Silvestrovská cesta kolem světa

1
1634

„Je vážně skvělé projíždět země, když zrovna probíhá nějaký svátek či festival, ať už je to silvestrovský večírek nebo jiné oslavy,“ říká James Bainbridge, spoluautor knihy A Year of Festivals, zdroje inspirace pro všechny milovníky nejrůznějších oslav. „Je to doba, kdy jdou lidé ven a slaví něco, co je v jejich zemi unikátní. Myslím, že svátky jsou opravdu skvělým způsobem, jak se dostat dané kultuře pod kůži.

Ať už je to možnost vidět Skoty pít více, než jejich obvyklou dávku whisky, na tradiční oslavě Hogmanay v ulicích Edinburghu, nebo se poklidně zamýšlet nad uplynulým rokem s občany japonského Kjóta, napříč zeměkoulí se najde silvestr, který bude vyhovovat všem. Každý z nich poskytuje jedinečné okénko do duše země.

Během plánování takové akce je však nutné všechno předem promyslet a připravit, radí Bainbridge. „Nejdřív musím říct, že musíte být připraveni dostat z celé party to nejlepší – v předstihu zamluvit ubytování a popřemýšlet o tom, kam ve městě půjdete, aby vám neuniklo nic, co chcete vidět. Jinak hrozí, že se ztratíte v davu, a nebo ještě hůř, že ztratíte své známé a o půlnoci skončíte sám.“

Přes neuvěřitelnou různorodost, téměř všechny silvestrovské rituály sdílejí společné téma. „To co lidé ve všech zemích dělají, je zanechání břemena uplynulého roku za sebou. Je to způsob, jak pokročit do nového období, v tom pozitivním smyslu. V západní kultuře to děláme pomocí několika drinků, tance a objímání přátel, ale v ostatních zemích probíhají oslavy úplně jinak.“

Například v Japonsku by opilé skupinky přátel tančících v ulicích města působily vyloženě nemístně. Místní občané dávají přednost tichým obřadům v kostelech nebo doma s rodinou, v Ekvádoru jsou symboly starého roku páleny a podle tradice, kterou sem přivezli Španělé, lidé jedí dvanáct kuliček hroznového vína a přejí si dvanáct přání, jedno pro každý měsíc nového roku.

Pokud hledáte uvolněné a pohodové oslavy Nového roku, zamiřte do Brazílie, kde domorodci každoročně zaplňují pláže, aby zde vykonali několik pohanských rituálů. Potom se začne rozlévat tradiční nápoj caipirinhas a lidé protančí celou noc. Největší party jsou pak samozřejmě na plážích Ria de Janeira, Copacabany a Ipanemy.

Zpátky na starém kontinentu oslavychtiví obyvatelé jsou v ulicích nuceni čelit mrazivému počasí. Ve Vídni vystupuje spousta umělců, kteří baví kolemjdoucí při jejich cestě do kostela. Když se vám zázrakem podaří získat lístky, můžete příchod nového roku oslavit na imperiálním plesu, kde se místní smetánka snaží vrátit zpět slávu zašlého Rakousko-Uherského císařství. Ulice Paříže jsou naplněny lidmi s lahvemi šampaňského v rukou, zatímco poslouchají hudbu linoucí se ze člunů na Seině.

Ale abyste se zbytečně nestresovali tlakem z nadcházející oslavy, pamatujte, že se přece nekoná pouze jednou ročně. „Když se party v prosinci nepovede, stále je tu šance to napravit,“ řekl Bainbridge. Tuto šanci poskytuje čínský nový rok v Hongkongu. Když se blíží 31. leden, ulice města se pomalu zaplňují obchodníky prodávajícími sladkosti a květiny. Vyvrcholením příprav je pak ohromující ohňostroj… Stejně jako o měsíc dřív proběhl téměř v každé zemi světa.

1 komentář

  1. Jeden můj známý tuto dovolenou ke konci roku okolo světa několikrát absolvoval a díky časovému posunu “slavil” Vánoce i Silvestra dvakrát 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here