Většina tvorů má z něčeho strach. Je to přirozená reakce, která mobilizuje organizmus a dodává energii pro přežití: vyhnutí se nebezpečí, útěk, eventuálně obranu. Absence zdravého strachu může být fatální, stejně tak nezkrocený nezdravý strach. Jak ho uchopit a minimalizovat, aby nám byl ku prospěchu?
Strach nejprve pochopme
K osobnímu rozvoji můžeme dojít myšlením nebo zkušeností. Cesta myšlením bývá příjemnější, méně riziková a může být stabilnější, proto se zamysleme:
-
Z čeho náš strach pramení?
Strach může být zpravidla vrozený nebo naučený.
Vrozený (instinktivní/atavistický) bývá z cizího, nového, z nemoci, ze tmy, může být i z výšek, hadů, pavouků… Máme ho v genech od přírody nebo po našich dávných předcích, kteří čelili situacím, které je reálně ohrožovaly na životě. Ačkoli můžeme žít v prostředí, kde např. jedovatí pavouci nejsou, naše geny si je mohou pamatovat z dob či oblastí, kde jedovatí byli.
Naučený strach jsme si na sebe (nevědomky) nabalili v průběhu života. Možná v dětství od rodiny, kamarádů, společnosti, z pohádek, knih, filmů, (zkreslených) vzpomínek, zkušeností, traumat… nebo v dospívání, dospělosti. Může jít (podobně jako u vrozeného) o strach z míst, zvířat, situací. Oproti vrozenému se ale často (ne vždy!) jedná o historicky neoprávněné strachy z pohledu přežití (například z vrásek, z panenek, z mnohoúhelníků, ze změny zaměstnání, ze špatné známky ve škole). Původ lze zjistit.
-
Je pro nás konkrétní strach prospěšný?
Pakliže je pro nás konkrétní strach důležitý k přežití (bojíme se konkrétní věci/situace/místa = jsme opatrní = zachráníme si tím zdraví/život), není potřeba chtít ho vymazat. Dá se označovat za zdravý a slouží nám jako průvodce.
Potýkáme-li s nezdravým strachem, tedy takovým, jenž nás obtěžuje, nezachraňuje, ani nepomáhá, zkusme jej minimalizovat.
Jak minimalizovat nezdravý strach?
Pomocí terapeuta/psychologa
Kognitivně-behaviorální terapie se snaží uchopit daný strach změnou myšlení + chování podle cílů a přání klienta/pacienta. Může dojít k představování situací + tipy, jak v nich postupovat. (Ve zkratce např.: Představte si, že vidíte pavouka, co uděláte? Půjdete pro smetáček a lopatku, naberete ho a vyhodíte z okna.) Terapeut/psycholog může také nabídnout přímo expoziční terapii, při níž se klient/pacient vystavuje danému strachu. Může se jednat o intenzivní představy i realitu. Za zmínku také stojí terapie přesycením. Při ní si klient/pacient strašidelnou situaci představuje se všemi možnými následky tak dlouho, až se přesytí – strach opadne. V některých případech může pomoci hypnóza přepisující původce obav nebo hrůz, popřípadě léky.
Svépomocí
U nerizikových strachů si může člověk zkusit pomoci sám.
Roztomilá fantazie přidána! “Strašidlo” s roztomilým jménem nevyvolá tak nepříjemnou reakci (i mnozí arachnofobové pookřáli, když po zdi cupital pavouk jménem Blaženka, dokonce si s ním začali povídat). Zde by měl zafungovat i soucit, empatie, úcta k výtvoru přírody jako takovému.
Otázkami lze často zjistit, že se není čeho bát. (Co se stane když? A co pak? Jaké jsou možnosti?) Otázky + odpovědi mohou navést k řešení.
Meditace je také dobrým pomocníkem. Umožňuje nahlédnout do sebe sama, vyladit se, harmonizovat.
Některá traumata, fobie, strachy a úzkosti mohou vznikat z nedostatku lásky. Většina dětí se uklidní, když je obejme maminka, tatínek… Jako dospělí nejsme o moc jiní, jen se za touhu po lásce a bezpečí často stydíme. Obejmout člena rodiny (možno i zvířecího), blízkého přítele, strom, polštář… nebo aspoň sám/sama sebe, může pomoci.
Najíst se, napít a vyspat jsou v poslední době podceňované aktivity. Přitom mnohé trable zmizí nebo se zmenší, jestliže se člověk vyživí a vyspí. Navíc správně vyživení máme více síly svým strachům čelit, hledat správná řešení…
Další možnost: přesměrování pozornosti. Opakovat si velkou násobilku, štrikovat, pokládat a odpovídat si na otázky ohledně sociálních dovedností kapustňáků…
„Odvaha neznamená nemít strach,
nýbrž schopnost nenechat se jím ochromit.“
Paulo Coelho