nietzscheho.

Kdo se lituje, nejspíš ničeho nedosáhne. Nesmíme podlehnout sebelítosti a nechat si uhnízdit závist v srdci. Těžké chvíle se během života objeví u každého a my tyto mezní situace musíme chtě nechtě zvládnout.

,,Život má ten smysl, který mu dáme.“ – Robert Fulghum

Svěřujte se a nezůstávejte sami

První chvíle budou nejtěžší, měli byste si jimi projít. Právě v nich si popláčete a povolíte uzdu emocím. Chcete křičet? Tak KŘIČTE! Potřebujete sednout na kolo a ujíždět rychle daleko od všeho? Tak JEĎTE! Na okamžik udělejte to, co vám radí srdce. Jakkoliv se to zdá iracionální. Protože v některých okamžicích, nemusí být všechny reakce logické. Jak říkává doktor Sobela ve filmu Přeber si to: ,,Truchlím…je to zkrátka proces…“ Stav samoty a smutnění však nesmí trvat dlouho.

Vykoukněte z bezpečné ulity

Jedním ze základních instinktů a smyslů bytí je tvorba párů. Lidé se od pradávna seznamují, aby vytvořili přátelství, vztah a rodinu. Vzájemné porozumění a pochopení dodává útěchu a klid. Neduste v sobě zlobu, trápení a smutek. Otevřete se jiným lidem a vyhledejte jejich náruč. Nemusíte se stydět za to, že jste v tuto chvíli slabí a nemáte nad vším kontrolu. Ostudou není ani vyhledání odborné pomoci.

Všechno může být zase nové a jiné

Poznejte nové přátele a vyzkoušejte aktivity, o kterých jste dříve nepřemýšleli, nebo na ně neměli čas. Tak, jako jste se spřátelili a seznámili před lety, dokážete se seznámit i nyní. Navíc budete mít výhodu.  Již neuděláte stejnou chybu a nebudete tolerovat to, co vám způsobili druzí. Lidé se obecně bojí změn. V těchto situacích nejste sami, každou sekundou je na světě řeší mnoho lidí. Rozhlédněte se okolo sebe, je možné, že bydlíte vedle souseda, který má podobné zájmy a vy o tom nemáte tušení. Je těžké udělat první krok, ale v dnešní době, kdy mají lidé přikované oči k displejům, lidské slovo mimo virtuální realitu vykouzlí úsměv na rtech. Můžete si najít kurz, kde se seznámíte, vyhledat nové sporty, taneční večery, jazykové výuky. Zkrátka cokoliv. Hlavně s něčím začněte.

Odpustit nebo zapomenout

Zrada bolí, ale odpuštění někdy pomáhá. Pokud situace a okolnosti dovolují a odpuštění je v souladu s vaším přesvědčením a vaším svědomím, odpusťte. Schopnost odpustit potřebuje čas a sílu. K prominutí se můžete dobrat i po letech, nebo se toho dobrat nemusíte nikdy. Někdy je dobré vyrovnat se s problémem i tím, že zkusíte zapomenout. Nic není jednoduché, a zapomenout na zradu už vůbec ne. Ovšem ,,občas není těžké zapomenout, ale naučit se začít znovu“ Nicole Sobonová. A právě na začátek se zaměřte. Skok do nového života a nových příležitostí ovlivníte spíš než staré rány a minulost.

Něco končí a něco začíná

Získejte nadhled nad minulými událostmi a postavte se na nohy. Než se tak stane, je potřeba získat sebedůvěru zpět. S každým dnem můžete mít větší radost z boje a síly, kterou do všeho vkládáte. Už víte, že před problémy se nedá utéct, pokud je nevyřešíte nejprve sami v sobě. Ze starých šrámů jste se poučili a můžete se vydat novým směrem. Pokud zklamete, nevadí. Nebude to jistě stejným způsobem jako minule. Celý život hledáme způsoby, které jsou nejlepší. Děláme velké kroky a překračujeme propasti. Posouváme se na mostě o kousek dál.

Nikomu nebyla dána jistota nad budoucností

Poznáváme nové kraje, nové lidi, děláme rozhodnutí, která ovlivňují nejen nás, ale i vše okolo. Hledáme, zlepšujeme se a rosteme. Musíme experimentovat a vědět, že jsme vyzkoušeli mnoho nepovedených způsobů, abychom nalezli ten nejlepší. Nevidíte, kam jdete? Most je zahalen mlhou a vy máte strach. Všichni se obáváme, ale mlha pokaždé někde skončí. Nežijeme na hraně, ze které se padá dolů. Objevujeme nové etapy života a tam se musí s odhodláním. Popadněte veškeré naděje a vydejte se přes most. A pamatujte na svoji důstojnost. Pokud si někteří lidé neváží vaší přítomnosti, nevnucujte se. Teď se radujte, jak jste zvládli předešlé dny a našli jste cestu z mlhy.

,,Každý člověk se stává hezčím, když má radost.“ – Walther von der Vogelweide

© Mikysková Barbora

16 KOMENTÁŘE

 1. Pokud nejde být šťastný bez peněz, tak nejde být šťastný ani s nimi. Dveře úspěchu se točí na malých pantech disciplíny. Když čtu výše uvedený vulgární komentář, tak je mi jasný, že ho může napsat jen člověk, který nic nedělá, nikam to nedotáhl. Úroveň žití je přímo úměrná úrovni vyjádřování či chování. Teda Dominiku, ty jsi ale borec, od Tebe se chci učit co je život, ty to víš jistě nejlíp.

 2. Bohužel já si všechny své chyby uvědomuji a vím co dělám špatně. Píšu si něco jako deník, ve kterém mám své malé úspěchy, ale spíš neůspěchy. Je to lenost, samota nebo osamělost? Snažím se pár přátelům vysvětlit, jak na tom jsem. Řeknou mi že je to dobrý, protože do srdce mi nevidí a neví jaké trápení zažívám. Často se zhulím, zdá se mi že už si na to mé tělo zvyklo, ale jen tak by to do mě nikdo neřekl. Nechci to dělat, ale najít přátele je pro mě těžké natož najít si partnera :/ .. sociální fobie ještě všechno zhoršuje, ale bojuji. Lékaře nevyhledávám od té doby, co jsem zjistil že jediné jejich řešení jsou prášky nebo ústavy. Chtěl bych žít a mít ze života radost. Neutrácet za hlouposti z nudy a hlavně nehulit. Působím navenek jako extrovert, ale přitom jsem hluboce uzavřený človek. Spousta lidí na mě kouká a já si říkam tak přijď, pojď se bavit, dáme jídlo? Ale tohle si říkám jen já ve své hlavě, protože je těžke se seznamovat třeba na ulici, i když ta osoba neuvěřitelně zapůsobí. Možná to cítí stejně. Já někdy myslím negativně. Jako bych do tohoto světa nepatřil, jako by mi nikdo nerozuměl, často se cítím sám i ve společnosti a občas myslím na hrozné věci. Ale člověk se z toho vyspí a život jde dál. Částečně, nebo možná dost mi pomohl docela dost přesný test osobnosti, který je na internetu zdarma. Je to asi na půl hodiny, ale díky tomu jsem si několik věcí uvědomil proč to tak je. Je to MBTI test. 4 písmenka prozradí hodně. Pokud patřím mezi 1% světové populace jak se mi ukázalo, tak je to taky možná důvod mé samoty a problém poznat lásku a přátele. Na lidech poznám všechno, dokážu odpustit, ale nezapomínám. Lhát se nevyplácí, protože pravda vítězí. Nic nevzdávám a i když je život tězký boj, zaprší a vykoukne duha, svět bude barevnější a vy se budete chtít smát už jen protože máte dobrou náladu. Milujte se, smějte se 🙂 ono to snad přijde

  • Ahoj Patriku,
   nic není tak černé, jak vypadá. Mrkni na film – Tajemství – pokud jsi ho ještě neviděl. Ale učebnicově ti povím, že už v prvních větách se soustředíš na to špatné. Všechno, co zde tak nějak popisuješ můžeš zvládnout překonat i ty sám, ač to není úplně jednoduché nebo zkusit oslovit nějakého kouče, případně člověka, co s tebou bude pracovat přímo v terénu. Vážně věř mi, že to není tak složité, jak se na začátku zdá. Měl jsem to a někdy i stále mám podobně, ale jde se z toho zvednout a začít žít tak, jak by jsi sám chtěl. Ten test zní zajímavě, klidně na něj přidej odkaz, rád se na něj podívám.
   Máš dvě možnosti, buď se kousneš a začneš na sobě sám makat, ale je to vážně trochu dřina a není to jen tak a nebo si vezmeš někoho na pomoc. Ale určitě nejsi odsouzen k tomu, trávit život sám bez přátel a lásky. 🙂 Začni pomalými kroky a uvidíš, jaké budou pokroky. 🙂
   Přeji úspěšný start a klidně mi napiš na mail: martinolejnik@seznam.cz. Díky!
   Za tým DreamLife, Martin

 3. Na jednu stranu čtením článku dostanu energii, takové zapálení… A na tu druhou se rozhlednu okolo sebe a povzdechnu si nad současným světem. Je v něm tolik zlosti, smutku a utrpení… Sama často mám stav, kdy jsem pohlcena temnotou a já nevidím světlo, ten smysl, ten důvod… Ale hodně je to myšlení o tom jak se na ten svět díváme 🙂 Vše má dvě strany a vždy bude. Světlo by nebylo bez tmy, úsměv bez pláče, duha bez deště, vysoké tóny bez nízkých. Nevěděli bychom ty rozdíly, co je to vlastně štěstí, kdyby jsme nebyly i nešťastni… Díky bolesti známe cenu štěstí a proto mnohdy si dokážeme užít naprosto jednoduchou věc… Jako je paprsek světla v zimním dni, kdy nás zahřeje na tváři a my ještě slastně nakloníme tvář jemu vstříc. Běžná věc přesto v tu chvíli ji vnímáme mnohonásobně a užíváme si toho než v horkém letním dni, kdy máme paprsků mnoho… Jak se často říká chce to najít kousky štěstí abychom na konci měli mozaiku snů. Střepy jsou však ostré a poranění je možné ale pak výsledek bude stát za to. Ráda pomáhám lidem, v podstatě je to sobecké, chtít šťastné okolí, abych sama mohla být v krásném prostředí. Často i pouhý úsměv rozjasní někomu den a na tu chvíli člověk zapomene na chmury, které v hlavě a srdci tak často nosí. Takže je třeba se nevzdávat. Usmát i přes to, že to bude bolet a jít… Protože my jsme páni svého života jen my můžeme dosáhnout změny… Jen najít vůli a důvod pro nás pádný ^^

 4. Bohužel není nic zadarmo, jen dřina, každý den, den za dnem se snažit, usilovat, toť vše, a tečka. Pokud máme míň, než si přejeme, mšli bychom vědět, že máme možná víc, než si zasluhujeme.

 5. Mel bych tu muj smutnej pribeh. Po deseti letech vztahu mi pritelkyne dala konec s tim, ze uz to chtela udelat dlouho. Zaroven mi muj nejlepsi kamarad rekl, ze se do me pritelkyne zamiloval. Takze to dopadlo tak, ze jsem po deseti letech dostal konec a vyhodila me z bytu.Nemel jsem nejlepsiho kamarada a zustal mi jen vztek,protoze s pritelkyni mame 10ti mesicni holcicku…To bohuzel ale pritelkyni,ani meho super nejlepsiho kamarada ktery prave rozjel s moji pritelkyni nezajima. Proste zazivaji ten pocit zamilovanosti a na vse ostatni serou…a ja ted musim udelat jedno..zacit nejak znovu zit…ale vubec to neni sranda..chce to asi cas?

  • Oto klobouk dolu na napsani. Ale jak píšete mate dcerku a za ní je potřeba se bít a ti dva cukrouši co jsou teď šťastni vam nesahaji ani po kotniky. Ja mam dvě děti také teď řeším rozvod ale když jim kouknu do očí tak tam je síla. Držím Vam pěsti.!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here