6 rad, jak nabudit mozek a zlepšit mentální výkon!

1
5851

Povzbudit činnost svého mozku nebo si zlepšit paměť zatouží alespoň občas zřejmě většina z nás. Náš mozek disponuje úžasnou schopností – plasticitou, která zlepšení našich mentálních schopností skutečně umožňuje. Plasticitou je myšleno, a bylo též opakovaně prokázáno, že stimulací a cvičením určitých mozkových center je možné zlepšování fungování jeho stávajících funkcí.

mozek

Činnosti pro zlepšení fungování mozku

  1. Úprava jídelníčku

Každodenní strava je zdánlivě banální záležitostí, ovlivňuje však krom jiného i činnost našeho mozku a schopnost jeho pohotovosti. Naše řídící centrum je závislé na dostatečném přísunu glukózy. Na prvním místě je rozhodně snídaně – vynechání snídaně vede k horší soustředěnosti v průběhu dne. Důležitý je též dostatek antioxidantů, které chrání tkáně před poškozením volnými radikály a zlepšují schopnost učit se. Ty dodáme organismu díky dostatečnému přísunu ovoce a zeleniny. Důležité jsou pro fungování mozku rovněž potraviny, které obsahují cholin. Cholin urychluje tvorbu acetylcholinu, který je důležitým přenašečem nervových vzruchů. Jeho nedostatek je spojován s Alzheimerovou chorobou a dalšími poruchami paměti. Největší množství cholinu obsahují vaječné žloutky, játra, luštěniny a burské oříšky, vyskytuje se i v mozečku, srdci, listové zelenině, kvasnicích, obilných klíčkách a je součástí lecitinu.

  1. Poslouchejte Mozarta

Hudba může za určitých okolností velmi osvěžit mozkové funkce. Poslech Mozartových skladeb zřejmě spouští činnost tří mozkových genů, které se podílejí na přenosu nervových vzruchů. Přesný účinek poslechu hudby není znám a zlepšení se nemusejí dočkat všichni, avšak mnohé studie naznačují, v důsledku poslechu harmonické hudby se člověk uvolní, odpočine si a to následně vede ke zlepšení jeho myšlení.

  1. Trénujte pracovní paměť

Pracovní paměť je ta část naší paměti, která umožňuje udržet po velmi krátkou dobu určitou informaci v paměti a je využitelná pro vytváření myšlenek. Pracovní paměť lze rozšiřovat správným tréninkem.

Trénování pracovní paměti nejen důležité, ale dokonce i příjemné. Při tréninku pracovní paměti totiž dochází ke zvýšené produkci dopaminu, dopamin je zodpovědný za to, že se cítíme dobře a plni energie. Mezi ověřené a tradiční postupy trénování paměti patří hra na hudební nástroj, psaní, hraní šachů nebo trénink pozornosti.

  1. Dostatek spánku

Odpočinutý mozek je schopen mnohem lepší koncentrace než vyčerpaný. Pokud jste vzhůru déle než 20 hodin v kuse, nebo se několik dní po sobě vyspíte málo hodin, budou vaše mentální schopnosti o poznání sníženější. Dobrou zprávou však je, že to platí i obráceně a po několika hodinách vydatného spánku se budete opět koncentrovat mnohem lépe.

  1. Fyzická kondice

Cvičení blahodárně ovlivňuje nejen naše tělo, ale i mozek. Již půlhodinová procházka alespoň 3x týdně dokáže znatelně zlepšit schopnosti koncentrace, učení i abstraktního myšlení. Důvodem zlepšení je pravděpodobně lepší zásobení našeho mozku kyslíkem a fyzická námaha podporuje i růst nových neuronů.

  1. Posílení komunikace mezi mozkovými hemisférami

Naučíte-li levou a pravou hemisféru mezi sebou komunikovat, pak výrazně posílíte svoji tvořivost, paměť, zvýšíte kapacitu mozku a zlepšíte koncentraci pozornosti.

Jedním z oblíbených a zábavných cvičení na zvyšování počtu spojení mezi jednotlivými oblastmi v mozku je žonglování. Také jakékoliv změny v pravidelných činnostech jsou pro mozek spouštěčem kreativních pochodů. Zkuste změnit obvyklou trasu, kterou jdete do práce, změňte činnosti, kterým se věnujete ve volném čase, zkrátka jakýmkoliv způsobem rozbourejte zaběhnuté stereotypy, i kdyby mělo jít třeba jen o to, že při čištění zubů vyměníte obvyklou ruku, kterou používáte, za tu druhou.

Při cvičení propojování hemisfér se využívá jednoduchých symbolů, která v sobě obsahují křížení (stejně jako v těle, kde pravá hemisféra ovládá levou polovinu těla a levá hemisféra pravou část). Jedná se o ležatou osmičku nebo písmeno X, které můžete kreslit na papír, „kreslit“ rukou ve vzduchu nebo s propojenýma rukama, přičemž tento pohyb vždy sledujeme očima, nebo prostě jen kroužíme očima ve tvaru osmičky. To povzbudí nejen naši mysl, ale třeba i unavené oči z dlouhého dívání se do obrazovky počítače.

© Jana Ducháčková

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here