The World: Kupte si některý z 300 ostrovů snů!

2
1485
Zbývalo poslední co udělat – stvořit šperk světa. A tak udeřil Alláh pěstí do země a ze dna moře vzestoupil ostrov. Takový musel být sen, který tenkrát navštívil Šejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma. Po té noci přišly roky plánování a vizí, z kterých na povrch unikaly pouze útržky spekulací. Ale i tyto útržky dokázaly sevřít dech proslulých architektů a konstruktérů. Stvořit lidskou rukou ostrov vzdálený kilometry od pobřeží? Překonat Burj Al Arab a Palmu? Odpověď přišla 21. září 2003 přímo ze srdce Spojených Arabských Emirátů a namísto vytouženého uvolnění dech všem tvrdě vyrazila – u břehů Dubaje bude opravdu stvořen nový ostrov, ale ne jeden, ani pět… rovných 300!
Oči z celého světa upřely svoji pozornost na jediné místo na mapě – 4 km od pobřeží Dubaje, kde již mnoho měsíců přemísťují ohromné tankery 326 milionů kubíků dubajského pouštního písku a 32 milionů tun skal. Z této masy materiálu je modelován 26 kilometrů dlouhý vlnolam a 300 ostrovů, které vlnolam chrání. Šejk Al Maktoum (článek o výjimečném vizionáři čtěte zde) píše dějiny zlatými rezervami Spojených Arabských Emirátů, protože tak odvážný konstruktérský počin tu nebyl od dob vybudování italských Benátek. Celková plocha nově vzniklé pevniny bude 9,34 milionů metrů čtverečních, což je pro představu 1130 fotbalových hřišť, a pobřeží Dubaje se tím rozšíří o 232 kilometrů pláží. Ostrovy jsou navíc formovány tak, aby byly zmenšenou mapou světa se všemi kontinenty a významnými lokacemi, proto i název celého projektu – The World.
Každý z ostrovů může být svým tvarem upraven tak, aby vyhovoval potřebám majitele. Stavitelé hotelů se tak nemusí přizpůsobovat terénu, ale přizpůsobí terén své stavbě. Je tedy jisté, že na ostrovech The World budou vznikat nejoriginálnější a nejkrásnější stavby současného světa.
V celém souostroví budou čtyři páteřní přístavy, které slouží jako logistická centra, nákupní mola a budou zde sídlit i klíčové služby jako pohotovost, požárníci, policie, všichni se speciálními výcviky k práci na moři a jachtách. Pokud by vznikl na kterémkoli z ostrovů problém, k jehož řešení jsou tyto klíčové služby nutné, mohou být dopraveny na kterýkoli z ostrovů do 15 minut. Každý z páteřních přístavů má vlastní elektrárnu, vodárnu a masivní čerpací stanice. Strategicky propleteny mezi ostrovy jsou dopravní koridory. Hlavní z nich je primární smyčka spojující všechny čtyři páteřní přístavy. Na ni se napojují sekundární a individuální koridory, které dosahují i těch nejmenších a nejvzdálenějších ostrůvků.
The World již vypracoval kompletní typologii finálních ostrovů. Na perimetru se nachází 25 ostrovů, nabízejících maximální soukromí, luxus a svým umístěním zajišťují pohodlný přístup pro megayachty majitelů. Další druh ostrovů (41) se skrývá pod názvem Resorts, zde budou sídlit hotelové komplexy, lázně, rekreační centra. Strategicky bude v The World rozmístěno 12 komerčních ostrovů, které budou v těsné blízkosti každého ze čtyř páteřních přístavů. Sídlit zde budou vyhlášené restaurace, nákupní mola, kavárny a zábavní centra. Zbylých více než 200 ostrovů bude v soukromém vlastnictví a bude podléhat ať již ve výstavbě nebo ve využití soukromým majitelům. Většina z nich si z těchto ostrovů vytvoří luxusní residence.
O stavby snů se starají přesně ti samí architekti a konstruktéři, kteří budovali Palmu a Burj Al Arab. Každý z majitelů si může do posledního detailu určit, jak bude jeho ostrov vypadat. Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum už má na stole první hotové výkresy a je jisté, že The World bude opravdu pestrý. Vize soukromých majitelů nezná mezí a tak se při proplouvání souostrovími setkáme s japonskými paláci zasazených v dokonale upravených zahradách, renesančními residencemi s nádechem francouzské patiny, anglickými loveckými zámečky i s přísně funkcionalistickými patrovými domy. Dubaj zná i recept na zatravnění a zalesnění ostrovů, pokud to bude v přání majitele. Každý z ostrovů má buď malou marinu nebo molo, u kterého budou kotvit jachty vlastníků.
The World je výpravná podívaná, azurové vody dubajského pobřeží bude zdobit unikátní šperk. Ale nebude to špekr Dubaje ale celé Země. V roce 2008, kdy bude celý megaprojekt dokončen, se tedy splní další z velkolepých snů šejka Al Maktouma a my budeme s kampari s džusem na pláži našeho soukromého ostrova očekávat, jaký sen jej navštíví příště.

2 KOMENTÁŘE

  1. Nevím, ale byl sem v Emirátech v 2004 a sprůvodkyně nám řikala, že ty ostrovy jsou už všechny koupený a to byl ten projekt ještě v plánu a lodě žačínali teprve nasypávat písek. Takže….?

  2. Informace o prodaných ostrovech je z oficiálních stránek Thw World. Přejem Vám krásný den, Dreamlife

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here