Jak jednoduše získat chuť do života?

0
3547

Seskok padákem nebo vyplnění daňového přiznání za pět dvanáct? Netřeba! Máme pro vás jednodušší a stejně efektivní tipy, kterými získat nebo aspoň podpořit vzrušení a chuť do života!

levandule

Není to v extrémech, je to ve smyslech

Mnozí hledají zpestření v něčem extra. Rozmazlují se nebo navyšují dávku adrenalinu tak dlouho, až ztrácí pokoru nebo jdou tak daleko, až ztratí vazbu sami se sebou. Přitom stačí vrátit se k základu…

Zlatý základ

Smysly se mohou zdát obyčejné. Má je přeci i “primitivní” zvěř. Jenže – už jste někdy viděli třeba veverku, jak sedí na větvi, hází do dáli oříšky a s pohledem k nebi vzdychá: „Kde mám vzít chuť do života? Kde? Co mi udělá radost?“ Nemůžeme říci o ničem, že neexistuje, ale můžeme říci, že toto rozhodně není časté. U lidí se naopak zdá schovávající se chuť do života poměrně častá…

Veverka nemá více bohatství než my. Nemá ani bezpečnější nebo komfortnější život… Ale používá své smysly naplno.

Zrak

Zrak je obecně pokládán za nejdůležitější smysl. Okolí prý z 80 % vnímáme právně jím. Dokáže i ostatní smysly zmást. Proto se kupříkladu říká, že se jí hlavně očima… 

Dívejme se kolem sebe. Můžeme svá očka polaskat třpytem zlata, stříbra, drahých kamenů, avšak lepší bude držet se podstaty. Barvy, tvary, kontrasty! Skvělou podívanou umožní například západ slunce, noční obloha, kapky rosy, květiny, oči a úsměvy. To, co vidíme, je úžasné!

Sluch

Sluch jede 24/7, tedy i ve spánku. Chrání nás před nebezpečím, pomáhá orientaci v prostoru… Hudba dokáže značně ovlivnit i naši náladu.

Můžeme sáhnout po naši oblíbené hudbě, po uklidňujícím ASMR, chtít hudební stupnici rozšířit o další tóny… Nebo se jednoduše zaposlouchat do toho, co je (co slyšíme na procházce, co při sprchování, když pere pračka, když fouká vítr…) Zvuky jsou úžasné!

Čich a chuť

Tyto dva smysly jsou značně propojené.

Zhýčkané jazýčky a nosíky jistě hledají něco extra, avšak není k tomu relevantní důvod. Třeba takovou vůni a chuť vody mnozí, díky jakémusi otupení, ani neregistrují…  Napravme to a vnímejme vůni/chuť i u “obyčejných” věcí. Je tam! Vůni lesa, vůni deště, chuť vody, nedochucené zeleniny, ovoce atd. Tím nastavíme mozek, aby si uměl vychutnávat. Vůně a chutě jsou úžasné!

„Existence brokolice rozhodně nijak neovlivňuje chuť čokolády.“
John Green

Hmat

Hmat je nejstarším smyslem a jako jediný je (přes různou intenzitu) vnímán celým tělem. Nejcitlivější jsou ruce a jazyk.

Nejsme-li však čerstvě zamilovaní nebo depilovaní, moc si úžasnost hmatu neuvědomujeme. Což je škoda! Držme se na vlně základů a sáhněme si na obyčejné věci. Například na kůru stromu, listy rostlin, na omítku v našem bytě, na teplé topení. Hmat je úžasný!

Úžasnost prostého života

Proč u každého bodu zmiňujeme úžasnost? Protože právě tak to (pravděpodobně) vnímají zvířata. Obyčejné věci vnímají obyčejnými smysly a vychutnávají si je neobyčejně. Žít život znamená vychutnávat si ho. A vychutnávat si ho, znamená, mít do něj chuť.

TIP navíc:

Víte, kdo bývá nejšťastnější? Zahradník! Pohybuje se v prostředí, kde vy/užívá všechny smysly (pokud pěstuje jedlé rostliny) a může mít i bonusovou radost z výsledků, z úrody. Chceme-li podpořit chuť do života, buďme (aspoň malí) zahradníci.

„Pokud máte zahradu a knihovnu, máte vše, co potřebujete.“
Marcus Tullius Cicero

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here