Tolerance aneb buďte mírumilovnější a respektujte druhé

1
3859

Jak jinak vycházet s lidmi, když byste postrádali toleranci a respekt? Právě na nich se staví každý vztah – kamarádský, partnerský i pracovní. Jak si tedy nezkazit vztahy? Pokud zrovna neoplýváte ani jednou z vlastností, měli byste se je co nejrychleji naučit. Tolerance a respekt tvoří základ komunikace s lidmi. Dnes se budeme věnovat radám, jak vykročit k toleranci a respektu.

Myslíte si, že je dobré trpět ostatní lidi? A trpět myslíme doslova. Sedíte vedle někoho v kině a on neuvěřitelným způsobem srká kolu. Při každém hrábnutí do popcornu se vám svírá pěst a pravidelné mlaskání vás asi co nevidět přiměje k tomu, že vyskočíte z vlastní kůže. Připomíná vám podobná scéna vaše návštěvy kina, rozhovory s kamarády nebo marné soustředění se na práci v open spacech? Pak byste se měli naučit tolerovat ostatní lidi. Pokud jste v zásadnějších otázkách tolerantní, tak v tomto případě je zkuste tolerovat už kvůli sobě a svému klidu. Nebudete se přece nervovat čunětem v kině a kazit si tak film.

Obecně je velmi náročné nechat si líbit něco, co vám není příjemné. Jestliže vás rodiče nevychovali zrovna tolerantní, budete mít problém navazovat dlouhodobé vztahy. Pojďme na krátký kurz tolerance.

Rekapitulace sebevědomí

Jestliže jste málo sebevědomí a navíc vztahovační, často se budete trápit tím, co vám ostatní dělají naschvál. Navíc když je člověk bojácný a neprůbojný, uchyluje se ke kritice ostatních lidí, kteří si ji třeba vůbec nezaslouží. Je to jeho štít a obrana. Hledá na ostatních chyby a ignoruje pozitivní věci. Takový přístup k lidem nesvědčí ničemu. Nejen, že si nevytvoříte žádné kvalitní přátelství, ale v troskách bude i pracovní kontakt s kolegy a o partnerství ani nemluvě. Začněte makat na svém sebevědomí a spolu s jeho růstem poroste i důvěra a lepší vnímání ostatních.

Snášenlivost nade vše

Nespokojenost s většinou věcí a se všemi lidmi okolo je trochu přehnaná, nemyslíte? Při negativním postoji a s páskou přes oči jen těžko uvidíte to lepší okolo sebe. Snažte se na svět dívat z té lepší stránky. Nic přece nemůže být tak negativní, jak si myslíte. Hledejte na ostatních plusy. Všímejte si toho, co se vám líbí a z čeho máte radost. Zaměřujte se na práci, která vás baví, tím spíš, když se jedná o aktivity po pracovní době. Pomalu byste měli snášenlivost vnášet i do vztahů s lidmi. Přestaňte dávat na první odmítavý dojem a překonejte nechuť a dejte ostatním šanci.

Rozdíly jsou kladné

Když je někdo úplně jiný než vy, automaticky ho odsoudíte? Pak ale přicházíte o hodně. Mohl by vás svými názory, koníčky nebo myšlenkami obohatit. Pozvedl by vaši mysl. Proč hned všechny odsuzovat jen proto, že mají jiný životní styl, názory a postoje. Neposlouchají stejnou hudbu, mají rádi jiné filmové žánry a jejich politické názory jsou zcela mimo vaše chápání. Naopak si hledejte kamarády a známé v různých kruzích společnosti. Nikdo není stejný a proč taky? Nebyla by to všechno jen velká šedá nuda středu a nijakosti? Žijeme ve svobodné zemi a máme právo na svůj názor a chování. Tak za to druhé příliš neodsuzujte.

© Barbora Mikysková

Čtěte také: Nebuďme lhostejní

Jak je pro vás tolerance důležitá?

1 komentář

  1. Článek se mi líbí, jen tahle rada mi přijde dost děravá. – Začněte makat na svém sebevědomí a spolu s jeho růstem poroste i důvěra a lepší vnímání ostatních. Je to, jak radit. Chcete mít peníze vydělejte je. Pak budete bohatší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here