6 kroků k rozvoji emoční inteligence

0
3801

Víte, co je to emoční inteligence a s čím souvisí? Spojení je velmi zajímavé, ale těžko se popisuje a definuje. Nelze ho charakterizovat jedním slovem či doslovnou definicí. Jedná se o to, že emočně inteligentní lidé jsou schopni se svými emocemi pracovat, nechat je volně plynout, usměrňovat je a rozhodně je neignorují. Emoce jsou podstatou našeho chování, života a na jejich základě se mnozí z nás chovají. Zažívá je většina lidí, a přesto jdou těžce popsat. A to je možná kámen úrazu. O tom, jak je to s emoční inteligencí a naším chováním se zamyslíme v dnešním článku.

Jak poznáte, že jste emočně inteligentní?

Protože samotná definice emoční inteligence není, těžko budeme klást jasné známky toho, jak tohle poznáte. Ale můžeme vám předložit pár indicií, díky kterým můžete přemýšlet o tom, zda jste emočně inteligentní, a jak se svými emocemi pracujete.

Zamyslete se, zda rozumíte svým emocím

Nepřemýšlejte o obsahu, nepřemýšlejte o tom, jak je co logické, odvoditelné a normální…často totiž emoce nejsou zdůvodněné, ,,normální“, běžné a vždy záleží na vaší osobnosti, citech a vyspělosti. Dokážete ale své emoce pojmenovat? Rozumíte jim? Víte, proč se zrovna v danou chvíli cítíte právě tak, jak se cítíte?

Udělejte si malý text. Zavřete oči a vybavte si situaci, která pro vás byla emočně velmi napjatá a třeba i složitá. Zkuste se znovu vcítit do pocitů, které jste během té doby zažívali. Pojmenujte své emoce a dejte jim nový rozměr. Čím dřív se do toho pustíte, tím rychleji můžete například zlepšit své vztahy s okolím, s partnerem či kamarády. Často totiž kvůli špatnému pochopení emocí, vyjádření jiných emocí dochází k omylům a hádkám.

Dokážete se vcítit do situace ostatních?

Stává se vám, že se vám přítel svěří s problémem, kamarád za vámi přijde kvůli radě a pomoci a vy se nedokážete vcítit do jeho situace? Ani trochu? Pak byste na tom měli pracovat. Emočně inteligentní lidé se často do druhých vcítí, dokážou jim pak lépe porozumět, představit si celou situaci  a projevují celkově více empatií.

Umíte odhadnout lidi na první pohled?

To jak vám sednou cizí lidé při představování je velmi důležité. Někdo na to nedá dopustit a druzí tomu nepřisuzují žádnou váhu. Jestliže dokážete lidi přečíst, odhadnout jejich pohnutky, charakter a smysly, pak si můžete říct, že jste emočně inteligentní.

Dokážete odpouštět?

Málokdo dokáže nezištně a čestně odpustit a už tu chybu nevytahuje a nepřipomíná. O nějakém vyčítání už vůbec nemusí ani mluvit. Naopak lidé, kterým emoční inteligence trochu chybí, se rádi vyžívají v tom, že zapomenuté chyby a bolístky vytahují, rýpají se v nich a dožadují se kompenzace i po letech.

Proč se vůbec o emoční inteligenci snažit, pokud jí zrovna neoplýváme?

Rozvoj emoční inteligence byste neměli podceňovat. často se díky ní dokážete lépe zařadit do kolektivu, lidé si vás oblíbí, v práci jste úspěšní, protože vám jde jednání s lidmi a v partnerském životě se s vámi druhý nenudí, ví, co si myslíte, jak věci cítíte a vy druhému dokážete nabídnout oporu ale i lásku, kterou umíte dát najevo.

Emočně vyspělí lidé jsou si vědomi toho, o čem by se mělo mluvit, vědí, jak projevit city, omluvu, podporu, lásku a jsou se svými pocity vyrovnaní. Nestydí se za ně. Emoce, ať už chcete či nechcete, rozhodně potřebujete i ve své kariéře. Zvlášť v případě, že pracujete jako manažeři a vedete tým lidí. Emoce výrazně ovlivňují efektivitu práce a celkový kolektiv a atmosféru na pracovišti.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here