Forbes: Nejmocnější lidé světa 2010!

0
1807

68 lidí. Významných, důležitých, mocných. Některé známe velice dobře, o jiných jsme dosud neslyšeli. Přesto dokáží rozhodovat o osudech milionů lidí a pouhým slovem mohou ničit či budovat. Žebříček nejmocnějších lidí magazínu Forbes vychází z roční aktivity daných osob, snahy, přízně lidí a z pokroků oproti roku předešlému. My vám dnes představíme pětici lidí – prvních pět vyvolených!

Hu Jintao – prezident Čínské lidové republiky

Politický vůdce Hu Jintao drží diktátorskou kontrolu nad 1,3 miliardou lidí, tedy jednou pětinou veškeré světové populace. Forbes ho popsal jako schopného vůdce, pod jehož vedením se Čína v mnohém mění, modernizuje a nedávno překonala takovou mocnost, jakou je Japonsko. Tedy alespoň co se ekonomie a kupní síly týče. První pozice je tedy bez diskuze. Otázkou jen zůstává, zda se mu podaří po Japonsku pokořit i Spojené státy jako dosud největší ekonomickou mocnost…

Barack Obama – prezident USA

“Leader of the Free World” neboli vůdce svobodného světa, jak je americkému prezidentovi přezdíváno, spadl oproti loňsku na druhé místo. Letos na jaře se pochopitelně dostal mezi nejvlivnější vůdce magazínu Time, nicméně nyní Obamovi demokraté utrpěli velkou ránu v amerických volbách. Z miláčka národa se po uzákonění mnoha reforem stal nepříliš oblíbenou osobou. Přesto je Obama nejvyšší šéf světové velmoci se stále nejdynamičtější ekonomikou na světě. A co přinesou jeho změny a nový program, pocítíme v nejbližších dvou letech. Třeba se opět vyšplhá na vrchol!

Abdullah bin Abdul Aziz al Saud – král Saudské Arábie

Pomyslný bronz patří absolutnímu vládci pouštního království, které zahrnuje největší světové zásoby ropy a dvě nejsvatější místa v islámu. Abdullah bin Abdul Aziz al Saud prosazuje postupné sociální a právní reformy pro zachování dobrých vztahů s hluboce konzervativní náboženskou institucí. 86letý král Saudské Arábie má již svého nástupce – 82letého korunního prince Sultana bina Abdula Azize Al Sauda. Že jste podobná jména nikdy neslyšeli? Pak věřte, že právě tento král vlastní celou pětinu ropné světové dodávky (v hodnotě 22 bilionů amerických dolarů)!

Vladimír Putin – ruský premiér

Vladimír Putin, dnes již ruský premiér, má podle magazínu Forbes mnohem silnější a vlivnější postavení než současný ruský prezident Dmitrij Medveděv. Stále má hlavní slovo v hospodaření s energií a velkými zásobami nerostných surovin své země a stále ovlivňuje politické dění nejen ve své domovině.

Benedikt XVI – papež

Současná hlava církve si letos polepšila rovnou o šest příček. I přes (nebo možná právě pro) jeho kritiku vůči antikoncepci a homosexuálním sňatkům je pro mnoho lidí mravní autorita, která dokáže ustát i prosakující sexuální skandály církve. “Odpuštění není náhradou za spravedlnost,” říká. Co tím asi myslí pátý nejmocnější muž světa?

A jak dopadly ženy? V těsném závěsu papeže je německá kancléřka Angela Merkel, umístila se i Hillary Clinton a 64. místo náleží Oprah Winfrey. V žebříčku nejmocnějších lidí se rovněž objevila jména jako Steve Jobs, Dalai Lama nebo vůdce teroristické sítě Al-Kaida Usama bin Ladin. Po Baracku Obamovi zaznamenal velký pád (o čtyři příčky) italský premiér Silvio Berlusconi. Patří mu 16. místo! Kam se poděla Michelle Obama, podle Forbesu nejmocnější žena na světě, je ale všem záhadou…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here