Fascinace týdne: Proč bohatí budou ještě bohatší

0
1196
„Jak se v srpnu začal bořit americký index Dow až o 400 bodů, během pár hodin mi volali producenti zpráv Fox, CNN i Bloomberg a ptali se na můj pohled. Ale jejich první otázka zněla – stále investujete? vzpomíná na dění Robert Kiyosaki ve svém sloupku pro Yahoo. A jeho odpověď byla: „Ano.“ I přes veškerou nestabilitu Kiyosaki právě uzavíral investici za 17 milionů dolarů (337 mil. Kč) do bytového komplexu v americké Tulse. Současně vysvětloval i svůj pohled, že národní banky neměly do krize vstupovat a nechat velké hráče se ve vlastních chybách vykoupat – s odvoláním, že přece žijeme v kapitalismu a nikoliv komunismu (tuto myšlenku skvěle podtrhuje náš článek Kapitalismus vs. Socialismus).
Svým vlastním stylem bez servítek Kiyosaki také uvedl: „Není to sice slušné, ale musím připomenout, že jsem vám to říkal.“ A i proto jej ztráty amerických finančníků nemrzí, sám odkazuje na své dřívější sloupky, ve kterých tento průběh připomínal. Nyní je šťastný za svou novou investici do bytové nemovitosti a stále varuje, že i přes očekávání ekonomů by se Amerika mohla dočkat problematické deflace. Pro ty z vás, kteří Roberta Kiyosakiho zatím moc neznají, utíkejte do knihoven nebo knihkupectví a inspirujte se jeho vědomostmi v knihách jako je Bohatý táta chudý táta (článek zde) nebo hrou Cashflow kvadrant. Způsob jeho podání finanční inteligence je totiž srozumitelný pro každého a měl by být odrazovým můstkem pro všechny, kteří chtějí v životě něco dokázat a nechtějí, aby se od nich peníze odvrátily zády.
Zatímco Kiyosaki vidí jistotu v nemovitostech nebo síťovém marketingu, investorský mág Warren Buffett i jeho přítel Bill Gates v současné době vzhlíží k železnicím (přečtěte si také články o Gatesovi a Buffettovi). Musíme však konstatovat, že tito úspěšní podnikatelé jsou nám vzdálenější inspirací než samotný Kiyosaki, přesto jsou jejich investice do akcií železnic zajímavé a opírají se zejména o rostoucí přetíženost amerických a kanadských dálnic i o rostoucí cenu ropy.
Bohužel naše evropské a české podmínky jsou mnohdy na hony vzdálené těm americkým, a proto musíme hledat v naší oblasti jiné příležitosti. Pokud bychom se inspirovali právě dnes zmiňovaným Kiyosakim, zjistili bychom, že ceny bytů v ČR jsou nejvyšší v historii, a když zrovna neslavíme vlastnictví těchto nemovitosti, pak je vhodné s investicemi toho druhu vyčkat, panelové byty dokonce už asi o mnoho dražší nebudou. Naopak hypotéky by měly podražit, a pokud se podíváme na akciové trhy u nás, situace je nyní také investorsky nezáviděníhodná. Většina finančníků totiž očekává určitou korekci trhů a výraznější pokles cen akcií.
Kam tedy investovat? Kiyosaki zmiňoval rostoucí stříbro a také stabilní diamanty, ale kdyby investoval i do střední a východní Evropy, zaujalo by ho asi dění na Slovensku. Tam totiž investoři s ohromným hladem skupují hrady a zámky, jelikož slovenský památkový úřad není schopný zajistit jim potřebnou péči. Nyní tento úřad eviduje na 500 historických nemovitostí, které byly nabídnuty k prodeji, a tento seznam se velmi rychle zužuje. Investice do takového historického sídla je sice daleko náročnější než u bytových nebo komerčních nemovitostí, ale na druhou stranu nabízí ohromný potenciál. Modernizace takovýchto historických budov podléhá přísným zákonům a také památkovému úřadu, přesto se tyto objekty postupně mění v hotely, restaurace a firemní sídla s obrovskou přidanou hodnotou.

Úspěšný a příjemný nový týden
Vám za tým Dreamlife.cz přeje
Tomáš Novotný

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here