Okřídlený hotel Airbus A380: Limitem je nebe

1
1081

Na nebi je dnes pěkně živo. A v brzké budoucnosti prý bude ještě více. Podle odborníků se má v příštích dvaceti letech hustota letecké dopravy až ztrojnásobit. Řešení ucpaných leteckých tras tak zřejmě představují pouze větší letouny; stroje, které doletí dále, přitom za méně peněz a budou šetrnější k životnímu prostředí.

Třicet let kralovaly ve vzduchu Boeingy. Byly největší a nejmodernější. Nyní se ale situace dramaticky mění. Nadvládu získává evropský výrobce airbusů a právě nová „třistaosmdesátka“ má šanci rozhodnout bitvu leteckých velikánů. Boeing ustoupil před několika měsíci od dalšího rozvoje a spokojuje se jen s vylepšováním své legendární „sedmčtyřisedmičky“, s kterou poprvé oslnil už v roce 1969. Očividně však ztrácí. Airbus hlásí desítky objednávek na nový obří letoun.

Mezinárodní tým konstruktérů nového letounu A380 si před deseti lety stanovil motto: Na co si cestující vzpomenou, to splníme. A je třeba říci, že se jim to daří.

Už ten impozantní vstup! Za pultem recepce Vás přivítají usměvavé letušky a stevardi, kteří se budou po celou dobu letu starat o Vaše pohodlí, jež je prioritou. V přední části letadla určitě nepřehlédnete široké schodiště do prvního patra. Další schodiště se nachází v zadní části letadla a vede do druhého patra. Neskutečné, že ano? Samostatnou kapitolou jsou sedadla. Určitě si vybavíte stísněné prostory, kdy do Vás zezadu kope nevychovaný pasažér, nemáte možnost se pohodlně natáhnout a odpočívat. Už nic takového! Sedadla jsou velmi prostorná, s minimálním rozestupem 81 centimetrů. A co je hlavní? Můžete se těšit maximálnímu pohodlí a komfortu. Pokud se zajímáte o své pohodlí a klid při spánku, buďte bez obav. Každé sedadlo lze rychle upravit do lůžkové polohy a budete mít dost prostoru sami pro sebe. Nebudete nikým rušení. Jistě si vzpomenete na neskutečně úzké uličky, kterými projde stěží jeden člověk. To už je také passé. Uličky jsou dosti široké na to, aby jste jimi bez potíží prošli i kolem stevardů a letušek, kteří budou právě používat servírovací stolek. Jelikož je Airbus A380 stavěn pro delší lety, bude postaráno především o Vaši spokojenost a samozřejmě zábavu. Budete si moci zajít na sklenku piva k malému baru s pianem nebo se protáhnout v tělocvičně. Dále můžete předat své děti do školky a dopřát si masáž či kadeřníka. Samozřejmě můžete navštívit některé z malých, ale značkových obchůdků na palubě. Specialitami jsou fitnesscentrum, konferenční sál a dokonce kuřácká odpočívárna. Na své si však přijdete i jako gurmáni. Budete si moci vybrat z nabídky čítající přes padesát jídel!  Kuchyně jsou naplánovány následovně: na horní palubě jedna na přídi a druhá na zádi, další dvě jsou na hlavní palubě, jedna mezi první a ekonomickou třídou a druhá opět na zádi. S Airbusem A380 Vás prostě čeká nezapomenutelný zážitek z jinak únavného cestování. Ale je vůbec Airbus A 380 vhodný pro ,,smrtelníky?”

Konkurence Airbusu A380 vyčítá, že se strojem A380 myslí hlavně na bohaté. Představitelé evropského výrobce to opatrně přiznávají. Ale i kdyby tak neučinili, stačilo by se podívat jen na obchodní výsledky leteckých společností. Co do počtu letenek, nabídka lepších tříd činí dvacet procent. Ovšem vytvářejí více než polovinu zisků aerolinek. Airbus si v této souvislosti udělal svůj vlastní průzkum. Oslovil na 1200 cestujících a zeptal se jich na to, co by u nového letounu stavěli na první místo. A odpověď?  Shodli se na ní všichni: Větší pohodlí a komfort při letu. Zdá se, že není co řešit, ale aerolinky se budou muset potýkat také s vysokou cenou tohoto vzdušného kolosu. Cena jednoho Airbusu A380 činí 235 milionů EUR, což je v přepočtu na koruny asi 7,2 miliardy. Odhaduje se, že aerolinky budou jeden letoun splácet déle než obvyklých dvanáct let, jak je tomu zvykem u jiných letounů.

Žádný jiný letoun Vám však nenabídne tolik pohodlí jako Airbus A380. Bude stačit jeden let a nebudete si přát nic jiného, než dostat možnost vstoupit na jeho palubu ještě jednou. Airbus A380 je budoucnost letecké dopravy, jež se stala skutečností a věříme, že všichni dostaneme možnost těšit se na jedinečný zážitek a hlavně požitek z letu. Airbus A380 předčí všechny Vaše představy.

Technické údaje Airbus A380

délka 72, 75 metrů
výška 24, 08 metrů
rozpětí 79, 80 metrů
váha 277 tun
max. váha při vzletu 560 tun
max. užitečný náklad 66, 4 tun
max. letová výška 13 100 metrů
cestovní rychlost 880km/ h
dolet 14 800 kilometrů
počet cestujících 555

1 komentář

  1. To je to nízkonákladový lítání 😀 Letenka za pakatel-může si ji dovolit doslova každej (ledvina sem, ledvina tam)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here