Skála nebo město? Úžasná Petra je obojím!

0
1553
Petra je pokladem starobylého světa. Název Petra arabsky znamená skála či kámen. Je tomu již 2000 let, kdy kmen Nabatejců v kotlině vsazené do hor zbudoval městský komplex zarážejících měřítek. Na světě zřejmě podobné skalní město neexistuje. Celým městem prostupuje mystický šarm. Přístup zajišťuje kilometr dlouhá, chladivá a temnotou zaslepená soutěska. Objímají vás tiché skály, jejichž hřebeny se nad vámi tyčí do výšky 40 metrů. Mohutná skaliska přiškrcují přísun světla. Zajišťují dramatický kontrast s přicházejícím okouzlením. Je to tu! Najednou se úžina rozevírá k nejznámějšímu objektu Petry – Pokladnici. Skvostný monument Pokladnice je 30 metrů vysoký a oděný v načervenalé hornině! Zastihli jste ho nasvícený čerstvým úsvitem. Přicházíte z téměř čiré tmy stezkou očekávání přímo k prosvětlenému průčelí Pokladnice. Tento nenadálý okamžik patří k těm, které zastavují čas. Na vlastní oči se přesvědčujete, že Petra je nejpůvabnější v rozbřesku a s příchodem soumraku, když si zesláblé paprsky pohrávají s barvami a vykreslují na růžových fasádách překrásné obrazce.
Hlavní brána je obchodník, který si je jistý kvalitou svého produktu, má sebevědomí! Ví co nabízí, co má v rukou! Využívá celé své velikosti, aby vás svedl ke vstupu. Stojí klidně a pokorně, je samotným velvyslancem Petry. Podléháte silnému vábení a přistupujete blíže, na dotek s horninou. Stěny, sloupy, poutavé prvky, ozdoby, ornamenty, to vše vytesané s takovou přesností a tak pečlivě, že hledáte Michelangelův podpis. Máte dojem, že jste už takové průčelí někde viděli? Ano, je to možné. Slavná série dobrodružných filmů Petru zviditelnila v díle “Indiana Jones a poslední křížová výprava”.
Napravo od Pokladnice klesá průchod do širokého údolí, kde se rozprostíralo centrum bývalé Petry – divadlo, hrobky a monumentální chrámy. Kompletní prohlídka Petry se dá považovat za sportovní výkon. Čeká vás přibližně 15 km pěší túry po skalách a paprsky slunce mají pouštní sílu! V tu chvíli to pro Vás ale nemá nijak zásadní váhu. Jste na místě, které nemá obdoby a lenivost nad vzrušením nemá šanci. A tak vyrážíte vstříc dobrodružství. Cesty jsou lemované skalnatými strážci. Všechno se postupně odhaluje, jeden monument vede k dalšímu, kilometr za kilometrem. Jak se to říká? Zasloužená odměna za vydané úsilí? Tak přesně tím je zdejší opatství. Vystoupat až k jeho vrcholu pod hořícím sluncem reprezentuje nejednu kapku potu. Ale ta odměna!
Úžasný pohled na celistvá pohoří a rozmanitá údolí. Zažíváte to nejklidnější ticho, jaké si dovedete představit. Žádná civilizace, auta, budovy, nic. Obdivujete jak se půlkruh slunce potápí a spaluje horizont. Soumrak je zde nezvykle rychlý. Sotva se nadějete, rudá koule zmizí a celé pohoří zahalí nekompromisní tma. Pokud se tak rozhodnete, máte možnost poznat opravdovou krásu a význam slovního spojení spát pod širákem. Před vámi světly rozzářené městečko Wádí Musa a nad vámi tolik hvězd, jakoby obloha byla na hvězdách a ne naopak. S notnou dávkou štěstí můžete nocovat i pod skvěle viditelnou Mléčnou dráhou.
Ryze samotná velikost komplexu je enormní. Už u průčelí Pokladnice lidé žasnou nad kreativitou, pílí a provedením hodným hodinářského průmyslu. Nechte se také oslnit rozžhavenou skálou, která svými teplými barvami zahřeje na duši každého turistu. Celý den strávit v komplexu, koupit si od místních prodejců zaslouženou limonádu, dřepnout si na hrubý kámen, zahledět se do dáli a konstatovat: „Svět je tak krásný! A lidstvo dokáže vytvořit neuvěřitelné divy!“ K tomu úžasu je skalní komplex Petra jako stvořený, už dlouhé dva tisíce let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here