Kdy je vhodné si půjčit a kdy je to zbytečné?

0
2344

Je vždy skutečně nutné si půjčit? Otázka se zdá být víc než zřejmá. Více než polovina Čechů však připouští, že kupuje věci, které se ukáží jako zbytečné. Dvě třetiny z nich smlouvy pečlivě nečtou. V případě půjček je však klíčové rozhodnout se správně.

Je skutečně nutné si půjčit?

Zvláštní příležitost, sleva, výprodej nebo momentální rozmar? I když zůstatek na účtu neumožňuje nákupy, problém lze vyřešit okamžitě. Půjčka online, rychlá půjčka přes internet nebo půjčka v den výplaty – výběr je téměř neomezený a každá nám umožní získat peníze na své nákupy.

Co dělat, abyste rozhodnutí nelitovali? Nejprve si musíte odpovědět na otázku, zda jsou nákupy skutečně nutné za vypůjčené peníze. Již v této fázi se můžete vyhnout zbytečným výdajům. Mnoho lidí si za peníze z půjčky kupuje novou, modernější elektroniku, i když ta stávající ještě slouží dobře, také nové domácí spotřebiče, telefony nebo oblečení a obuv. Oblíbené jsou také půjčky na dovolenou či vánoční dárky. Často lidé nakupují na splátky, které však je potřeba pravidelně hradit. Ve finále se tento nákup ukáže jako špatná volba, která zatěžuje domácí rozpočet.

Půjčte si na nezbytné věci a přečtěte si smlouvy

Základní princip odpovědného půjčování tedy zní: dvakrát si rozmyslete, zda opravdu potřebujete věc, na kterou si chcete půjčit. Pokud se ukáže, že je nákup nezbytný, pamatujte na další důležité pravidlo: pečlivě si přečtěte smlouvu. Až dvě třetiny Čechů nečtou smlouvy nebo se na ni jen zběžně podívají. Je to riskantní, protože smlouvy je třeba číst, a pokud některému pojmu či části smlouvy nerozumíte, není na škodu žádat o vysvětlení.

To je důležité, protože neuvážené rozhodnutí může mít důsledky. V případě úvěrových smluv nezapomeňte především: zkontrolovat pečlivě podmínky, spočítat skutečné náklady na půjčku a výši splátky. Pomůže vám v tom ukazatel RPSN, což je reálná úroková sazba. Může se ukázat, že bude mnohem vyšší než úroková sazba z reklamy, kterou jste viděli v televizi. Věnujte pozornost ustanovením týkajícím se opožděné platby splátky a dalším smluvním pokutám. Také zde na vás mohou čekat (nemilá) překvapení.

Klíč k bezpečné půjčce

Abyste se vyhnuli problémům s půjčkou, dodržujte několik zásad:

  • Půjčujte si jen tolik, kolik je skutečně potřeba. Částka s velkou marží se může zdát lákavá, ale zbytečně se promítne do vyšších nákladů, které je třeba zaplatit.
  • Upravte počet a výši splátek podle svých finančních možností. Je lepší splácet půjčku o něco déle, ale v případě nepředvídaných situací mějte každý měsíc finanční rezervu.

Na co je vhodné si půjčit?

Půjčka je zásadní krok, který nabourá rodinný rozpočet. Vhodné půjčky jsou na takové věci, které mají užitnou hodnotu ještě poté, co půjčku splatíme – tedy na nový spotřebič (pokud ten starý dosloužil), nové auto, na vybavení bytu nebo na pořízení nového či rekonstrukci stávajícího bydlení.

Než se do půjčky pustíte, je vhodné si spočítat své příjmy a výdaje. Zbývající finance rozdělte na finanční rezervu a na peníze, které lze použít na splátky této půjčky. Jen tak si ušetříte pozdější starosti s penězi.

Čtěte také: Půjčky mezi přáteli – může to fungovat?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here