Trpíte lidem jejich chování, zvyky a přestřelky jen proto, že nedokážete vyjít s pravdou na světlo? Tak se zastavte, ujasněte si, zda chcete být vnitřně nasrán, nebo se budete usmívat v duši i ve tváři…. Nikdo a nic nestojí za vnitřní nepohodu a s ní spojenou nerovnováhu psychiky a následně i zdravotní kolaps. Podívejte se pravdě do tváře a vypusťte ji ven. Věřte, že se vám uleví a ostatní vás nebudou považovat za toho labilního člověka, který neustále klepe nohou, nebo zatahuje ruce v pěst..Proč? Protože je nespokojený.
Víte, jaký má význam přísloví: ,,Co na srdci, to na jazyku“? Nebo stejně známé, ,,Mluví, co mu slina na jazyk přinese“? Vše mluví o tom, že bychom měli být upřímní a nejen sami k sobě. Měli bychom být upřímní a rovní i k druhým. Neklamte své srdce a hlavu a mluvte tak, jak se cítíte a říkejte to, co si myslíte. Mluvit se slinou na jazyku je už něco jiného. V takovém případě byste povídali bez rozmyslu a skladu..,a to přece nikdo nechce. Své myšlenky si uspořádejte a pak je sdělte ostatním. Proč tajit to, co chcete…proč si ztrpčovat život tím, co nemáte rádi a trpíte to jen proto, že se bojíte říct druhým vlastní názor?
Řekněte si o to, co chcete
Většinou máme problém říct něco negativního, tudíž by nemělo být těžké říkat to, co chceme a je to v kladném slova smyslu. Pokud si o věc řekneme slušně, jasně a srozumitelně, neměl by být nikde problém. Základ, který je třeba pochopit, tkví v asertivitě. Lidé vás nebudou považovat za rozmazleného, rozcapeného a nafoukaného, pokud si o něco řeknete asertivně. V opačném případě, kdy si ufňukaným a panovačným způsobem říkáte o změnu, se vystavíte nemalé kritice.
Řekněte, co se vám nelíbí
Tady už trochu přituhuje, ale stále se pohybujeme na stejném poli. Jen se jedná o negativismy, které se obecně říkají hůř. Když nebudete do ostatních rýpat a dělat si z jejich nedostatků nebo věcí, které dělají, srandu a nevhodné vtípky, nebudete za toho uštěpačného a kazatelského člena kolektivu. Snažte se začít vytýkat tím, že druhému nejprve řeknete něco pozitivního, co zakončíte potřebnou výtkou. ,,Milane, tohle se ti hodně povedlo, ale v tom dalším bodu bys měl dělat příště raději toto.“ Takové připomínky jsou rozhodně lepší než: ,,Milane, tvoje práce stojí za …“.
Řekněte, s čím byste potřebovali pomoct
Všechno na vás padá a nevíte, co dělat dřív? Nestyďte se za volání o pomoc. Vždyť jste to ještě nezkusili a už si myslíte, že vás ostatní zavrhnou. Kde kdo se kolikrát ptá, co se jak dělá. Zvlášť, kdy se něco učí. Tak se seberte a posbírejte poslední naděje a obraťte se na člověka, který je vám sympatický a myslíte si, že vás neodmítne.
Nepodřizujte se tomu, co se vám nelíbí
Pokud máte s někým vyjít a žijete s cizími lidmi, měli byste si již v počátcích vyjasnit věci, za kterých jste ochotni spolu vyjít. Proč si člověka znepřátelit hned po prvních nedorozuměních. Když budete milí a vstřícní, budete tolerantní, nemůže se stát nic horšího, než že si zkrátka promluvíte o trochu nepříjemných věcech, ale pak si budete žít podle svých představ.
Nebojte se upřímného ne
Poslední rada na závěr! Netlumte své pocity a nálady – nestyďte se za smutek, rozhořčení nebo veselí jen proto, že jsou druzí v jiném rozpoložení.
© Barbora Mikysková