Paul Newman: Filmová legenda se loučí

0
1796

Svět celebrit v pátek 26. září přišel o člověka, za něhož se bude hledat náhrada pouze těžce. Je známější než Oprah Winfrey, ale se svou slávou se nikdy přehnaně nechlubil. Za svůj život změnil životy tisíců lidí díky své štědrosti a velkorysým darům, jež věnoval charitě všeho druhu, a ještě větší počet bavil a dojímal ve svých nezapomenutelných filmových rolích. Loni v létě udělal definitivní tečku za svou padesátiletou kariérou a neopovažoval se znepokojovat své fanoušky potvrzením novinových zpráv o jeho rakovině, kterých se v uplynulém roce vyrojily desítky. „Není to ničí věc,“ říkával Newman.

Herec s průzračně modrýma očima se dožil úctyhodných třiaosmdesáti let a jeho život byl natolik rozmanitý, že by vydal na rozsáhlé knihy nebo televizní dokumenty. Vtěsnat jej pouze do několika odstavců znamená popsat pouze ty opravdu nejdůležitější momenty a životní milníky. Jedna z nejproslulejších tváří světa, kterou zajistilo na šedesát filmových rolí a vlastní potravinářská značka, jenž nese Newmanovo jméno, i přes veškerou popularitu dokázala zůstat tajemná a nepolapitelná. A dokonale si ochránit své soukromí.

Příběh snů se začal psát roku 1925 v Clevelandu, kdy se německému otci a slovenské matce narodil malý Paul Leonard Newman. Právě matka už od dětství svým synům vštěpovala hodnoty zdvořilosti a lásku k umění. Během druhé světové války se Paul rozhodl vstoupit do amerického námořnictva, ale u vstupní prohlídky mu zavřela dveře barvoslepost. Po smrti otce Arthura na krátkou dobu převzal rodinný podnik, ale zanedlouho zjistil, že toto není posláním jeho života a navždy se upsal herectví.

Se svou první ženou a malým synem se odstěhoval do New Yorku a svou kariéru začal jako divadelní herec na Broadwayi. Přitažlivý vzhled, přirozený talent a schopnost být ve správný čas na správném místě mu usnadňovaly krušný začátek každého mladého herce. Své první filmové krůčky absolvoval v polovině padesátých let a poprvé se do všeobecného povědomí dostal rolí boxera Rockyho Graziana ve filmu Někdo tam nahoře mě má rád. Opravdový mezník ale znamenalo až Dlouhé horké léto, jednak za svou roli získal cenu na festivalu v Cannes, ale také se při natáčení seznámil se svou druhou ženou Joanne Woodwardovou. Jejích manželství trvalo na hollywoodské poměry neuvěřitelně dlouho – celých 50 let.

Za desítky svých rolí získal celkem deset nominací na Oscara a jednoho za svůj film získal. Další sošku si odnesl za celoživotní přínos filmu. Ale nejenom film tvoří kostru Newmanova života. Další (a finančně údajně daleko úspěšnější než hereckou) linii zastává značka Newman’s Own, potravinářská společnost, která začínala jako výrobce dresinků na saláty podle Paulova vlastního receptu, postupem let stále více rozšiřovala svůj sortiment a závratné zisky byly většinou věnovány charitativním organizacím. Filantropie naplňovala Newmanův život až do samotného konce.

Charismatický herec prohrál svůj boj s rakovinou plic, ale ze světa odešel se ctí a vědomím, že svůj život prožil, jak nejlépe dovedl a že se za nic ve svém životě nemusí stydět. Do posledních chvil mu dělala společnost milující rodina a přátelé. Olíbený společník však zůstane v jejich srdcích i nadále a k nám ostatním se bude vždy vracet jako Rocky Grazian nebo nezapomenutelný bandita Butch Cassidy…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here