Úspěch: Co to doopravdy je? Seznamte se, prosím!

1
7848

Co je to úspěch? Souhlasíte s tvrzením, že úspěch je objektivně měřitelný pouze penězi? Nebo postavením? Nebo se spíše domníváte, že úspěch a cítit se úspěsný je více vnitřní pocitová záležitost? Jaká je vaše definice úspěchu?

úspěch

Náš mozek je úžasný přístroj, který jako počítač hodnotí situace dle zadání, které jsme do něj „naprogramovali“. Každý pojem, který používáme, má uvnitř zakódovanou určitou definici. Nevěříte? Tak například, kdo je to přítel? Přítel je člověk, který… zbytek si již doplňte sami. Každý z nás je originál. Vy sami si stanovujete vlastní definice či „pravidla“. Přítele můžete definovat jako někoho, s kým je legrace či někoho, na koho se lze 100% spolehnout, nebo je to člověk, který ve vás vidí jen to nejlepší. Možná vaše definice obsahuje vše, co jsem zmínila a také i mnohem víc. Vraťme se ale k úspěchu. Kdy jste podle vás úspěšní? Co všechno se musí stát, abyste se cítili úspěšní? Musíte vydělat určitý obnos peněz? Musíte mít partnera, kterého vám budu všichni závidět? Můžete se cítit úspěšní, když se vám něco podaří, třebaže o tom nikdo neví?

„Je pouze jediný úspěch – umět život prožít tak, jak chceme.“ Christopher Morley

Představme si člověka, který se cítí úspěšný jen v případě, když vydělá 5 milionů korun ročně, je ve všech důležitých novinách ci magazínech a jeho děti jsou nejlepšími ve své třídě. Jak často se tento člověk bude cítit úspěšný? Pokračujme dál v této modelové situaci – představme si, že tento dotyčný člověk vydělá 3 miliony korun, občas se objeví v novinách a děti patří k lepším žakům třídy. Myslíte si, že takový človek zažije euforii úspěchu?

„Úspěch není klíčem ke štěstí. Štěstí je klíčem k úspěchu. Pokud děláte to, co máte rádi, tak se stanete úspěšnými.“ Albert Schweitzer

Je úžasné mít různé cíle, kterých chcete dosáhnout. Nicméně ještě krásnější je umět si navrhnout všechny společně. Vytvořte si svůj ideální den. Kteří lidé by do něj patřili? Co byste dělali? Jak by takový den začal? Kam byste šli? Kde byste byli? Zkuste si představit svůj ideální den od okamžiku, kdy se probudíte až po moment, kdy jdete spát. V jakém prostředí byste chtěli být? Jak byste se cítili, kdybyste šli do postele s uspokojením prožitého ideálního dne?

„Úspěch není cíl, je to cesta, je to směr, kterým jdete.“ Zig Ziglar

Jednou z definic úspěchu je žít svůj život způsobem, který vám trvale přináší co nejvíce radostných prožitků a co nejméně bolesti. A díky vašemu životnímu stylu se i okolo vás nacházejí lide, kteří prožívají mnohem více radosti a minimum bolesti. Mohli byste přijmout tuto definici za vlastní?

Čtěte také: Štěstí a úspěch musíte cítit, nelze si na něj sáhnout!

Já osobně považuji za úspěch, když se mohu něčemu novému naučit; to mi umožní cítit se úspěšná každý den. Za úspěch také považuji, když mohu někomu pomoci či něčím podnětným obohatit život někoho dalšího. Tyto definice mi umožní cítit se dobře a také mne dále motivují v mojí další činnosti. Jaká by mohla být vaše motivující definice úspěchu?
Pro inspiraci ještě přikládám podle mne překrásnou definici úspěchu dle R.W.Emersona: „Smát se často a dlouho; získat úctu inteligentních lidí a náklonnost dětí; zasloužit si ocenění čestných kritiků a snášet zradu falešných přátel; ocenit krásu, nacházet v ostatních lidech to nejlepší; opustit svět o trochu lepší, at už  obohacený o zdravé dítě, upravený záhon nebo o zlepšené společenské podmínky; vědět, že váš život usnadnil žití někomu jinému. To je úspěch.“

1 komentář

  1. myslim si ze je to velice prinosny clanek, mnoho lidi se zene za uspechem ve vidine bohatsvi a setimistnych kont… ale skutecny uspech i obycejnych vecech jako byt treba kazdodene stastny

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here