Trápí vás samota? Podívejte se na ni novým pohledem!

0
4513

Samota pomáhá, nabízí prostor… někdy ale bolí. V dnešním článku vám ukážeme, že smutek ze samoty není nutný, neboť nikdy nejste tak sami, jak si myslíte.

samota

Známý vtip, jehož autorem je lidová tvořivost, praví, že trápí-li nás samota, máme si pustit večer hororový film. Pak má člověk hned pocit, že není sám! Stěny se hýbou, záclony mluví, květina v květináči se divně tváří a kdo ví, co se skrývá ve skříni nebo co čeká u postele na vyčuhující nožku (obzvláště, je-li bez obstojné ochrany – tedy bez přikrývky).

Existuje i příjemnější způsob, jak samotu uchopit. Třeba:

  • užít si vlastní prostor
  • načerpat energii
  • srovnat myšlenky (či věci)
  • bez soudů dělat to, co srdce radí – když jsme sami se sebou, jsme 100% sami sebou

„Samota je hezká věc, žije-li člověk sám se sebou v míru a má-li co dělat.“
Johann Wolfgang von Goethe

Pokud nás samota sžírá, doprovází-li ji (nežádaný) smutek, stopněme ji (nikoli nutně společností – nejde-li to) změnou myšlení, změnou přístupu. Zkusme:

  • Samota z nadhledu

Na světě nyní žije téměř 8 miliard lidí (plných 8 miliard se očekává v roce 20231). Hledáme-li partnera/partnerku, pravděpodobně zápasíme s myšlenku, že “NIKDE NIKDO není”, že není z čeho vybírat. Ani v této obavě nejsme sami. Podívejme se ale na fakta:

Hledáme-li muže ve věku 20 – 24 let, je jich 300 676 541, ve věkové kategorii 25 – 29 let máme na výběr ze 320 544 548 mužů, 30 – 34letých mužů je 310 878 729, 35 – 39letých 265 894 472… Žen je o něco méně. Dámy si tak (teoreticky) mohou více vybírat. Žen ve věku 20 – 24 let planeta hostí 280 782 114, 25 – 29letých 302 985 246, 30 – 34letých máme 299 796 571,  v kategorii 35 – 39 let 260 779 674…2

Nutno počítat s tím, že někteří mají jinou orientaci, jiné nátury, cíle, jsou zadaní, mohou být aktuálně na “nedostupném místě” atd. Stále však na výběr (v kruhu partnerství i přátelství) máme. Přátele navíc můžeme najít i v jiné než lidské podobě…

Ať už hledáme spřízněnou duši v jakékoli věkové kategorii, čísla nám jsou nakloněna, byť se nám to tak často nezdá. Vždyť naše planeta se může pyšnit i více jak půl milionem duší nad 100 let!

  • Uvědomme si, jak jsme propojeni

I když zalezeme pod stůl, zasuneme židli tak, že ani tiskárna nepozná, kde jsme, i když budeme o samotě nadávat nebo plakat, že jsme “sami”, neviditelní… vzpomeňme, že ani když jsme sami, nejsme tak úplně sami, jsme propojeni.

Na první pohled se může zdát, že každý strom v lese je jen sám za sebe. Ve skutečnosti je les pro strom rodinou. Stromy jsou propojeny, komunikují spolu, pomáhají si. Tyto vazby jsou pod povrchem – nevidíme je, přesto jsou reálné. Stejné je to s vazbami mezi lidmi, a to i na dálku! Můžeme být na “konci světa”, nevidět nikoho široko daleko, přesto budeme ve spojení. Nejen díky moderním technologiím, především díky provázanosti duší a protože…

Jsme příbuzní

Ještěže se tato zajímavost nachází až za lákavým počtem potencionálních lásek, že? Avšak zachovejme klid, není proč propadat panice (držíme-li se v mezích etiky a zákona). Jsme zkrátka jedna velká rodina!

„Každý člověk na Zemi je minimálně bratranec nebo sestřenice z 50. kolene se všemi OSTATNÍMI na zemi.“ 3

I náš nepřítel patří do rodiny, což může být pro ego oříšek, avšak vyřešíme-li ho, naučíme-li se milovat i nepřítele, bude pro nás život mnohem méně osamělý a bude v něm mnohem více lásky a míru.

Jedno tělo, byť úplně maličké, Tvoří více atomů, než je hvězd v probádaném vesmíru. A protože naše těla obsahují tolik atomů, a protože se neustále recyklují, statisticky vzato patřila jedna miliarda atomů v našem těle Shakespearovi, Beethovenovi, Buddhovi… a až za xxX let přistane první člověk na planetě mimo naši sluneční soustavu, jeho tělo bude obsahovat miliardu atomů, které jsou právě teď v nás.3

A ani o hvězdy v naší rodině není nouze!

Zabrousíme-li do teoretické fyziky, astrofyziky a vědy obecně, zjistíme, že jsme i opravdu stvořeni z hvězd (pro ješitné: ano, naši rodiče jsou také hvězdy, avšak nyní to berme z pohledu astrofyziky). „Lidé a naše galaxie mají asi 97 % stejných druhů atomů.“ 4

Básníci měli pravdu, lidé jsou z hvězdného prachu.4

Působí hvězdy příliš chladně a vzdáleně? Jako by od sebe byly příliš daleko a vztahy se mezi nimi moc nepěstovaly? Omyl! Vztahy hvězd (i planet a dalších) můžeme vidět i v naší MLÉČNÉ DRÁZE nebo SLUNEČNÍ SOUSTAVĚ. Vše spolu (i na ohromnou vzdálenost) funguje, vše má své místo.

Jsou s námi stále, bakterie naše, vaše, svoje…

Máme více bakterií než vlastních buněk. A kolem nás je také živo… Nebuďme znechucení (udržujeme-li zdravou čistotu), většina (našich) bakterií nám pomáhá, drží při životě a zdraví!

Není konec

Život není stabilní, ani když (na první pohled) stabilně žijeme. Ani naše vlastní buňky ani bakterie v našem těle totiž nežijí věčně, neustále se obměňují. Každých 5 let je vyměněn každý atom v našem těle.3

Na Zemi ani ve vesmíru nic nevzniká ani nezaniká, pouze mění formu. Každý z nás se tudíž může (pokorně, s úctou) považovat (svým způsobem) za nesmrtelného. Chybí-li nám někdo (ať už z důvodu vzdálenosti nebo odchodu) vzpomeňme, že známá hláška „Navždy budeme spolu!“ není jen sladkou tečkou v romantických komediích, nýbrž faktem. Vyměnili jsme si myšlenky, sny, emoce, energii, zkušenosti, bakterie, atomyjsme propojeni, navždy.

Z pohledu teologie se pak nabízí další pohledy, které taktéž duši lahodí (nebe, reinkarnace). I Sci-fi, u něhož nyní těžko odhadovat, kde končí fantazie a začíná věda/fyzika, si pohrává s možnostmi, například život ve smyčce, alternativní dimenze atd.

Buďme šťastní tady a teď. Prokažme své nadání najít v každé situaci (v které to lze) to dobré, pozitivní.

Samota = taky dobrá společnost.

„Dospělý je ten, kdo umí být šťasten sám se sebou.“
Osho

Poznámky:
Čísla se mohou v průběhu času mírně lišit.
Zdroje dat jsou v horním indexu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here