Síla skutečného daru

0
1989

Blízkým se dává obálka s penězi nebo jiná užitečná věc, kterou ani nepotřebují. Mnoho lidí si plánuje, co by si přáli „dostat“ k narozeninám a podobně. Obchody nabízejí výhodná dárková balení, která leckdo nakoupí v několika barvách, aby dárky už nemusel dál řešit. Každý chce koupit alespoň něco a vyhnout se tak nepříjemné situaci, kdy by od přítele dostal dárek a sám pro něj neměl nic. Díky zrychlujícímu se životnímu stylu sice ztrácí tato tradice část svého kouzla, přesto patří k příjemným okamžikům, jen slovo dar v původním významu znamená něco jiného.

Pro přesnost, nyní mluvíme o osobních darech, mezi dvěma lidmi. Dary muzeím, sponzorské dary institucím a charitám fungují trochu jinak. V těchto případech se dělíme o plody své práce, které nejsou nutně vázany silnými citovými pouty. Jedná se o projev štědrosti a velkorysosti, proto finanční prostředky jsou zde vítanou formou pomoci.

Osobní dary jsou jiné, emoce hrají hlavní roli. Co vlastně charakterizuje takový dar? V prvé řadě je to upřímnost. Nejeden člověk uznává, že pocit dávání je příjemnější, než dostávání. Ale pozor, tento příjemný pocit nesmí být důvodem, proč to děláme. Krása daru je v jeho nesobeckosti, dáváme pro radost obdarovaného, ne pro radost svou. Ta má jen druhotný význam, a proto je nejlepší s ní vůbec nepočítat.

Za druhé je dar spojen s překvapením. Již ze samotného slova darování vyzařuje dobrovolnost, přesto naprostá většina z nás kupuje dary zpravidla pouze tehdy, jsme-li nuceni nějakou okolností. Skutečným darem vyjadřujeme svůj vztah, úctu a lásku k danému člověku. Nemusí se nutně skrývat do leského papíru, protože překvapením je jeho samotná existence.

Dar není nikdy zasloužený. Nemá nic společného s odměňováním. Dáváme, protože milujeme, a ne proto, že očekáváme nějakou protihodnotu, tedy bez snahy o vytvoření nějakého neformálního závazku vděčnosti. Prostě proto, protože máme tu možnost.

Vždy stačí naslouchat a pamatovat si, o čem lidé mluví. Každý se čas od času pro něco nadchne nebo mimochodem zmíní drobné osobní přání. Díky takovým indiciím pak dokážeme vytvářet skutečně úžasné nápady. Nejste vázáni žádným termínem, tak je nechte krystalizovat tak dlouho, dokud nebudou připraveny. Jejich hodnota sice zůstane téměř všem skryta, ale jednoho člověka může zasáhnout velmi silně. Mnohdy ani sami nevíme, po čem toužíme. Představte si tu sílu, když vycítíte přání, o kterém dáný člověk ani netuší a k uvědomění dojde, až když jej má před sebou. Nebude se smát.

Toto je ohromná příležitost, kterou můžeme lehce ovlivnit životy lidí okolo nás. Změnit je k lepšímu a vytvořit krásnou vzpomínku, která bude hřát i ve chvílích těžkých, kdy třeba nebudete moci být nablízku. Možná to stojí nějaký čas a námahu, ale současně si můžeme být jistí, že času stráveného tímto způsobem nebudeme nikdy litovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here