Proč je odpuštění někdy tak těžké a proč je to potřeba?

1
3352

Odpustit někomu je mnohdy jedno z nejtěžších rozhodnutí, které v životě děláme. Někdy se nám odpuštění může zdát nespravedlivé, pokud nám někdo ublížil. Někdy však odpouštěním nepomáháme druhým, ale můžeme vyléčit i sami sebe.  Proč je odpouštění tak důležité? A je vůbec možné?

odpuštění

Lidská interakce někdy může být zákeřná. Občas se nám může stát, že řekneme či uděláme něco, co může druhému ublížit. Situace může být i opačná, kdy se nás někdo svým chováním může dotknout. Poté v nás mohou vznikat pocity křivdy a negativní emoce k člověku, který je způsobil.

Tato situace se může stát mezi námi a kolegy v práci, anebo hůře a to v rodinném kruhu. Řekneme si, že mám právo být naštvaní a máme právo s takovým člověkem nemluvit nebo mu udělat to stejnou věc, jako udělal nám. Hned obracíme zbraň na ostatní jen kvůli tomu, že se snažíme ochránit sami sebe.

Někdy však tasíme kolt příliš rychle a někdy možná neuvážlivě. Rychle střelit předtím než nám ublíží znova. Možná, že to může být někdy účinná a efektivní strategie a možná tím koltem míříme pouze sami na sebe. Poté střelíme sami na sebe, protože v sobě držíme negativní emoce jako je křivda, zklamání, vztek nebo smutek. Sami si potvrzujeme, že máme právo se tak cítit, místo toho, abychom se snažili najít něco, co čím se těchto jedů v mysli zbavit.

Člověku bychom měli odpustit hlavně kvůli sobě. Tak se můžeme sami uzdravit. Nejlépe to vyjádřila americká spisovatelka Jodi Picoult, která napsala: „Nevím, co ti ten člověk udělal. Vlastně si nejsem jistá, jestli to vědět chci. Ale odpuštění neděláš kvůli někomu jinému. Je to něco, co děláš kvůli sobě. Říká se, že žádný člověk není tak důležitý, aby měl nad námi moc. Říká se ale také, že není dobré se nechat uvěznit v minulosti, protože každý si zaslouží budoucnost.“

Tři fakty, proč je dobré odpustit

  • Odpuštění působí jako psychická úleva. Všechny ty ošklivé vzpomínky díky upřímnému odpuštění opouštějí náš dům a naši mysl. Je to jako by nám spadl kámen ze srdce. Konečně se můžeme nadechnout a cítit dobře.
  • Odpuštění jako znak silného člověka. Každý, kdo již zažil nějakou křivdu ví, jak těžké to může být. Není to znakem slabosti, jak si někteří mohou myslet, naopak to vyžaduje silný charakter a jasnou mysl.
  • Odpuštění jako znak porozumění.  Pokud chceme, aby naše odpuštění bylo upřímné a uvolňující, měli bychom porozumět tomu, co se stalo a hlavně proč. Tím, že se podíváme na motiv chování druhého člověka, sami tím porozumíme, proč se něco takového stalo. Odpouštění by mohlo být poté již jednodušší.

Proces odpouštění je dlouhý, často bolavý, ale přesto důležitý a velmi mocný. Nejen, že má schopnost vyléčit druhé, ale především nás samotné. Pamatujme na to, že žádný člověk není dokonalý a že každý z nás dělá chyby včetně nás. Odpouštění nás naučí vždy tu nejcennější lekci.

1 komentář

  1. Souhlasím odpuštění je jeden z největších problému proč jsou lide nemocní dusí v sobě tu zlost, křivdy, mentální citové jedy, které je pomalu zabijí zevnitř.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here