Šejk Mo’ : Dubaj je vzor úspěchu

1
1809

Mohammed bin Rashid Al Maktoum? Nic? A co takhle Palm Islands? Burj al-Arab? Burj Dubai? Ski Dubai? Godolphin Stables? A1 Grand Prix? Pořád nic? Tak to Vám ujel vlak, velkolepé stavby, ambiciózní projekty, jedinečné závodění, megalomanství, chlad obchodníka; nic z tohoto nehledejte v západním světě. Teď světu diktují trendy Spojené Arabské Emiráty, královská rodina a jeden z jejich vizionářů – šejk Mohammed. Seznamte se.

Entuziastický, ambiciózní, nadčasový… Tento muž, pocházející ze čtyř dětí, mající šestnáct vlastních, je jedním z největších budovatelů na světě. Jeho aktivity pokrývají snad všechny možné oblasti, jeho projekty se zdají být nekonečné, jeho nápady nevyčarpetelné. Někdy před dvaceti lety se rozhodl, že z Dubaje udělá arabský Singapur či Hong Kong, a tak se i stalo. Jako vládce Dubaje do města přivedl obchod, konzum, kapitalismus, světové společnosti, zpravodajství, internet, vybudoval letiště, založil aerolinky. Jen do letiště nasypal 4 miliardy dolarů. Zdá se že už měl vše co město potřebuje? Nikoliv, vždy je co vymýšlet, budovat a zdokonalovat.

„Člověk má dvě možnosti, žít ve stínu nebo udělat první krok, … my chceme být průkopníky,“ tak řekl, tak se stalo. Jeho projekty oblétají svět, lámou rekordy a jsou hýčkány samými NEJ. Nejluxusnější hotel, nejvyšší stavba, nejlepší stáje, nejkrásnější ostrovy, největší jachta… Vše na co si vzpomenete. Ale přesto šejk sám stále opakuje: „Největší projekty jsou stále na cestě. Líbí se mi když máme zpracovaný nový projekt každých čtrnáct dní.“ Co dál lze vymyslet si nikdo snad už ani nedokáže představit.

A jak to vše dokázal? Sám vyrůstal a studoval v Dubaji, obklopen největšími obchodníky světa, skvělými lektory a všepodporující rodinou. Když však poznal, že svět je větší, vypravil se do Cambridge studovat na nejlepší jazykovou školu na světě. Prošel vojenskou službou, řídil státní policii, stal se nejmladším ministrem obrany na světě a získal hodnost generála. Zřídil národní jednotku obrany a použil ji pro zklidnění situace v Libanonu roku 1976. Brzy pak přijal novou výzvu, a to přestavba Dubaje ve světové město rekreace a obchodu, této vizi se věnuje již dvacet let a i přesto má stále čas na další méně významné aktivity. Stal se zakladatelem A1 Grand Prix – Světového poháru motorsportu, vlastní dostihové stáje Godolphin – nejúspěšnější a největší stáje na světě, píše o životě a vydává také vlastní poezii… „Lidé se skrývají za problémy, vymlouvají se na neklid nebo války na Blízkém východě. Ale myslím si, že jediné co by měli udělat, je využít příležitostí. To je vše co činíme my… Dubaj je úspěšným příběhem Středního východu a měla by být příkladem pro všechny, jak věci mohou jít kupředu,“ okomentoval šejk Mo’ svou produkci nápadů a snů.

Zdá se Vám to vše neuvěřitelné? Nepochybně! Vždy se najde i nějaký ten škraloup. Ctižádost totiž občas nezná mezí, v roce 2006 byl v souvislosti se svým závodním byznysem souzen na Floridě, společně se svým bratrem, za otročení 30 tisíc arabských dětí, které trénoval a snažil se z nich udělat skvělé žokeje pro velbloudí závody. Nakonec je musel za pomoci fondu UNICEF navrátit do jejich rodných zemí jako Afganistán, Pakistán nebo Sudán… Těžko říci, kde by se jim vedlo lépe. Ale jeho výsost šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum zůstává v podvědomí nadále jako nesmírně snaživý, důmyslný a pokrokový vladař, obchodník i člověk.

1 komentář

  1. Mě se zdá, že jeho úspěchy trochu přeháníte.Nemáte tu absolutně žádné objektivní informace, v tomhle článku čtu hlavně o tom, jak je šejk Mo´skvělý atd. No, včera jsem se dívala na francouzský dokument s názvem Domov aneb kam směřuje naše cesta a tam byl na Dubaj docela jiný pohled. Doporučuju všem, aby se na to podívali, třeba jen proto, aby mi dokázali, že nemám pravdu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here