Pracovní tým: 8 rad, jak přestat soupeřit a začít spolupracovat!

0
3600

Jak pracovat v kolektivu, respektovat druhé a navzájem se podporovat? Nastupujete do nové práce? Tak se pokuste zvyknout co nejdříve a hlavně zkuste vytvořit skvělý pracovní tým. První kroky musí být přesvědčivé, máte čistý štít a můžete začít znovu, tak si to nepokazte. Je jasné, že budete trochu nervózní a adaptace bude probíhat pomalu, ale důležitá je snaha se zapojit. Tak ukažte, že právě vy jste ten nejlepší, koho si vybrali do týmu. tým

Chovat se přirozeně a nic nehrát je určitě dobrý způsob, jak si získat přátele a zapadnout do kolektivu, ale musí se začínat pomalu a postupně a hlavně nezapomínat, že po prvním dni v práci se nemůžeme začít chovat tak přirozeně, jako doma na gauči nebo mezi starými přáteli. Ostatní na vás budou zvědaví, jaký jste, kdo jste, jak se budete chovat. Budou vás hodnotit, poznávat a srovnávat. Jakým pro ně budete přínosem. Umíte lidi vést, je na vás spoleh a jste zodpovědní? Nenechte se ovládnout strachem a studem a ukažte, že vy jste ten nejlepší, koho si mohli mezi sebe vzít.

Henry Ford řekl: ,,Setkávat se je začátek. Vydržet spolu je pokrok. Pracovat spolu je úspěch.“ Tak zkusme být kolegiální a loajální. Nenuťte ostatní dělat z vás černou ovci, nahoďte sympatický úsměv, na nic si nehrajte a naloďte se na společnou loď, společnými silami doplujete nejdál a nejrychleji.

Schopnost spolupracovat s kolegy znamená prosadit svůj ideál a zkombinovat ho se zájmy ostatních.

Buďte týmový hráč. Škola vás připraví na zodpovědnost za vlastní práci, ale týmového ducha musíte získat sami. Od školky, kde jsme si hráli všichni společně, se s nástupem do základní školy věci změnily. Bylo nám kladeno na srdce, abychom se začali učit sami! Dostali jste čtyřku a doma to zdůvodnili tak, že ostatní ji měli taky. ,,Mě to ale vůbec nezajímá, co měli ostatní, mě zajímá, co jsi měl ty! Soustřeď se sám na sebe a zapomeň na ostatní!“ Tak zní většina odpovědí rodičů. Pomalu si tedy začínáme ukládat, že snahu musíme vyvinout především my sami! To je v pořádku, ale neměli bychom zapomínat na umění spolupráce a využití dovedností a nápadů ostatních.

Ještě na středních školách nás učitelé vedou ke společným projektům, referátům a my díky tomu získáváme malé zkušenosti s prací v kolektivu, ale na univerzitě je tomu jinak. Než tam člověk vleze, hned dostane plno dobře míněných rad a jedna z nich je: ,,tam to bude jiné, tam si pojedeš sám za sebe, nespoléhej se na pomoc ostatních,“ a skutečně tomu tak je. Jenže když se stáhneme jen do sebe, nezjistíme, jak pracují ostatní a jak bychom s nimi mohli pracovat my.

Některé obory a školy se však snaží, aby studenti pracovali ve skupinách, práci si dělili, rozdali si úkoly a pozice, zvolili si mluvčího, vedoucího, a dostali možnost, naučit se pracovat jako tým. Kdo si to vyzkouší vícekrát, má štěstí a po nějaké době zjistí, jak by to mohlo a nemohlo fungovat. Zde je ještě pár tipů, jak dovést spolupráci k dokonalosti! Zajistit si tak nejen svůj úspěch, ale úspěch celého týmu, přátelskou a uvolněnou atmosféru! Chuť k práci a k novým nápadům! Kdo by nechtěl pracovat v motivovaném týmu s inspirativními lidmi, kteří se vzájemně podporují?

Důležité je seznámit se s prostředím a podmínkami v práci, podle toho si také zvolíme oblečení, abychom zapadli. Nesmíme zapomínat na způsoby vyjadřování a u představování na jména nových kolegů. Při nejasnostech a spolupráci jména budete potřebovat. Načerpejte energii a nasazení do práce, ptejte se a sledujte atmosféru prostředí.

Naučte se soft skills a přispějte k uvolněné a motivované práci. Bez druhých se v práci těžko obejdete, pokud nepracujete vyloženě sám na sebe. Buďte kreativní, nebojte se říct svůj názor! A hlavně nečekejte, až ho řekne někdo jiný, protože jeho může napadnout zrovna vaše perfektní idea, ale bude první, kdo ji řekne nahlas. Vám čas vyprší a možnost ukázat svůj potenciál také.

Mluvte nahlas, lidi většinou zajímá názor většiny. Více pohledů = více řešení. Jak se může společnost deseti lidí vyvíjet a inovovat, když bude mluvit pouze jeden. Zvykněte si na brainstorming a nestyďte se. Uvědomte si, že nemůžete vědět naprosto vše. Víte zase něco jiného než ostatní a tak se o tu znalost podělte. Většinou se předpokládá, že je tým složen z lidí různých zkušeností, znalostí, nápadů a povahy. Pokud se dokáže tým domluvit a spolupracovat, bude právě pestrý tým mnohem efektivnější než jedinec.

Vedle svých nápadů tolerujte a vyslechněte nápady ostatních. Pracujte na konstruktivních nápadech, můžete ostatní doplňovat a vytvářet kompromisy. Nikdy nebudete souhlasit se vším, ale pokud se taková situace vyskytne, argumentujte. Pro tým je důležitý především společný cíl. Jestliže se zuby nehty ženete kupředu a kašlete na ostatní, tým pravděpodobně fungovat nebude.

Předejděte lenosti celé skupiny motivací. Inspirujte ostatní a plánujte své úkoly společně. Někdy budete muset spolupracovat s lidmi, kteří vám zrovna nesednou. Naučte se udržovat dobré vztahy i přesto, že zrovna nebudete kamarádi. Respektujte se jako kolegové a komunikujte spolu. Komunikace je důležitá v každém vztahu a v pracovní obzvlášť. Říkejte věci jasně a včas.

V neposlední řadě si uvědomte, že je dobré se do práce vložit s chutí a elánem, mít radost z výkonů, které někam vedou. Pár hodin přesčasů nás nezabije, ale naučte se říkat ne nepodstatným věcem a lidem, kteří vás využívají. Žít prací 20 hodin denně nebude klíčem k úspěchu.

Vyrazte s týmem někam mimo pracovní prostředí a poznejte se za jiných okolností. Možná díky teambuildingu zjistíte, kdo se dokáže pro ostatní obětovat, překonat strach nebo najde jinou cestu. Nejlépe se lidé poznají při adrenalinových sportech.

„Nejvzácnějším zdrojem není ropa, kovy, čistý vzduch, kapitál, práce nebo technologie. Je jím naše ochota si naslouchat, učit se od sebe navzájem a pravdu hledat, nikoli ji prostě mít.“ – Donella Meadowsová

© Mikysková Barbora

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here