Překonejte odpor ke slovu “musíš” aneb 6 rad, jak na to!

0
2982

No, co si budeme… musíš je něco jiného než chceš. A takhle to přesně vnímáme. Když na vás někdo vyrukuje s tím, že něco musíte, už k tomu máte malinko odpor. Dnešní článek bude o tom, jak překonat svůj odpor k zadaným úkolům a jak na práci najít něco, co vás bude bavit.

Když je slovo musíš na místě

Pokud se hlásíte do vojenské služby, už s tímhle jednáním počítáte. Něco jiného je však slovo musíš na pracovišti v bance, za přepážkou, u pokladny, v redakci.

Tak takhle ne

Hlavně se sebou nenechat v… Je důležité rozeznat běžné zadávání úkolů a zneužívání slabších k práci, která nevoní druhým.

Zdravý respekt

Dík selskému rozumu poznáte, zda vás někdo využívá. Je však nutné říct, že na druhé straně stojí i zdravý respekt k ostatním, co vám zadávají práci. Vytvářejte si ho v práci k lidem, se kterými musíte spolupracovat.

Budete mít úctu k ostatním a zároveň budete vyžadovat jakousi spravedlnost na obou stranách. Pomůžete, ale občas budete potřebovat pomoct. Takhle jsou misky vah vyrovnané.

Každá oblast vašeho života si žádá zdravý respekt a sebeúctu.

„Vlk nás naučí poznat sebe samého, rozvíjet svou sílu, sebedůvěru a jistotu tak, abyste to nemuseli demonstrovat a dokazovat ostatním.“ – Cornelius Nepos

Jak se vyhnout zneužívání?

Využijte v boji asertivitu, která patří k základům komunikace. Není ani agresivní, ani pasivní. Je to prostě zlatý zdravý střed. Neurazí a nevyčnívá. Je vaše pomocnice, která chrání před zneužíváním a pomáhá při prosazování vlastních potřeb.

Jak poznáte, že jste asertivní?

  • Řeknete NE a nebude vám trapně.
  • Řeknete přesně to, co si myslíte.
  • Přijmete kritiku, která je konstruktivní.
  • Začnete, vedete a ukončíte konverzaci.

A pokud vám asertivita chybí, máme pro vás návod, jak se ji naučit.

Řiďte se následujícími zákony a postupně si je osvojte.

  • Máte právo na své myšlenky, dojmy a emoce.
  • Máte právo na změnu názoru.
  • Máte právo na nevědomost.
  • Máte právo chybovat a být za to zodpovědný.
  • Máte právo na bláznivé chování.
  • Máte právo říct, že se vám někam nechce.

Máte zkrátka právo na hodně věcí, za které nesete odpovědnost. Postupným opakováním všech práv si je osvojíte a využijete v praxi.

Motivace k práci

Pokud si z vás nikdo nedělá dobrý den, najděte motivaci k práci a nenechte se vláčet odporem. Každý něco musíme, jinak by to bylo moc jednoduché.

Motivaci najdete v samotném životě. Chce to znát svoji cenu a jít si za tím, co chcete. Houževnatě a postupně. Každý úspěch vás motivuje k tomu, abyste na sobě dál pracovali.

Úspěch není velká věc, jsou to malé krůčky, co vás posouvají dál. Těch si važte, ty vyhledávejte.

Trocha optimismu na závěr

Život není jen radost a duha, občas musíme zabrat, i když se mu nechce. Někdy potřebujeme motivaci, když náš přemáhá lenost. Ale nic není zadarmo a pokud chceme něco dokázat, musíme překonat odpor ke slovu muset.

Nenechte si namlátit od života a vykrývejte rány ze všech stran tím, že na sobě budete makat. Nikdo není úspěšný tím, že závidí ostatním a ukazuje na ty, kteří mu hází klacky pod nohy. Stačí se sebrat, neporovnávat se a soustředit se na svoji cestu.

„Někdy tě život praští do hlavy cihlou. Neztrácej víru. Jsem přesvědčený o tom, že dělat to, co miluji, mi vždy umožnilo pokračovat.“- Steve Jobs

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here