Kiyosakiho finanční gramotnost: Proč říci své “ano”?

15
2531

Ano, na adresu Roberta Kiyosakiho proběhlo již tolik diskusí (jak pozitivních, tak i negativních), že jsme se rozhodli připojit i náš pohled na věc. Odklidíme-li totiž stranou svůj osobní pohled zabarvený různými vlivy a spatříme situaci z nadhledu, máme možnost se od té chvíle dívat na situaci úplně jinak. Komu budeme naslouchat radši? Jistě člověku, který ví, o čem mluví, a svými výsledky svá slova pouze podtrhuje – nikomu jinému. Touží-li tedy člověk po bohatství, je moudřejší učit se raději od mentora, který je bohatý, nebo je na místě dát na rady někoho, kdo je po uši v dluzích a z povzdálí hlásá: “Tohle je blbost, tohle nejde”? Slova, která můžeme brát vážně, jsou pouze ta, jež jsou podtržena výsledky používáním těchto slov.

Pamatujte, že obecné debaty z úrovně divokého teoretizování jsou oproti rovině výsledků naprosto nicotné a nemají ani pramalou váhu!

Mnoho lidí touží po radě, jakým způsobem vytvořit svou vlastní finanční prosperitu a svobodu – pro mnohé je to tím nejfrekventovanějším tématem ze všech. Není moudřejší rady než od člověka, který již touto cestou prošel – a je tedy již bohatý. A ačkoliv je na světě mnoho fungujících systémů vedoucích k prosperitě, lidé se jimi přesto neřídí, jelikož jsou z jejich perspektivy příliš složité a namáhavé k následování. Moderní doba a lidé nechtějí žádné složité systémy – jsou hladoví po snadných instantních řešeních. Robert tedy jejich volání vyslyšel a jednoduše říká: “Musíš umět kupovat aktiva a budeš bohatý!” Předává dál to, co mu předal jeho bohatý otec jako základ veškerého bohatství. Všimněte si, že tu nikde není řečeno, že to bude snadné a že všechno půjde jako na drátkách! Lidé se však opět ozvou: “Takhle snadný to nemůže být! A kdyby… bla bla bla”. Pokud mu však tato rada přinesla bohatství a finanční prosperitu, nedošly náhle dotyčnému argumenty? Copak není úplně zřejmé, že za těmi čtyřmi slovy je skryto něco, co dotyčný doposud nespatřil? A pokud i přesto vymýšlí nové a nové argumenty, že takto zbohatnout je nemožné, jde již pouze o volání jeho ega po potvrzení důležitosti a pravdivosti jeho názorů ostatními, ničeho jiného. Není však žádným tajemstvím, že Kiyosaki nepostupoval stylem: “Dobře, něco jsem lidem nastínil, zbytek si nechám pro sebe.” Vždyť má na kontě již přes 10 knih, tak kde je problém? Materiálů ke studiu a tipů je habaděj.

Vždyť by nám Robert úplně stejně mohl nabízet tipy, jak vyšlechtit bonsaj – abychom však uvěřili jeho umu, nejprve bychom chtěli vidět jeho zahradu, je to tak? Robert však (podle našich zdrojů) není vášnivým pěstitelem bonsají. Je pěstitelem bohatství a jeho zahrada podnikatelských úspěchů vzkvétá, což je zároveň nejdůležitější zprávou pro toho, kdo touží zasadit semínka finanční svobody i do vlastního života. Na pěstování bonsají si sežeňte jiného odborníka. Pokud však toužíte po bohatství, můžete naslouchat Robertovi…

Toť náš pohled na věc. Budeme rádi, zanecháte-li nám v diskusi pod článkem svůj názor. Zastáváme se tu Kiyosakiho a tvrdíme, že je to to nejlepší, co můžete udělat? Že bez těchto rad nemůžete zbohatnout? Nic takového netvrdíme! Kiyosakiho pojetí finanční gramotnosti je jednou z fungujících cest k bohatství a pokud se komukoliv nelíbí (zároveň však prahne po bohatství), nechť si zvolí jinou. A pokud vám tento systém nevyhovuje, vaší povinností není ho hanit – co takhle raději věnovat svou energii hledání nebo vytváření své vlastní cesty? Kritika vás nikam neposune. Jste-li však těmi, kteří touží proniknout hlouběji za Robertova slova, stále ještě tu ta jedinečná možnost je.

15 KOMENTÁŘE

 1. Supr clanek. V CR ma 12 knih na tema finance, jeho posledni kniha: Konspirace mocných a bohatých. + 7 knih od jeho poradcu, nejake CD, DVD jsou tu taky: (Jsou jenom dva financni problemy, Pecujte o svuj Byznys a jin…). V USA ma novou knihu: UNFAIR advantage. Neni znamo kdy bude tistena v CR. Nesmime zapomenout na: Cashflow Kvadrant – stolní hra 😀 To ze bude 19.6.2011 v Praze je skvele. Kdo bude chtit a bude mit moznost se zucastnit seminare, doporucuji. Cena: 7000,- az 7900,- Ja na tenhle termin mam naplanovano jiny Leadership s jinym milionarem. Tim bych se chtel zeptat, zda bude z teto akce nejaky zaznam: CD ci DVD a zda je uz nejaky z mynuleho roku kdyz tu byl Robert T. Kiyosaki
  Preju vsem bohatou financni budoucnost. Bohatstvi zdar 😀 Dave

 2. Takovych mentoru jako je Robert Kioysaki by melo byt mnohem vice.Cetl jsem vsechny knihy od neho a rikam ,ze u mne jeho filozofie funguje.
  Neni to jenom filozofie o hromadeni majetku a bohatstvi,ale i filozofie zivota,ktera pomaha tvorit lepsi zivot na zemi.Dekuji Robertovi a jeho tymu poradcu.Prestante si konecne lamentovat a vemte svuj zivot do vlastnich rukou.A zkuste treba zacit u Robertovych knih.Nemusite souhlasit se vsim co pise,ale aspon uz zacnete sami premyslet a tvorit svou budoucnost.Preji pekny den

 3. Plně souhlasím s článkem. Kiyosakiho mám strášně ráda, a ráda čtu jeho knížky.Jsou srozumitelné,motivůjicí a je vidět že člověk dokázál mnoho věcí. Je to můj Idol!
  A snažim se řidit se jeho radami!
  A ty co nevěří,nebo pomlouvaj tak myslim, že je to jen závist a nebo to dělaji jen s blbosti protože sami v životě se nesnažili něčeho dosáhnout a jsou jen mezi timi lidmi co se honí za penězi!

 4. Knihy R.Kiyosakiho beru jako inspiraci změny myšlení.Na ZŠ v Praze 2 již 6 let mám nový volitelný předmět Základy finančního vzdělávání a výuku zahajujeme hrou Cashlow 101,která výborně motivuje a vyvolává otázky ohledně podnikání a investování. Další semináře máme i pro dospělé a zájem je stále obrovský,mnoho mladých lidí už totiž nevidí perspektivu pracovat těžce pro někoho jiného, byť i za lukrativní plat.

 5. Souhlasím s vámi, hra Finanční svoboda je česká a odpovídá českým poměrům, řeší jak se v životě může každý zabezpečit, aby nepřišel do průšvihů(pojištění), aby něco vydělal(fondy a stavební spoření), aby se zajistil na penzi(penzijní připojištění). To ale řešíme až na konci šk.roku,kdy už žáci získali motivaci dozvědět se jak fungují finanční produkty a kdy už také něco vědí o Cashflow kvadrantu,tedy o svých dalších životních možnostech.

 6. Co se týče hry Cashflow 101. Tato hra je určitě zajímavá, nicméně je postavena hodně na náhodě (hodu kostkou) a navíc pochází z amerického prostředí. Z toho důvodu je pro zdokonalování se ve finanční gramotnosti v českých podmínkách lepší hra Finanční svoboda. Je totiž vytvořena českými autory pro české podmínky (ve hře se používá stavebko, penzijko, české typy pojištění) a na rozdíl od Cashflow 101 vychází z reálných dat historického vývoje trhů – nestojí proto na náhodě ale je mnohem blíž k realitě. Webovky té hry jsou na “komerční odkaz byl odstraněn”.

 7. Dobrý den,
  rád bych vyjádřil upřímnou soustrast všem,kteří zatracují informace a názory bohatých ale hlavně úspěšných lidí,jelikož se nevědomě připravují pouze a jenom o své vlastní bohatství a štěstí.
  Kdyby byli všichni lidi na této planetě ochotni opravdu naslouchat a zkoušet v praxi některé rady těchto lidí,určitě by se nám všem žilo lépe.
  Osobně mám zkušenosti s životem bez naslouchání a s životem s nasloucháním a otevřenými oči.
  Jsem momentálně(bez nadsázky) na cestě za bohatým životem ve všech oblastech,a proč?
  Protože jsem začal naslouchat,dívat se kolem sebe a také pracovat především sám na sobě a svém myšlení!!!
  A o tom to je přátelé.
  Všem přeji hodně trpělivosti a štěstí.

 8. Jsem také velmi ráda, že je u nás přístup k jeho knihám a knihám lidem jemu blízkých, které obohacují můj život. Je jen dobře, že ho budeme mít možnost slyšet i vidět u nás a pokud nebude mít někdo možnost se zúčastnit, doufejme, že budou k dispozici dostupné zdroje informací z jeho přednášky.

 9. nevím zda zrovna stavebko a penzijko nebo investiční pojištění jsou těmi pravými produkty,které mně zajistí do budoucna. Já osobně si myslím že je lepší vlastnit síť

 10. Robertův největší přínos je v tom, že umí vytáhnout a zjednodušit věci, které jsou napsané v každé odborné knize z finančnictví a ekonomie, ale normální člověk tomu nerozumí a nechápe souvislosti. Školení byl spíš zážitek v tom, že ho člověk na vlastní oči, ale pokud znáte dobře jeho knihy, tak tam nebylo nic nového. Zejména hovořil o věcech ze své nové knihy – Nefér výhoda; která je ovšem velmi nekvalitně přeložená a díky tomu jsou v ní chyby a kdyby Robert věděl jak přeložili některé jeho odborné termíny, tak by jim nejspíš pěkně nabančil.

 11. Velmi se omlouvám za svou příkrost, ale skutečně mám dojem, že autor nepochopil z toho, co Robert říká naprosto vůbec nic. Že by od něj nic nečetl?
  Nepochopil totiž nic z úplné podstaty (základu) toho o čem Robert hovoří. No a jestliže mám základy na písku …
  Touží-li tedy člověk po bohatství …
  zároveň však prahne po bohatství …
  Nikdy jsem od něj nečetl ani neslyšel nic, co by bylo určeno pro lidi, kteří touží či prahnou po bohatství.
  Prosím, až nás opět navštíví, zeptejte se ho a dejte mi vědět.
  Já jsem totiž od něj četl knihy pro bohaté lidi nebo pro lidi, kteří chtějí být bohatí, ale nikoli na základě touhy, ale na základě zralé myšlenkové úvahy. Jedinou výjimkou by snad mohlo být to, aby jim ukázal, že jdou po špatné cestě.

 12. Vážený pane Sousedíku, děkuji za Váš příspěvek a upřímnost! Nyní již rozumím Vašemu pohledu a akceptuji ho. Mohu Vás dále ujistit, že jsem několik knih od Roberta přečetl. Nyní mi, prosím, dovolte osvětlit svůj pohled, na němž stojí tento článek (každý totiž hovoříme o odlišné rovině): Článek byl zamýšlen pro objasnění Robertova učení v reakci na dlouhé debaty, jež se ohledně něj neustále vedou a nemají konce (prohlédnete-li diskuse na stránkách našeho magazínu, získáte jistě dobrou představu). Jde v nich především o odpověď na otázku, zda toto učení funguje nebo ne? Tak tímto směrem je článek mířen. Dvě zmínky, které jste zvolil jako příklad, jsou dle mého pouze slovní obraty, které by se daly uskupit jinak. Takto bychom tu však mohli slovíčkařit velice dlouho. 🙂 Každopádně ještě jednou děkuji za Váš pohled a postřehy, které povahu článku pro ostatní skvěle dokreslí! Přeji úspěšný den, Radek, autor článku

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here