Poznejte sami sebe díky cestování!

3
3808

Ocitnete-li se v cizí zemi, daleko bez přátel, bez lidí, o které byste se opřeli ve chvílích, kdy potřebujete obejmout a říct, to bude dobré, uvědomíte si důležité věci. Především se vám otevřou oči a pochopíte, že jediný člověk, na kterého se spolehnete, jste vy sami. Jasnější pohled na věc nebude zprvu úplně příjemný, ale o to rychleji vás uvede to reality.

Vyjet si do zahraničí sami vyžaduje značnou dávku odvahy a důvěry, především ve vlastního ducha. Následující benefity vás ale přesvědčí o tom, že takové cestování vám přinese spoustu bonusů. Nakonec za cestu budete vděčni. Přinese vám následující:

 • Odvahu
 • Důvěru v sebe sama
 • Pocit, že zvládnete každý problém sám
 • Otrkáte se
 • Poznáte, jak se chováte v okamžiku nebezpečí
 • Objevíte památky a kraje sami a uděláte si na ně svůj vlastní názor

Samozřejmě by bylo příjemnější, kdyby s vámi byl přítel po boku, když se vám zrovna ztratí doklady, ale pokud se na cesty připravíte, přečtete si různé rady a tipy, co dělat v jakém případě, budete pravděpodobně stejně vyzbrojeni, jako by byl váš přítel či kamarád, který by jel s vámi. Jde jen o pocit, že je někdo s vámi a může vám pomoct.

Na pomoc ostatních se ale nemůžete spolehnout vždy. Měli bychom si uvědomit, že se o sebe musíme postarat sami a proto když chcete vycestovat, musíte sebrat veškerou odvahu a prostě to zkusit.

Pokud se dlouho chcete vydat do země, kterou jste si vysnili již jako děti, nemá smysl cestu odkládat. Díky ní získáte dlouho požadovaný únik od problémů, shonu, hektického života a odpočnete si v kraji, městě či přírodě, která pro vás byla dlouho výzvou.

Právě výzva je první motivací, kterou byste měli pociťovat, když chcete někam vyjet. Jaké jsou další motivace, které vám pomůžou k vycestování na vlastní pěst? Může to být právě sebepoznání, prožití dobrodružství, objevování, poznávání cizích kultur. Jaké jiné období je na takové aktivity lepší než léto a období prázdnin?

Odnepaměti se lidé vydávali na cesty, putovali pěšky do dalekých krajů, aby poznali cizí kultury, aby poznali i vlastní meze a hranice, aby viděli, čeho jsou schopni, zda dokážou přežít a získat z cestování nějaké bonusy. Rodiče vysílali své syny za prací do světa, aby tak poznali jiný mrav, kraj a v něm, aby poznali sami sebe.

Cíle a smysl cestování se po několik století samozřejmě měnil, ale principy zůstávají podobné. Díky sebrání odvahy a chopení se iniciativy v cestování se vám dostane spousty benefitů, které později využijete ve svůj prospěch.

 • Naučíte se vycházet s lidmi
 • Budete muset komunikovat, když na to nebudete mít chuť
 • Budete si umět říct o pomoc
 • Budete si vážit toho, co máte doma a na co jste zvyklí
 • Zažijete pocit riskování, vzrušení a překonávání strachu
 • Naučíte se zajistit si to základní, co potřebujete k přežití
 • Určíte si priority, které jsou pro vás důležité
 • Naučíte se nové schopnosti a dovednosti
 • Posílíte jazykové znalosti

Benefitů je jistě velké množství, ale to hlavní, co vám zůstane, jsou vzpomínky a pocit, že jste dokázali to, čeho jste se zpočátku tak báli.

© Barbora Mikysková

3 KOMENTÁŘE

 1. Přesně tak. Ten nejsilnější zážitek, který jsem v životě kdy měla, se přihodil na cestě mezi egyptským Dhahabem a jordánským Ammánem (https://zitjak.wordpress.com/2014/03/06/dhahab-aneb-jak-se-dostat-z-egypta-bez-penez-2-cast/). Ano, člověk zjistí, jak reaguje na existenciální ohrožení (bez peněz, hladový, žíznivý…). Zjistí, že to zvládne, naučí se požádat o pomoc a komunikovat. Najde v sobě odvahu, sílu a kupodivu hlavně klid 🙂 Jistotu, že se nemá čeho bát 🙂 A už nikdy nebudu mít v ústech nic lepšího než tu vodu, kterou mi tam tenkrát dali mí noví průvodci napít 🙂

 2. Perfektní článek, tohle můžu jen podepsat. A nejde jen o cestování, ale jakmile se člověk sám přestěhuje do cizí zemi, najednou zjistí, že za něj nikdo nic neudělá. Vyřídit si ubytování, práci, všechny papíry, naučit se jazyk, poznat kulturu atd. Je to opravdu velká škola. I proto se snažím pár měsíců v roce bydlet v jiné zemi, ale zkouším i různé adrenalinové sporty nebo i úniková hra je výborná pro vystoupení z komfortní zóny. Doporučuju.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here