Práce snů, nebo jen nutnost?

0
3730

Patříte mezi šťastlivce, kteří se živí svým koníčkem? Nebo berete práci jako nutné zlo k živobytí? Jak získat práci snů?

práce

Není práce jako práce

Abych se přiznala, neznám ve svém okolí moc lidí, kteří by studovali obor, jenž je baví, a potom dokonce našli uplatnění na trhu. Celá studijní léta se věnovali určité oblasti, která je nenaplňovala. Opak jsou spíš výjimky. Vykonávat činnost, která vás nebaví, vede často k frustraci, vnitřnímu nenaplnění a dřív nebo později k vyhoření.

Prostě si to tam odkroutím, hlavně, že dostanu zaplaceno a neustále pomrkávám na hodinky, kdy už budu moct jít domů.

Asi se shodneme na tom, že nejdůležitější je uvědomit si, co vlastně je to ONO, co by mě bavilo, ale zároveň se to dalo i zpeněžit. Během zkoumání rozličných možností si můžete klást mnohé otázky. Zkuste si odpovědět na následující od Jamese Cleara, který spolupracuje s trenéry z vrcholových sportovních lig včetně NFL a NBA:

1.Co je pro mě osobně zábava, ale pro druhé je to práce?

Jestli jste byli k něčemu stvořeni, nepoznáte to podle toho, zda to máte rádi, nebo ne, ale podle toho, zda snášíte dobře úsilí s tím spojené. Existují určitě povinnosti, které jsou pro druhé přítěží, ale vás to bolí daleko méně než ostatní. Co to asi bude?

2. Při které činnosti ztrácíte přehled o čase?

Nejspíš se vám už někdy stala skutečnost, že jste natolik zabráni do určitě činnosti, že dočista přestanete vnímat okolí a čas. Tato směs štěstí a vrcholné formy se nazývá flow (plynutí) a zažívají jej například špičkoví sportovci, když se stoprocentně soustředí na výkon. Je prakticky nemožné, aby vám tento stav mysli nepřišel alespoň malinko uspokojivý a příjemný.

3. Ze které činnosti bych dokázal vytěžit více než průměrný člověk?

Pravděpodobně velká většina z nás se neustále porovnává s ostatními, ať už je to vzhled, osobní život, finanční situace, práce, sportovní výkony, a proto nám spíše přijdou uspokojivé aktivity, kde takové srovnání vychází v náš prospěch. Všimli jste si, že úspěch nás pohání i k další práci?

4. Co mi jde přirozeně od ruky?

Zapomeňte na to, co vás kdo o životě naučil. K čemu vás vede společnost. Co od vás očekávají druzí. Nahlédněte do svého nitra a zeptejte se: Co mi jde samo od sebe? Kdy mám pocit, že žiju naplno? Kdy se cítím ve své kůži?“ Žádné vnitřní výčitky nebo snaha zalíbit se ostatním. Žádné zpětné zpochybňování nebo sebekritika. Jen vědomí, že vás něco pohlcuje a těší. Kdykoli máte pocit autentičnosti a opravdovosti, míříte správným směrem.

Věřím, že teď už máte jasněji a vydáte se plni energie vzhůru do své nové šťastné budoucnosti…

Helena Náprstková

Čtěte také: 8 rad, jak najít chuť do práce

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here