Žijte s pocitem naplnění aneb jak si vážit toho, co je důležité?

0
4002

Život je krutý a je potřeba o něj bojovat. Mnohdy si ale stěžujeme na problémy, které jsou v porovnání s váhou života a zdraví velmi malicherné a nepodstatné. Pojďme se zamyslet, v tichosti a klidu nad otázkou života a hodnot. Jste přesvědčeni, že si jich vážíte tak, jak byste měli? Vážíte si lidí, kteří vás obklopují a dávají vám pocit, pocit lásky a bezpečí? Trávíte s lidmi, co si vás váží dost času, nebo se jim vyhýbáte a jste na ně zbytečně a neprávem zlí a nespravedliví? Změňte své vztahy k těm, kteří si to zaslouží včas. Změňte svůj postoj k pohledu na život.

Žijeme v době, kdy má spousta lidí na prvním místě svoji kariéru, peníze a když se jich člověk zeptá, co by si přáli k vánocům, jak chtějí trávit dovolenou a co je pro ně důležité, často se nám dostane velmi neosobních odpovědí. K vánocům chceme nové tablety, dovolenou potřebujeme trávit v exotické zemi a klidně sami bez všech lidí, kteří by nás jen vyrušovali a důležitá je pro nás přece dobrá a dobře placená práce

Ano, práce je důležitá, ale pojďme si uvědomit, že až nám bude šedesát, sedmdesát a nebudeme se těšit zrovna dobrému zdraví, nebudou to peníze, ani práce a její prostředí a odvedená práce, které jsme věnovali skoro celý život, které nás dostanou z toho nejhoršího psychického dna. Budou to lidé, od kterých jsme se po tu dlouhou dobu drželi pryč.

Nemusí jít ale vždy o vás, abyste si mohli říct, že jste s těmi, které milujete, strávili krátký čas. Stačí, když vás opustí milovaná osoba, a vy jste mladí, zdraví, ale protože vás práce zaměstnává natolik, že na ostatní nemáte čas, teď litujete, že jste se svým blízkým byli tak málo.

Zamyslete se nad skutečnými hodnotami a věnujte těm, které máte rádi svůj čas. Jednou budete šťastní, že jste své priority přehodnotili a kariéru posunuli o jednu příčku níž, totiž pod rodinu a své blízké.

Jak si najít čas, když je práce tolik? Nezoufejte a inspirujte se našimi radami:

  • Udělejte si klasický rozvrh své práce a úkolů
  • Stanovte si priority a úkoly, které můžete odložit, posuňte až za setkání s rodinou
  • Odmítnete jednou, odmítnete podruhé…neříkejte své rodině NE z principu
  • Spojte vše dohromady – rádi byste vyjeli na dovolenou do země, kterou jste chtěli vždy navštívit, ale práce je nad hlavu a nemáte na ostatní čas? Vezměte své nejbližší a vyrazte společně. Práci si často v dnešní době můžete vzít i na dovolenou
  • Naučte se relaxovat s rodinou
  • Vyhraďte si den, poledne či hodinu na návštěvu svých blízkých
  • Udělejte ze setkání tradici, kterou budete dodržovat
  • Zamezte workoholismu tipec včas

Jestliže nemáte s rodinou dobré vztahy a víte, že by to šlo změnit, kdybyste se domluvili na kompromisu, udělejte první krok. Pokud jste si vědomi své chyby, kvůli které se s rodinou již léta nebavíte, odhoďte stud a hrdost a napravte je včas.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here