Jak na zdravý a čistý domov? Jak na úklid?

0
3223

Denně jsme vystavováni různým vnějším i vnitřním nástrahám a zkouškám. Mnohé trable neovlivníme, můžeme korigovat pouze jejich dopad – vlastní reakci. Některé však ovlivnit můžeme, dokonce jim i předcházet. Například správnou čistotou… Jak na úklid?

Posilování imunity ano, ALE i úklid

Teorii, že špínou posilujeme imunitu, není dobré chápat vždy doslova.
U dětí je zpravidla zdravé neudržovat je ve zcela sterilním prostředí, dopřát jim přirozený kontakt se “zdravou” špínou: s hlínou, rostlinami (nejedovatými), deštěm, některými zvířaty… budují si tak imunitu. U dospělých taktéž (až na výjimky) neplatí, že sterilní prostředí = zdravé, proto i jim kontakt se zdravou špínou svědčí. Imunita má tak být (přiměřeně – zdravě) stimulována.

Většina bakterií člověku neškodí, mnohé jsou dokonce prospěšné, neb mají ochrannou funkci před bakteriemi škodlivými.

ALE držení se laxnosti, lenosti, nedbalosti či naivity v ne/udržování čistého těla, domova, prostředí (i planety celkově) nevede ke zdraví! Setkáváme se totiž nejen se zdravou, ale i s “nezdravou” špínou, například v čekárnách, v městské hromadné dopravě, na chodnících... i doma, kam ji nechtíc transportujeme. Takovou špínu třeba vyčistit a jde-li to, předcházet jejímu usazování, šíření.

Připomeňme si nejčastěji opomíjené zásady pro čistou (nikoli sterilní) domácnost.

Jaké čištění a praní nejčastěji podceňujeme (a přitom bychom neměli)?

Opomíjené čištění často užívaných běžných věcí

  • Klíče, kliky, peněženky, hřebeny, doplňky do vlasů, vypínače, boty a bačkory, župany, žiletky, žínky a pleťové houbičky, sluchátka, notebooky/PC, mobilní telefony, ovladače… U většiny těchto věcí se doporučuje čištění aspoň 1x týdně nebo podle potřeby (podle prostředí). Čistit možno antibakteriálními ubrousky, octovou či mýdlovou vodou, 60% ethanolem, chvilkovým vystavením mrazu, slunci nebo vyvařením… (u elektroniky nutno dbát na bezpečnost a nečistit vodou!)
  • Umyvadla a vany uvítají mytí denně. Na vrcholu opomíjených, tedy nečištěných věcí, se nachází také líčidla + kosmetické štětce. Ani tam se nevyplácí opomíjet čistotu/správnou hygienu.
  • Titul Nejšpinavější věc v domácnostech nese houbička na nádobí! Houbička na nádobí by se měla vyměnit za zcela novou po 3 – 7 dnech. Na její vyčištění mýdlo totiž nestačí. Vědecká studie, kterou zveřejnil server Science Mag, zjistila, že ani převaření ani mikrovlnná trouba nezničí škodlivé bakterie, které se na ní nachází. Četnost bakterií na tomto pomocníčkovi byla vědci přirovnána k četnosti bakterií ve stolici. Apel na častou výměnu houbičky je proto zcela oprávněný.

Pereme/čistíme nepříliš často nebo na málo stupňů (a bez dezinfekce)

  • Samotné praní na 30 stupňů nezničí všechny bakterie, může je naopak roznést po zákoutí pračky, na další várku prádla, z něj posléze na nás.
  • Pračka by se měla pravidelně čistit, zhruba 1x měsíčně (na nejvyšší možnou teplotu, tzn. ideálně na 90 stupňů, s čistícím/dezinfekčním prostředkem – při vysoké teplotě a při nízkém zašpinění pračky postačí i obyčejný ocet).
  • Vědci radí prát prádlo na jeho maximální možnou teplotu (40 stupňů minimálně, 70 stupňů a více ideálně).
    “Většina mikroorganizmů – bakterií, virů, kvasinek a plísní je usmrcena při teplotě nad 70°C po dobu 10 minut.”
    MUDr. Věra Melicharčíková
  • Při nižších teplotách (pod 60 stupňů) se doporučuje nespoléhat pouze na prací prášek a přidat dezinfekci (v obchodech lze vybrat z několika produktů, pro tkaniny i velmi šetrným). Mráz, žehlení a sluníčko pomáhají taktéž prádlo dezinfikovat.
  • Nejčastěji zapomínáme, že:
    • Ložní prádlo by se mělo prát 1x týdně až 1x za 2 týdny, minimálně na 60 – 70 stupňů. Peřiny a polštáře 1x za 3 až 6 měsíců.
    • Matrace je vhodné čistit 1x za půlroku párou + vysavačem + sluníčkem, popřípadě ve specializované čistírně.
    • Ručníky, osušky vyžadují praní obden nebo aspoň každé 4 dny, minimálně na 60 – 70 stupňů. Za velmi vhodný komfort se doporučuje mít aktivních vícero ručníků, ne 1 na vše.

      „Po dvou dnech pravidelného používání, pokud si ručníkem utíráte obličej, na kůži dostanete dvakrát více bakterií E. coli, než kdybyste strčili hlavu do toalety a spláchli.“
      Charles Gerba, mikrobiolog
    • Zubní kartáčky (!své! neboť zubní kartáčky a partneři/partnerky se nepůjčují) nutno čistit po každém použití běžně (vodou o klasické teplotě), po pár dnech důkladně (v horké vodě, octu, ústní vodě nebo ethanolu – kartáček jde efektivně vymáchat např. ve sklenici vodky či jiného silného alkoholu, ale poté se musí obsah vylít a kartáček ještě propláchnout čistou vodou). Zubní kartáčky se taktéž musí pravidelně měnit za nové.
    • Utěrky v kuchyni by se měly prát ještě častěji než ručníky. Doporučuje se obden nebo každé 2 – 3 dny, taktéž minimálně na 60 – 70 stupňů.
    • Při nemoci perme častěji, průběžně, po nemoci ihned.
    • I nové věci potřebují vyprat. Například ručníky se doporučují před prvním použitím vyprat dokonce 3x. Zdá se to moc? Stačí si představit sklady, prostory, ruce a prodejny, kterými prošly. (Nikdy nevíme, kde to všude bylo… ) Při koupi oděvů, i když kupujeme od “naší švadlenky”, se taktéž vyplatí, před prvním nošením, vše vyprat. Navíc látky mohou zprvu barvit, což by nám mohlo, bez předešlého praní, obarvit kůži, další oblečení, křesla, náruče, které nás nosí, klíny, na kterých sedíme…
Co nejde vyprat, to aspoň větrejme, vysávejme, vystavme slunci, mrazu nebo použijme dezinfekční sprej, který je na danou věc určen.

Zanedbáním čistoty hromadíme prach, baterie, pyl, roztoče, odumřelé kožní buňky, pot, vlasy, chlupy, plísně… Většina z toho sama o sobě – z počátku – škodlivá být nemusí, časem se z toho ale stává ideální prostředí pro vše škodlivé. Alergici velice brzy pociťují diskomfort z nečistot, též lidé s citlivou pletí či se sklony k akné, ekzémům, lupům v nečistém prostředí velice brzy trpí a jejich obtíže se zhoršují. I pro bezproblémové*, silné jedince obtíž nastává, když se v mixu prachu, roztočů atd. začnou množit škodlivé bakterie.

„Čistota je půl zdraví a veselost celé.“
Božena Němcová

Dělejme, co můžeme, abychom si zbytečně nepřidělávali trable a neriskovali.
A nezmůžeme-li (už) nic, zachovejme aspoň čisté srdce + veselou mysl. Nějakému množství “návštěvníků” se nevyhneme – no a co? Aspoň nikdo z nás nikdy není úplně sám! 🙂

Čtěte také: Jak posílit imunitu?

Jaké máte tipy pro správný úklid?

Zdroje: globalnews.ca, edition.cnn.com, euronews.com, globe24.cz, sciencealert.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here