Vesmírné cestování: Za 17 dní na Měsíc a zpět

0
1811

Už vás nebaví klasická dovolená u moře, máte procestovaný celý svět a hodláte se v životě podívat ještě o kousek dál, nebo jen toužíte prožít něco jedinečného a vzrušujícího? V každém případě zpozorněte – je tu nabídka, která se jen tak neodmítá. „Vesmírná cestovka“ Space Adventures hledá posledního pasažéra na dovolenou ve Vesmíru pro rok 2015. Podíváte se na zoubek Měsíci...

První společnost provozující vesmírné cestování pro veřejnost Space Adventures byla založena současným ředitelem Ericem Andersenem již v roce 1998 a své sídlo má – kde jinde než v USA, přímo ve Vienně ve Virginii. Tato společnost vám může nabídnout unikátní zážitky od sledování startů nosných raket, kosmonautického výcviku nebo letů letadlem v nulové gravitaci až po orbitální kosmické lety s výstupem do otevřeného vesmíru.

Hlavní rozkvět společnosti nastal s novou pobočkou Space Adventures, která byla otevřena v Moskvě. Spolupráce vznikla díky dohodě samotného Erica Andersona s ruským podnikatelem Sergejem Kostěnkem a funguje už od roku 2000. Po zpečetění americko-ruské  spolupráce se do projektu zapojil i ruský Roskosmos, který řídí vesmírný průzkum v Rusku, a tak se v ruských vesmírných lodích Sojuz začalo létat na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Od roku 2001 se v Sojuzech na ISS svezlo celkem osm pasažérů, nadšených cestovatelů, kteří byli klienty právě Space Adventures. Prvním z nich byl na přelomu dubna a května v roce 2001 Američan Dennis Tito. Jako dovolenou si vesmírný výlet užili ještě čtyři další Američané, jeden Kanaďan a Jihoafričan.

Vesmírný výlet, který se uskuteční v roce 2015, bude skutečnou bombou a vymysleli ho právě Rusové. Přistání na mezinárodní vesmírné stanici bude pouze zastávkou před velkou cestou kolem Měsíce a zpět. Celá cesta potrvá dlouhých sedmnáct dnů. Tato cesta má posunout vesmírnou turistiku a Space Adventures kupředu.

Do roku 2020 se plánuje, že by se s vesmírnou cestovkou mohlo na oběžnou dráhu podívat až 140 nadšenců. A plány Erica Andersenova nejsou vůbec přehnané. Jak sám říká, mohlo by jich být i mnohem více.

Zapomeňte na zážitkové programy, které už dnes nabízí kdejaká společnost. Cesta do vesmíru, to je skutečný zážitek, který se nevyrovná ničemu na světě a prožít ho může jen pár lidí. Nebuďte skromní, tohle je vaše šance, poslední křeslo ve vesmírné raketě čeká jen na jednoho z vás.

Pokud tedy máte přebytečných 150 milionů amerických dolarů, není nad čím přemýšlet. Investice do takové unikátní dovolené se může proklatě vyplatit. Kdo se tedy podívá na Měsíc z bezprostřední blízkosti? Můžete jednat nebo jen snít a představovat si, jak to vypadá ze shora.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here