Spočítejte si skutečnou cenu vašeho nákupu

5
2203

Je důležité vás upozornit na jednu psychologickou myšlenku, s kterou můžete dobře řídit vaše výdaje. Je založena na tom, že každou korunu, kterou teď ušetříte můžete mnohokrát zhodnotit než odejdete do důchodu. Kapitalismus může pracovat pro vás a nebo proti vám.

Jak si vypočítat opravdou cenu nákupu je jednoduché:

Krok 1: Vyberte co si koupíte:



Krok 2: Zvolte průměrnou roční návrtatnost (předvoleno 8%):
6%     8%     10%

Krok 3: Zvolte časový horizont (předvoleno 30 let):
10 let    20 let    30 let    40 let

Počítáme s 3% roční inflací, i tak po letech bude
opravdová cena vašeho impulsivního nákupu:

Vysvětlení:
Jak zhodnocení funguje? Tak například si vezmeme svetr, který chcete, za 1 000 Kč.

Pokud vezmete těchto 1 000 korun a vložíte je třeba do podílových fondů, počkáte 30 let do důchodu tak kolik si myslíte, že budete mít potom?
Řekněme, že vaše investice má návratnost 8% ročne. Inflace je 3% za rok, čili vaše peníze pořád rostou na hodnotě o 5% ročně. Co to znamena?

1 000 Kč x 1.05 ^ 30 = 4 321,94 Kč.

Takže místo 1 000 korun teď, utratíte ve skutečnosti 4 322 svých “budoucích” peněz.

Toto je síla impulsivního nákupu. Svetr za 4 322 Kč? Mobil za 21 610 Kč? Plasmová televize za 172 878 Kč? Možná si dvakrát rozmyslíte jak nutně je potřebujete. Neříkám, že dát si občas hamburger je nesmysl. Pravděpodobně není. Ale, snad vám tato kalkulačka poskytne trošku odlišný pohled, zatím co budete pod palbou prodejců, že máte kupovat věci které opravdu nepotřebujete.

5 KOMENTÁŘE

  1. Ano je tu rozdíl koupit si mobil za 4 000,- na volání a za 15 000,- abych na to mohl pařit hry, měl tam 3G sit, video, mp3, super 4mega foťák … tak přesně o tomto je článek, je to na vás možná mobil nebyl nejvhodnější příklad

  2. Učit lidi odkládat spotřebu, zvláště věcí které nepotřebují, je jistě užitečné. ale, počítat s ročním zhodnocením 8% je asi trochu naivní!

  3. pokud zvážím, že to, co jsem utratil za předměty, které mi nepřinesly jak užitek, tak ani radost, která vesměs u zbytečných věcí stejně jednou vyprchá, tak zjistím, že vydělávat se dá na čemkoli a ovládat tyto finanční toky se naučíme jenom tím, že to budeme sledovat, budeme hlídat co se hýbe na trhu a ty levné věci jsou kolikrát užitečnější, než ty drahé…

    Takže živte dál obchodníky a my, obchodníci se budeme jen skromě usmívat:-)…

  4. Věřím, že je to mnohem komplikovanější.
    Uvedu smyšlený příklad s mobilním telefonem.
    Telefon o ceně 5000 Kč
    – Pokud jej vezmeme na úvěr nebo jako dotovaný dost si do budoucna přeplatíme
    – Tyto momentální peníze nám mohou chybět => z toho plyne, že se nám může přihodit, že jsi budeme muset třeba půjčit na něco nezbytného, právě pro zmíněným nyní již chybějícím 5tisícům
    -Cena spotřební elektroniky je v medvědím trendu neustále klesá proto je dobré se ji spíše zbavovat.
    -Faktor použitelnosti věci: telefon může být pracovním nástrojem pomáhajícím k ziskům, ovšem troufnu si napsat, že ve většině případů užití se nejedná o nástroj potřebný k výdělku. V tomto případě čím vyšší počet => tím vyšší ztráty.
    -Soustavný měsiční příjem z onoho mobilního telefonu pravděpodobně nedostanete ba naopak k němu potřebujete drahý servis v podobě služeb operátora a servisních středisek.
    => Já bych usoudil, že jde skutečně o velmi ztrátovou investici nehledě na to, že jsou zde skrytá rizika jako možnost ukradení, rozbití a v některých případech budí v ostatních lidech závist.

    Pokud si příkladový telefon nekoupíte:
    Máte to nejcennější – možnost volby co s penězi
    To jak je propastný rozdíl mezi koupím/ nekoupím totiž záleží hlavně na tom jak tento obnos použijete.

    Příklad může být:
    5000 použiju k PRODEJI měny USD a to postačí k zástavě třeba i o hodnotě 10 000Kč. (5000 jsou mé 5000 páka )
    Dolar klesne a já jej nakoupím zpět za nižší hodnotu. A tak mohu operovat dál.

    Důležité je, že jeden obchod je kapkou v moři a často je v celkovém osobním výkazu za určité období zanedbatelný.
    Proto je důležitější, aby se pokud možno bez složitého přičiňování co nejšikovněji investovaly investované peníze + jimi vydělané peníze. Dokud se kruh bohatnutí nepřeruší, bohatnete. Otázkou zůstává jak rychle? 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here