Zažijte Paříž tak, jak ji vidí místní

2
1464

Ač pařížané milují Eiffelovu věž, rozhodně nejsou ochotni čekat hodiny ve frontě, aby pak zaplatili desítky eur za výstup. To si raději zajdou na kávičku s dortíkem na střechu obchodního centra Printemps, ze kterého je výhled skutečně magický. Na dlani budete mít celou Paříž, včetně Montmartu či mrakodrapu Tour Montparnasse. Pokud vás výhled omrzí (neomrzí), můžete vyrazit nakupovat. Pod obřími pozlacenými kupolemi se rozkládá 25 podlaží a 300 obchodů nejslavnějších světových značek. Až vám vyhládne, samozřejmostí je několikero restaurací. Otevřeno je každý den kromě neděle do cca 21 hodin.

Až se připozdí, vyražte klidně na nejvyšší bod Paříže Montmartre (130 metrů). Poseďte na slavných schodech před bazilikou Sacré-Coeur, kupte si vínko a popíjejte. A zavzpomínejte třeba na nedostižný kinematografický skvost Amélie z Montmartru. Pokochali jste se? Zamiřte na večeři dolů, směrem k Moulin Rouge. Ale na fastfoody rovnou zapomeňte. Zajděte raději do nějaké restaurace a ochutnejte vyhlášené francouzské speciality. Boeuf bourguignon je hovězí pečeně s vynikající omáčkou, pod názvem coq au vin se skrývá kuře na červeném víně, caneton á l’orange je kachna s pomerančovou omáčkou (laskomina!) a homard á l’armoricaine skrývá humra v omáčce z rajčat s česnekem, vínem, bylinkami a koňakem. Je raději libo mořské plody, tedy fruits de mer? I tady Paříž nezklame. Ochutnejte třeba znamenitou směs mořských ryb bouillase či quenelles de brochet, což jsou knedlíčky ze štičího masa, vajec a smetany. K tomu sklenka vína, atmosféra teplé pařížské noci a romantické kouzlo ve vzduchu. Kdo by odolal?

Dobrá, pozvali jsme vás do Printemps a na Montmartre, ale co ta avizovaná Paříž z pohledu místních? Dostanete ji bez nadsázky na stříbrném podnose. Vykašlete se na tištěné průvodce a na stránkách www.parisiendunjour.fr si „zabookujte“ vlastního průvodce – Pařížana. Na stránkách se sdružují dobrovolníci, kteří vám ukážou skutečnou Paříž. Podělí se s vámi o zajímavosti, zavedou vás na místa, na která byste jinak ani nenatrefili a poodhalí vám život Francouzů. Na stránkách si 14 dní předem objednáte termín, hodinu a jazyk výkladu, zbytek bude na průvodci. Nebude po vás chtít žádné peníze, sluší se ho však pozvat alespoň na večeři.

Co váš nekonvenční a neotřelý pařížský zájezd last minute zakončit návštěvou muzea? Některá mají první neděli v měsíci otevřeno zdarma, týká se to i proslaveného Louvru.

2 KOMENTÁŘE

  1. Díky za dobré tipy! Vzpomínám jak jsem byl v 90tých letech v Paříži a všude potkával staré čoudící Karosy, s českými turisty…Nesnáším oblíbené turistické místa. mnohem lepší je procházet se třeba i bezcílně ulicemi a objevovat skrytá zákoutí stranou turistického ruchu. Ideální je přivstat si a pozorovat jak se město probouzí, posnídat v malé kavárně a nasávat atmosféru místa…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here