Přijměte zodpovědnost a naučte se rozhodovat sami za sebe

0
4380
Asi málokdo bude souhlasit, že většina lidí má problémy, udělat aspoň nějaké rozhodnutí. A dostávají se do daleko svízelnějších situací, když opravdu musí, pokud je situace nutí nějak se rozhodnout. Lidé totiž nejsou zvyklí se sami rozhodovat, a přestože žijeme ve svobodném světě, žijeme také v pohodlném světě a lidé se jednoduše rozhodovat nechtějí. 

hair-863698_1280

Většinu důležitých rozhodnutí za ně totiž mohou dělat nebo dělají ostatní, a tak se obrovská část populace dostala do stavu, kdy nejsou schopni definitivně se rozhodnout, odhodlat se pro své rozhodnutí a opravdu si za tímto rozhodnutím stát. Stále máte pocit, že toto je článek o něčem naprosto vzdáleném nebo jen přeháníme?

Pokud jste si tuto pravdu stále neuvědomili, zkuste se podívat na své okolí a pak postupně přecházejte k sobě. Zkuste si vzpomenout, kdy naposled k vám přišla příležitost, a nemohli jste se rozhodnout, přestože jste si prostudovali veškeré podklady, zvážili všechny alternativy, stejně jste se nemohli rozhodnout nebo jste se nakonec dokonce nerozhodli nijak. Vzpomeňte si jak těžké je rozhodnout se a odhodlat se k nějaké činnosti, hledejte tyto potíže a dříve nebo později je objevíte. Občas umí být dobře skryty!
Kořeny potíží s rozhodováním pramení ze skutečnosti, že velmi často nebo téměř vždy jsme měli a máme někoho, kdo za nás rozhoduje. A i přestože si to neuvědomujeme, někdy i naprosto cizí lidé rozhodují o našich velmi zásadních a osobních věcech. V dětství a dospívání se jednalo o logický proces, navykli jsme podřízení se vzdělávacímu procesu, museli jsme chodit včasně spát, museli jsme v daný čas na oběd a podobně se přizpůsobit. Ale jaký je důvod, abychom nechávali rozhodnutí na jiných i v dospělosti?
Jednoduchý, lidé si totiž tomuto systému přivykli, zpohodlněli a ani netouží rozhodnutí dělat. Spousta lidí dokonce rozhodnutí udělat ani neumí. Žijí totiž ve světě, kdy jim někdo jiný určuje kdy jít spát, protože už někdo další rozhodl, kdy musí vstávat a být v práci, někdo jiný rozhoduje, kdy mohou pít kávu a kdy mohou jíst… Dochází to tak daleko, aniž by si lidé uvědomovali, že za většinu dospělých lidí rozhoduje někdo jiný, kdy budou obědvat a jak dlouhou mohou obědvat. S tím ruku v ruce souvisí, že naprosto cizí lidé rozhodují, jak dlouho mohou být lidé s vlastní rodinou, protože určují čas, kdy mohou ti stejní lidé vlastně odejít domů. Rozhodují o tom, kdy mohou mít lidé dovolenou, jiní rozhodují, jak dlouho mohou být nemocní… Zní to přehnaně? Nebo snad šíleně? Začínáte cítit, že na tom bude něco pravdy?
Možná je to nadsazené právě pro vás, o to šťastnějšími lidmi můžete být, ale mnoho lidí takto opravdu prochází životem, aniž by si vlastní nesvobodu uvědomili. Denně se radši nechávají táhnout okolnostmi, okolním světem a lidmi okolo než aby se sami postavili čelem k proudu a vybrali si vlastní směr. Jsou to lidé, kteří tento systém přijali a vzdali se svých rozhodnutí… A nyní těžko hledají cestu zpět, považují totiž tento způsob života za normální. Jenže on normální není, je to nevolnictví hraničící s otroctvím. Ale dnešní doba a dnešní svět nabízí nepřeberné množství možností, jak se z tohoto systému vymanit a stát se sám sobě pánem.
Pokud jste alespoň ve zlomku našeho článku našli kousek pravdy nebo jste našli i kousek vlastního života, doporučujeme přečíst si i další články osobního rozvoje, které vám mohou nabídnout další pohledy na možnosti osobního rozvoje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here