Rusko po vzoru Dubaje postaví obří umělý ostrov!

0
1528
Plán na umělý ostrovní komplex byl nazván Federation Island a při pohledu z výšky by měl kopírovat tvar Ruské federace. Velmi logicky je situován v pobřežní oblasti Černého moře poblíž Soči, které jsou oblíbenou turistickou destinací nejen ruských obyvatel, a tím by měl doplňovat zdroj hlavních příjmů celého okolí Soči. Lze se jen dohadovat, zda je projekt reakcí na získání pořadatelství zimních Olympijských her nebo zda je jakousi oslavou této trofeje. Na každý pád se však jedná o ohromnou investici s obrovským potenciálem. Nejen Dubaj by o tomto úspěchu mohla vyprávět, a pokud jste ještě nečetli o neuvěřitelném ostrovním projektu The World, tak si první přečtěte tento článek.
Ruští developeři vytvořili společně s holandským architektem Erickem van Egeraatem plán počítající s pokrytím vodní plochy o 350 hektarech, zde vyroste hlavní ostrov ve tvaru Ruska včetně vnitřních kanálů prezentujících největší a nejvýznamnější ruské řeky. Celý ostrov pak budou obíhat další úzké ostrovy, které budou vzájemně propojené. Nový projekt, který by neměl být financován ze státního rozpočtu, byl představen na ekonomickém fóru i za přítomnosti zástupců krasnodarského kraje.
Rusko se v oblasti developerských projektů rychle probouzí a stíhá vlak hnaný nekonečnými projekty Spojených arabských emirátů. Západní státy zůstávají pozadu, mají vesměs zastavěnou plochu, takže na obrovské projekty tohoto druhu těžko hledají prostor. Samotný architekt ostrova de Egeraat říká: „Stavět něco v existujícím osídlení je velmi obtížné, obzvláště s ohledem na majetkoprávní vztahy je to mnohem těžší než budovat něco úplně nového.“  Historie moderních umělých ostrovů sahá do roku 1994, kdy bylo u japonské Osaky zbudováno celé letiště uprostřed vod, následně se po pár letech snění protrhl s projekty pytel.
Dlouho hrálo prim Japonsko se čtyřmi ostrovními letišti, ale v současné době je průkopníkem Dubaj s projekty Palm Islands, The World a Dubai Waterfront následovaná Abu Dhabi s menšími zábavními ostrovy (info zde) a také méně nápadnými státy jako je například Izrael, který buduje hned čtyři ostrovy s předpokládaným dokončením v roce 2013.
Zpátky do Ruska, které se brzy stane také rájem developerů, ale na rozdíl od Spojených arabských emirátů, budou investice taženy čistě soukromými ekonomickými zájmy nadnárodních firem. Zmiňme například projekt Diamantové věže, o kterém si můžete přečíst v naší fascinaci týdne. Zatímco však sibiřská Diamantová věž je sponzorována ropou, ostrovy u Soči budou doplňovat možnosti turistického ruchu. Na ostrově by se mělo v době olympiády ubytovat kolem 25 tisíc turistů!
První stavební práce by se měly rozběhnout příští rok a petrohradská developerská společnost M-Industry již informovala, že veškeré financování projektu je připraveno. Pokud vše poběží podle plánu, mohou potenciální návštěvníci zimních olympijských her zvažovat i možnost ubytování právě v tomto komplexu s rozpočtem 6,2 miliardy dolarů (130 miliard Kč). Celá oblast nyní prožívá strmý vzestup investic i cen, infrastruktura je výrazně rekonstruována a před očekáváním OH2014 již ceny nemovitostí stouply o 40%! Celý region se totiž stal cílem zájmu mnoha hotelových i developerských společností.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here