Víte, jak se začít otužovat? Poradíme správný postup!

0
8422

Jak je to s tím zdravým otužováním? Stačí se máchat v ledové řece, sprchovat studenou vodou nebo chodit nalehko? A je to vůbec dobré pro vaši imunitu? Udělejte si v tom jasno, ať v novém roce a přes další zimu nejste nemocní.

Otužování: Pomůže, nebo je zbytečné?

Otužování je strašně těžké, vyžaduje spoustu odhodlání a motivace. Stojí to za to? Nebo je tohle jen mediální bublina, která se nafukuje, jak je potřeba? Podívejme se na celou věc očima lékařů.

Doktoři tvrdí, že díky otužování budete odolnější vůči teplotním změnám. Nebudete tolik náchylní k nachlazení a díky zvýšené imunitě se budete rychleji uzdravovat.

Otužování vám doporučí i na preventivní prohlídce. Ale pokud si nejste jistí, vždy celou věc konzultujte se svým lékařem. V každém věku se totiž postupuje jinak a od určité hranice byste měli mít i souhlas, nebo přesný postup, jak nejlépe postupovat. Zpravidla však platí, že pokud jste zdraví, můžete se otužovat. Ovšem děti a lidé po 40 letech potřebují odborný souhlas.

Takže na otázku, zda je otužování dobré, si můžete odpovědět, ano. Všechno chce ale svůj čas.

Vhodná doba na otužování

Vídáte v zimě na výšlapu Sněžky dědečky s rozhaleným svetrem? Vaši známí lezou do ledové řeky i v prosinci a své dvouleté děti už sprchují studenou vodou? Kdy je ta správná doba začít?

Není správná doba, důležitý je správný postup. Zdravý člověk může začít kdykoliv, ale zvolna. Otužování totiž souvisí s termoregulací – tělo reaguje na změnu teplot a přizpůsobuje se jim. Takové změny byste proto měli dělat postupně a hlavně pomalu. Rychlá změna teplot je totiž velmi náročná pro srdce a velký šok mu neprospívá. Pokud vás tedy někdo přemlouvá, ať na Nový rok skočíte do jezera s kamarády, vezměte rozum do hrsti a dejte si podobnou akci jako předsevzetí na delší dobu.

Pravidelnost a malé krůčky vedou k úspěchu

Tělo si na změnu teplot musí zvyknout a když najednou onemocníte a otužování si odepřete, měli byste začít od píky. Vyhnete se tak velkému riziku, jako je zástava srdce. Nechtějte být tedy příležitostným otužilcem, který do ozdravného rituálu skočí po hlavě.

Jak se správně otužovat?

Nejlepší je začít doma. Naplánujte si krátké rituály a na konci sprchy na sebe pusťte vlažnou vodu. Tu postupně ochlazujte, dokud se nebudete každý den sprchovat ledovou vodou. Ideální je takové rituály zařadit na ráno, protože vás znamenitě proberou. Pokud tyhle kroky zvládnete, můžete se přesunout do přírody.

Venku je tolik možností, jak se otužovat – cvičení za každého počasí, plavání, jízda na kole nebo běhání. A nezapomeňte na to, že se u otužování musíte hýbat. Nejde vlézt do řeky a tam 5 minut stát.

Za jak dlouho poznám, že jsem otužilý?

Známe se… když hubneme, chceme vidět výsledky co nejdříve. Když nabíráme svaly, chceme být ve formě ideálně hned, přece makáme ne? S otužováním je to jako s každou fyzickou proměnou běh na dlouhou trať. Teprve po roce začnete vidět nějaký posun:

  • Nebude vám taková zima,
  • nebudete se balit do šál,
  • alergie a rýma vás budou obcházet,
  • mysl bude vyrovnanější a vůle pevnější.

Rada na závěr

Říká se, že je dobré být v klidu a mít nohy v teple. Když se otužujete, cirkuluje vám krev rychleji a tělo se zahřívá. Neplatí to však o hlavě. Nesprchujte si proto ledovou vodou hlavu, v bazénu noste koupací čepici a před tím, než vyjdete ven, si ji důkladně vysušte a nasaďte kulicha. Být otužilý neznamená být ze skály… Ale mít pevnější imunitu, vůli a dobrou mysl.

Když budete zdraví na těle, poznáte to i na duši. A to za to stojí.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here