Změňte svůj životní styl na bio!

1
1965
Ale po pořádku. Co si tedy představit například pod pojmem biopotraviny? Zjednodušeně řečeno vlastně úplně obyčejné potraviny, které obsahují to, co mají. Tedy žádné chemikálie z průmyslových hnojiv, konzervační látky, umělá sladidla a různá (velmi laicky řečeno) „éčka“. Spoustu těchto složek ale potraviny, jež běžně kupujeme v obchodech, mají. Termínem „bio“ jsou pak označeny pouze ty, které byly vypěstovány pod přísnou kontrolou v ekologickém zemědělství. A nejen vypěstovány, ale také chovány. Představit si totiž pod pojmem biopotravina jen zrní, jak někdo s oblibou říká, je velká chyba. Bio může být téměř všechno – ovoce, zelenina, maso, mléčné výrobky, pečivo, čokoláda a dokonce i takové pochutiny jako starý dobrý uherák nebo pivo.
Poznávacím znakem biopotravin je také jejich jednoduchost. Podívejte se schválně do ledničky. Kolik různých trvanlivých pomazánek, omáček, dressingů a paštik máte? A teď si pozorně přečtěte složení některých z nich. Délka výčtu všech přísad, konzervačních látek, zahušťovadel a tavících solí by někdy mohla konkurovat delšímu románu.
Výhod konzumace biopotravin je bezpočet. Že daleko více přispívají našemu zdraví, je jasné, zároveň jsou ale i daleko chutnější. Především díky tomu, že se v ekologickém zemědělství řídí pravidlem „Všechno má svůj čas“. Salát nebo okurka uzrají prostě přirozeně bez jakéhokoliv urychlování, což se pozitivně projeví na chuti i vůni. Podobně jsou na tom i domácí zvířata, která se po celý svůj život pohybují na volném prostoru, jsou živena kvalitními krmivy bez přidaných antibiotik a růstových hormonů, a jejich maso a mléko je následně daleko hodnotnější než stejné produkty z běžných velkochovů. Vězte, že to si uvědomují i nejvyhlášenější restaurace v Čechách, jako je například Allegro, sídlící v pražském hotelu Four Seasons, nebo Restaurant Radisson SAS Alcron, jejichž menu se skládá především ze sezónních produktů z biofarem.
Navíc – pokud se rozhodnete, že větší část vašeho jídelníčku (nebo klidně celý) budou tvořit právě biopotraviny, podporujete nejen své zdraví, ale také ochranu životního prostředí. Ekofarmáři a ostatní výrobci totiž neznečišťují krajinu, zachovávají její přirozený ráz a využívají alternativní zdroje energie. Ošetřování pesticidy nebo používání geneticky modifikovaných organismů (GMO) je samozřejmě tabu.
Co vám ale zaručí, že si pořizujete do své spíže skutečné kvalitní bioprodukty? Jednoduše je poznáte podle takzvané „biozebry“ – tedy zeleného pruhovaného znaku s nápisem „Bio Produkty ekologického zemědělství“. Na zahraničních výrobcích se mohou objevit i jiné mezinárodní značky.
Někteří skeptici by mohli namítnout, že biopotraviny se zrovna nemohou pyšnit lákavě nízkou cenou. To je pravda, ale z dlouhodobého hlediska se i tento fakt mění v plus. Jak je to možné? Na problém by se totiž mělo nahlížet i z opačné strany – nejsou potraviny a převážně maso a zelenina z běžných obchodů podezřele levné? Je to logické. Vysoké výnosy za krátkou dobu, ale za jakou cenu? Oslabená imunita, alergie a různé civilizační choroby… Za různé léky a potravinové doplňky pak zaplatíme vlastně daleko víc. Není tedy rozumnější investovat do poctivé lidské práce, výborného jídla a především našeho zdraví?
Bio ovšem nemusí být jen pokrmy, ale také celkový životní styl a s ním spojené i ostatní předměty denní potřeby. Pokud vám není lhostejný stav životního prostředí, uvítáte, že existuje mnoho čisticích prostředků od mýdel přes prací prášky až po jar, které jsou k přírodě velmi šetrné. Ani váš kosmetický necesér nemusí připomínat malou chemickou laboratoř – přírodní biokosmetiku nabízí třeba značka Weleda, Lavera nebo Dr. Hauschka. Dokonce není ani žádnou novinkou, že si můžete pořídit „biooblečení“. Do svého „menu“ ho zařadily dokonce i některé světoznámé značky a jména. Pokud byste zatoužili po džínech z organické bavlny, vaše přání vám splní firma Replay. Pár modelů totiž šije právě z tohoto materiálu a navíc při koupi kalhot dostanete i certifikát, který zaručuje jejich původ. Kojenecké oblečky nebo tílka ze stejné rostliny seženete také v obchodech H&M nebo Zara. Největší propagátorkou bio mezi módními návrháři je bezesporu Stella McCartney – odmítá používat kůži a kožešiny, jednu kolekci bot navrhla z kukuřičných listů a slámy a její butiky „pracují“ díky solárním panelům.
Možná se vám zdá, že poslední dobou je všechno „eko“ a „bio“ jen jeden velký byznys. No a nakonec proč ne? Čím více se bude o bioproduktech mluvit, tím větší je šance, že si lidé uvědomí potřebu alespoň částečně se vrátit k přirozenému způsobu života a vážit si tak i prostředí, ve kterém se pohybují.

1 komentář

  1. Pre mňa je bio to, čo si vypestujeme doma na záhrade. Bio výrobkom v reštikách a supermarketoch sa nedá veriť. Doma viem, čo sadím a ako sa o to starám. + postreky vôbec alebo minimálne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here