Nevíte si rady? Hoďte si mincí

0
4325

Mám zůstat v práci, která mě vnitřně nenaplňuje? Mám zůstat ve vztahu, kde chybí důvěra, po tom všem, co mi vlastně udělal? Mám začít podnikat, i když vůbec nevím, jak začít? Mám… doplňte, co chcete, s čím se zrovna trápíte a nevíte rady. Udělat rozhodnutí je pro nás někdy opravdu těžké. Máme strach z toho, co přinese a jestli bude vůbec správné. Jak se tedy rozhodnout? Psychologové radí, hoďte si mincí.

money

Hoďte si mincí, když nevíte, kudy kam

Opravdu, podle jedné studie z Kalifornie se zjistilo, že, při závažných rozhodnutí stačí, aby dotyčný hodil mincí a je to. Důvod je jednoduchý, ve skutečnosti, víte, jak se správně rozhodnout. Odpovědi nosíte v sobě, jen si je třeba z nějakého důvodu nechcete připustit. Máte strach, a tak raději strávíte dny dlouhým přemýšlením, co by kdyby. To se ale jen destruktivně odráží na vašem životu, jste podráždění, bez energie a vlastně i chuti do života. A to pro váš psychický stav není zrovna dobré. Další z důvodů, proč je natolik důležité, stojíte-li před rozhodnutím, které vám nedá spát, rychle reagovat.

Studie zjistila, že ve chvíli, když před nimi stál člověk, co si nevěděl rady, stačilo ho vyzvat, aby si hodil mincí. Podali mu ji a řekli: „Panna ano, orel ne, hoďte ji pořádně vysoko.“ Dotyčný vzal minci a vyhodil ji do vzduchu. Když dopadla na dlaň, zakryli ji, aby ještě neviděl odpověď a zeptali se: „Jaká chcete, aby byla odpověď?“ Jelikož dotyčný otázku nečekal v 90% případech okamžitě odpověděl.

„Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.“  Elbert Hubbard

V momentě totiž, kdy se mince protáčela vzduchem, začínají dotyčnému  doslova lítat hlavou stovky myšlenky, pro a proti. Ve chvíli dopadu dokázal mozek najít správnou odpověď, stačilo se jen rychle zeptat. Odpověděli tak, jak to skutečně cítili.

Zajímavé je, že jakmile dotyčný odpověděl, schovali minci do kapsy a nikdy neřekli, která strana padla. Jen dodali: „Odpověď nemusíte vidět, sám jste si ji vybral.“
Škoda jen, že když víte návod, nebude to na vás tolik fungovat. Můžete však pomoci někomu ve vašem okolí.

Ze studie bychom se tedy měli zaměřit především na to, že ač se to zdá jakkoli těžké a myslíme si, že nevíme, odpověď víme. Je jen důležité rozvíjet svou intuici, a čím dřív se to naučíte, tím líp a nebudete nikdy potřebovat házet mincí. Proč taky pokoušet štěstěnu, když se vždy můžete spolehnout na sebe a svou intuici.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here