Finský design aneb čistá krása severu

0
1934

Dalším rysem skandinávského designu, umění severu, je smysl pro jednoduchost, který dobře vystihuje styl, v němž je vyrobena většina místních produktů. Těžko byste zde hledali něco přeplácaného či nevkusného. A to platí jak pro design, architekturu a umění, tak i pro styl oblékání lidí. Všichni tady moc dobře ví, že v jednoduchosti je krása. Snad se tento trend někdy dostane i k nám, kde na sebe všichni věšíme všechno, co nám v obchodě strčí pod nos.

Další typickou vlastností je vřelý vztah k přírodě a ekologii, který je očividný všude, kam se podíváte. Lidé se oblékají většinou do přírodních barev, architektura je chápána jako součást přírody, prostředí. Má za úkol pouze doplnit již krásné a zajímavé místo, ne ho pouze zaplnit. Design je zde inspirován zejména přírodou, která ostatně vždycky byla tou nejlepší můzou. Vše je navíc vyráběno ekologicky, s ohledem na možný dopad na přírodní prostředí.

Za designem tady nemusíte chodit do obchodu či muzea. Stačí se procházet ulicemi a dívat se kolem sebe. A věřte, že ač to možná zní povrchně, žít obklopený pěknými fungujícími věcmi je jedno z největších štěstí, které vás může potkat. Pokud však pro vás tato možnost nepřichází v úvahu, můžete si alespoň pár kousků odsud odvézt a obklopit se jimi doma.

Jedním z nejlepších míst, kde sehnat designově nejzajímavější kousky, je bezpochyby Design District v centru Helsinek, který představuje oblast několika ulic plných malých kaváren, galerií a obchůdků, kde je k mání nepřeberné množství autorského designu a limitovaných kolekcí známých návrhářů. Ostatně o designové vyspělosti svědčí už jenom fakt, že Helsinki byly jmenovány světovým městem designu pro rok 2012.

Mezi nejznámější místní firmy patří Marimekko, věnující se zejména designu textilu, či Iittala a Arabia, které produkují exkluzivní skleněné či keramické předměty každodenní potřeby. Značka Arabia je velmi dobrým příkladem spojení estetického požitku s funkčností a praktičností, což je jedna z největších výzev pro každého designéra a umělce, jelikož většinou platí, že krásné věci nejsou moc praktické a přesně naopak to funguje podobně. Firma Arabia to zvládá levou zadní již po více než 130 let. Zaměřuje se na všemožné druhy nádobí, které mají za úkol zvelebit váš domov v čistém, neposkvrněném a uhlazeném severském stylu, který musí lahodit snad každému oku. Pravdou je, že pokud oceňujete spíš dekorativnost a výstřednost. budete se muset poohlédnout někde jinde, jižněji, nejlépe ve Španělsku. A nebo se zaměřit na pár výjimek, jež nabízí již zmíněná firma Iittala, která rovněž vyrábí předměty běžné spotřeby pro vaši kuchyň. Nabízí vám tak jedinečný požitek z jídla, pití, stolování a vůbec všeho, co se týká gastronomie. Pokuste se tedy pro jednou nespěchat, věnovat všemu náležitý čas a pořádně si vychutnat poctivě vytvořené věci kolem vás.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here