Tádž Mahál: Nejhonosnější pomník planety

0
1751

Základy paláce Tádž Mahál jsou zalité v hlubokých citech a zármutku indického mogula Shan Jahana, Když mu při porodu náhle zemřela manželka, učinil slib, že postaví honosný pomník, vzpomínku hodnou památky své zesnulé. Než se stala výstavba kompletní, vytrhla z historie celých 22 let a nenasytně strávila úsilí více než 22 000 dělníků. Shan Jahan měl vizi něčeho zcela mimořádného, co ve světě nenajde sobě rovného. Nelze pochybovat o tom, že záměr se vydařil.

Vstup do areálu zajišťuje mohutná brána z červeného pískovce, bohatě zdobená nejrůznějšími prvky. Svým podmanivým zjevem našeptává, že se máte opravdu na co těšit. Nedočkavě procházíte jejím honosným průčelím a před vámi se rozevírá panorama Tádž Mahál. Obrovské zahrady, obehnané zdmi z červeného pískovce. Propadlé květinové sady a záhony, vyvýšené stezky, cestičky kolem stromů, vodotrysky, vodní toky a nádrže, které odrážejí Tádž Mahál – to jsou přírodní vábidla, která na okamžik strhnou vaši pozornost od samotného paláce.

Ovšem po chvíli si veškerý respekt a pozornost právem bere zpět dominantní, zářivě bílý Tádž Mahál. A že se mu to daří. Stále ještě omámení stojíte těsně za vstupní bránou, od které vede dlouhý vodní kanál až k paláci. Teď již vidíte, že v Indii není jeden Tádž Mahál, jsou tu hned dva. Ten druhý se nesmírně poutavě zrcadlí na hladině zmíněného vodního kanálu. Jeden Tádž Mahál zcela klidný, pevně stojící, zatímco druhý v neustálém pohybu, jak si s jeho křivkami pohrává zčeřené vodní zrcadlo. Nenapodobitelný palác, kouzelný jako pohádky tisíců a jedné noci.

Blížíte se podél vody a míjíte další nadšené turisty, jejichž úsměvy jsou nepřehlédnutelné. Už jen několik desítek metrů před vámi. Vypíná hruď, sebevědomě drží vzpřímený postoj, lopatky tlačí k sobě, jako nehybná stráž bez mrknutí oka. Oslňující vyslanec Tádž Mahál, jeden z nových divů světa, vás vítá v Indii. Stavba do ovzduší uvolňuje endorfiny a další šťastné hormony. Usedá na vás blahodárný prach klidu, odpočinku a hojnosti. Pod rozevřeným nebem usedá Tádž Mahal na vysoké mramorové plošině, která tvoří mohutné čtvercové podloží. Vlastní mauzoleum je postaveno především z bílého mramoru, jehož bílá zář je středem zájmu i z kilometrových vzdáleností.

Fotografie z dálky mohou vzbudit dojem, že Tádž Mahál není nic víc, než čistě bílé stěny, formované do kouzelných tvarů. Omyl. Zdi a mramorové stavební prvky jsou hojně vykládány půvabnými polodrahokamy a černým mramorem. Výzdoba je přímo úchvatná a všudypřítomná. Kaligrafické ornamenty, barevné kamínky tvořící obrazce růží a mnoho dalších překrásných motivů. Nejen proto je Tádž Mahál uctíván jako nejtřpytivější šperk muslimského umění a to i přesto, že zástupy zlodějů již znatelně přidali ruku k dílu. Po stranách obrovského mauzolea stojí dvě překrásné mešity z červeného pískovce. Nejsou jen nějakým doplňkem, nýbrž plnohodnotnými společníky. Dokonalou symetrii celé stavby završují čtyři vysoké minarety, vztyčené z každého rohu mramorové plošiny. Pro lepší představu doporučujeme navštívit http://www.taj-mahal.net, kde si krásy a zákoutí Tadž Mahálu můžete virtuálně projít a ještě více se navnadit.

Pocity zármutku, které by u pomníku každý očekával, vystrnadil čirý obdiv. Tádž Mahál lze navštěvovat znovu a znovu a diváci jsou vždy mile překvapeni. V průběhu dne a měnící se intenzity osvětlení střídá mnoho podob. V čerstvém úsvitu energický, za poledne vyzařující lásku a narůžovělý při západu slunce se mění v romantický ráj. Vyjednavač mezi nebem a zemí. Stvořen z lásky. Rozdávající lásku. Utečte od spěchu dnešního světa a nasajte naplnění, které vám Tádž Mahál předá přímo z nebe.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here