Tlačí vás boty? Máme pár tipů, jak na ně!

1
9411

Víte, jak rozťápnout těsné boty, abyste je nepoškodili a zároveň si nezničili nohu? Podívali jsme se na všechny babské i komerční rady a vybrali ty, které fungují. Začtěte se do článku a dozvíte se, jak zachránit nošení bot, když začnou tlačit a jak je šetrně roztáhnout.

Základ: Vyberte padnoucí obuv

Chodíte po obýváku a těšíte se z nových párů bot? Pokud jste je objednali z e-shopu, modlete se, ať se z nich radujete i po příchodu domů. Většinou je div, když boty padnou, aniž byste si je zkusili předem.

Jakmile po první zátěžové zkoušce zjistíte, že už vás po půl hodince tlačí špička a kotník máte jak ve svěráku, je zle. Máme pro vás rady, jak ukonejšit bolavé nohy a rozšlápnout těsné boty.

První pomoc nohám

Než se obujete, mrkněte na zásadní radu. Nikdy nechoďte v těsných botách déle než dvě hodiny. A hlavně je neroztahujte, pokud máte pořád sedřené paty. Víc přece záleží na vašich nohách, bota počká.

Nohy vás nosí celý život, a proto je po celodenním nošení těsné boty ošetřete.

  • Nejprve je omyjte vlažnou vodou, popřípadě vyčistěte nadřenou tkaninu v ráně (a v takovém případě boty rovnou vyhoďte).
  • Nohy osušte a naneste na ně dezinfekci.
  • Celá chodidla si jemně promasírujte nebo se bosky projděte a jestli se vám noha celý den krčila v těsné botě, zkuste cviky pro ploché nohy.
  • Rány přelepte gelovou náplastí, která místo znecitliví.
  • Doporučujeme třeba Hemagel nebo sprej Aloe vera, který výrazně urychluje hojení.
Kožené boty napněte

Když si koupíte kožené boty, pořiďte si k nim i napínáky, které botu roztáhnou, ale zároveň udrží její tvar, co vám padne.

Na napínáku je mějte třeba týden a postupně je zkoušejte obouvat na pár minut. Procházejte se s nimi po bytě, pak je vezměte na vycházku do parku a zase s nimi dojděte k napínáku a nohy promasírujte.

Pokud celá procedura nepomůže, zajděte do obuvnictví a poproste místní odborníky o radu. Rozhodně se nepokoušejte kožené boty potírat alkoholem, mastmi nebo je otloukat kladívkem.

Koženkové a jiné materiály snesou víc

Nevycpávejte boty mokrými novinami, akorát si do nich zanesete tiskařskou barvu a až je budete tahat ven, rozdrolíte do nich jemný papír. Nedávejte do bot ani mokrou utěrku nebo ručník, jen do nich nanesete vlhkost a bota se stejně nevytvaruje podle nohy. Máme pro vás jiný fígl.

Slyšeli jste metodu mokrých ponožek? Jakkoliv vám tato rada přijde nechutná, vyzkoušejte to, protože opravdu funguje. Materiál se totiž roztáhne, a to podle vaší nohy. Ne podle ručníku.

Kdo je odvážný, může se pustit do odbornějších metod. Najděte na botě místo, které vás tlačí nebo dře, natřete ho lihem a pak teprve skočte do bot v tlustých ponožkách.

A kdo má trochu kuráž, poprosí někoho s větší nohou, aby mu v botách chvíli řádil a roztáhl mu je. Nikdy však nedávejte jako žena lodičky svému příteli, nejen, že by si mohl vyvrtnout kotník, ale úplně nechtěně by vám boty třeba zničil.

Sprej, který boty zjemní

Když nepomůže síla, pomůže sprej. Zajděte si do obuvi pro speciální sprej na roztažení bot. U balení bude návod, ale většinou nejde o nic složitého. Stačí boty párkrát nastříkat a promnout je. Materiál většinou povolí a velikost boty se trochu roztáhne.

Vždycky raději dbejte na to, abyste si boty pořádně vyzkoušeli a prošli se v nich v obchodě. Nebo si je jděte vyzkoušet několikrát, ať nekupujete těsnou botu v pytli.

Tak vyšlápněte vpřed tou pravou, akorát velkou!

© Barbora Mikysková

Čtěte také: Když boty mají duši

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here