Šejk Mo‘ se možná postaví Abramovičovi

0
1431

Co dělat, když máte vše o čem běžný smrtelník jen sní, co si počít s penězi, kterých máte přebytek? Tak podobnou otázku si asi položil vládce Dubaje, šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, známý svým kladným vztahem ke sportu. A mohla znít asi takto: „Co se dá pořídit za 450 miliónů liber, tedy za 18,5 miliardy korun?“ A odpovědi? Těžko pomyslet, ve fotbalovém světě by to mohlo být třeba 60 Tomášů Rosických, v našich poměrech například rozpočet českého vysokého školství z roku 2006.

Známý miliardář Roman Abramovič již údajně v Chelsea utratil 440 miliónů liber z vlastní kapsy, ale dle vlastních slov vůbec nelituje. Druhý nejbohatší muž z britských ostrovů prezentuje úspěchy Chelsea jako vlastní zábavu a drahé transfery jako součást této hry. Financování týmů z vlastní kapsy je zatím v Anglii spíše výjimkou, ale že kluby z nejlepší světové ligy vlastní osobně vesměs nejbohatší lidé naší planety již není tajemstvím. Jako své fotbalové hobby je takto vlastněn téměř každý klub z ostrovů. Přesto se ale zatím nikdo nechová jako Abramovič a z pohledu vlastních financí spíše sledují příjmy než výdaje.

Změnu tohoto myšlení by mohl přinést šejk Mohammed, za peníze, které je ochoten investovat do fotbalového Liverpoolu by se mohl postavit nový stadion a ještě by zbylo na splacení dluhů a nějaké nové hráče. Fanoušci jásají a již vidí svůj klub na nedostižném výsluní, kde se nyní pohybuje Chelsea. Na druhou stranu hlavu v dlaních najdete u reprezentačních koučů Anglie, Skotska i Irska, kteří tvrdí, že tato drahá zábava dusí rozvoj mladých talentů z ostrovů a místo rozšiřování prostoru pro jejich rozvoj kupují již hotové hráče ze zahraničí.

Svůj kladný vztah ke sportu šejk prokazuje naprosto pravidelně a je vidět, že je opravdu velkorysým fanouškem. Nejenže vlastní nejúspěšnější dostihové stáje světa, ale pohybuje se i v jiných sportech. Velmi často je patronem sportovních událostí zejména z oblasti golfu, tenisu nebo dostihů a také sleduje aktivně motoristický sport. Vždyť Michaelu Schumacherovi věnoval jeden z dubajských ostrovů jako pozornost ke konci kariéry a peníze z rodinné kasy zafinancovaly i vznik národního poháru A1 Grand Prix.

Zda se dočkáme střetu osobních majetků, pocházejících v obou případech z černého zlata, i na trávnících anglické Premiership si musíme počkat, ale vzájemnému srovnání obou mužů nic nebrání.

SHEIKH MOHAMMED BIN RASHID AL MAKTOUM
Přezdívka: Šejk Mo‘
Věk: 57.
Národnost: Spojené arabské emiráty
Zaměstnání: Ministerský předseda a viceprezident SAE a vládce Dubaje
Osobní jmění: Okolo 290 miliard českých korun, ale společně s „rodinnými financemi“ se jeho bohatství nejméně dvojnásobí. Tím se řadí na páté místo nejbohatších lidí planety.
Osobní život: Dvě manželky, sedm synů a devět dcer.
Koníčky: Dostihy (vlastní stáje Godolphin), velbloudí závody. Patron mnoha mezinárodních sportovních událostí a sportů.

ROMAN ABRAMOVIČ
Přezdívka: Red Rom
Věk: 40
Národnost: Ruská
Zaměstnání: Oligarcha, majetek nashromáždil nákupem ruských státních podniků, zejména z oblasti ropy a kovů. Guvernér Čukotky.
Osobní jmění: Přibližně 410 miliard korun českých
Osobní život: S první ženou se rozvedl po dvou letech. Současná žena Irina, bývalá stewardka. Pět dětí.
Koníčky: Fotbal, formule 1, jachty – vlastní dvě největší jachty světa a utrácí v této oblasti nejvíce peněz z celého světa, vlastní i osobní Boeing 767.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here